Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Postomino: Klif jest w fatalnej kondycji

Tomasz Turczyn
Najgorsza sytuacja jest w pobliżu ul. Nadmorskiej. Tu osunięcia klifu dotykają niemal ulicy
Najgorsza sytuacja jest w pobliżu ul. Nadmorskiej. Tu osunięcia klifu dotykają niemal ulicy Ryszard Pietrasz
Diagnoza: klif w Jarosławcu w okolicy ulicy Nadmorskiej jest w fatalnym stanie. Wynika to z właśnie z zakończonych badań, zleconych przez Urząd Morski w Słupsku specjalistycznej firmie. Wiadomo także, że bardzo cenny jest czas i należy działać szybko, aby nie było jeszcze gorzej. Złe wiadomości są jeszcze takie, że sprawa jest bardzo złożona, co tylko ją dodatkowo komplikuje.

- Oberwania i tąpnięcia klifu prawdopodobnie są spowodowane wykonywanymi w zeszłym roku pracami ziemnymi na ulicy Nadmorskiej, która była przebudowywana - mówi Adam Meller-Kubica, główny inspektor Inspektoratu Ochrony Wybrzeża w UM w Słupsku. - W ich wyniku mogły się zmienić warunki wilgotnościowe w glebie, a co za tym idzie zmieniła się przepuszczalność gruntu. Wskutek tego powstały tam tzw. czopy wodne, powodujące najprawdopodobniej osunięcia się klifu.

Inspektor ocenia, że pilnie należy zaplanować prace, które usuną wszelkie zagrożenia. W tym przypadku potrzebne jest odwodnienie i ustabilizowanie gruntu. I nie ma żartów, bo klif w kilku miejscach - mówiąc wprost - się posypał. Pierwsze kłopoty wynikły po zeszłorocznych sierpniowych opadach deszczu, gdy doszło do kilku tąpnięć gruntu w rejonie ulicy Nadmorskiej. Z czasem się one pogłębiły. Inspektor wskazuje, że trudno jest precyzyjnie określić linię, gdzie może istnieć zagrożenie.
- Badania objęły 1,4 km klifu od przystani rybackiej na zachód do strefy zabudowań - mówi Meller-Kubica. - W ocenie specjalistów, którzy go "prześwietlali", jest on bardzo zagrożony. Kłopot też w tym, że nie można robót sfinansować z funduszy na ochronę brzegów morskich. Bo brzeg w Jarosławcu jest zabezpieczony od strony morza tzw. opaską, czyli morze mu bezpośrednio nie zagraża. Sprawę konsultowaliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i uzyskaliśmy tam taką opinię. Dlatego będziemy szukać innego źródła finansowania. W każdym razie sprawa klifu w Jarosławcu jest dla nas priorytetową do załatwienia.

Inspektor dodaje, że sytuację dodatkowo komplikuje kilku właścicieli gruntów, które są zagrożone osunięciami. Dlatego niezbędne będą uzgodnienia między wszystkimi stronami.

- Jak na razie mamy zimę i proces osuwania się klifu nie postępuje - mówi Adam Drapała, wicewójt gminy Postomino. - Nie ma też konieczności ewakuowania mieszkańców. Jednak to nie oznacza, że można zlekceważyć zaistniałą sytuację. Przyznaje, że tąpnięcia gruntu dochodzą do granic prywatnych działek.

A. Meller-Kubica nie potrafi jeszcze dokładnie określić, jaki byłby koszt prac związanych z naprawą i umocnieniem klifu. Wskazuje, że w pierwszej kolejności trzeba wypracować koncepcję działań, które ustabilizują grunt. Następnie będą musiały być jeszcze wykonane badania geologiczne.

Dodajmy, że aktualnie 150-metrowy odcinek ulicy Nadmorskiej jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Natomiast jego ograniczenie obowiązuje na odcinku ulicy Grzejszczaka do Leśnej.
Słupski Urząd Morski ma pod swoją pieczą 170 kilometrów wybrzeża - między innymi także porty w Ustce, Rowach, Łebie czy Darłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki