Gmina Kosakowo: Bakterie coli w wodzie na osiedlu Harmony w...

  Gmina Kosakowo: Bakterie coli w wodzie na osiedlu Harmony w Dębogórzu (lipiec 2018). Pucki sanepid zaleca ostrożność

  K. Hoffmann

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Osiedle Harmony w Dębogórzu
  1/4
  przejdź do galerii

  Osiedle Harmony w Dębogórzu ©Materiały prasowe/Gratka.pl

  Mieszkańcy nowoczesnego osiedla Harmony przy ul. Sezamkowej w Dębogórzu od wtorku (10.07) w swoich kranach mają zanieczyszczoną wodę. Niezależne badania wykazały, że znajdują się w niej groźne bakterie z grupy coli. - Prewencja nie zaszkodzi - mówi pucki sanepid, który swoje próbki pobrał wczoraj.
  Bakterie coli w gminie Kosakowo (lipiec 2018). We wtorek (10.07) mieszkańcy osiedla Harmony w Dębogórzu otrzymali wiadomość od zarządcy nieruchomości, w której czytamy, że woda w ich kranach nie do końca jest zdatna do picia. Wszystko przez wykrycie w niej bakterii z grupy coli. Niezależne badania zlecone przez wspólnotę mieszkaniową wykazały obecność groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Próbki pochodzą z 29 czerwca.

  ZOBACZ TEŻ: Legionella w kosakowskim basenie. Sanepid zamknął pływalnię  Całość materiału została przekazana już do Państwowej Stacji Sanitarno-Epiedemiologicznej w Pucku. Inspektorzy wzięli się do pracy natychmiast.

  - Rzeczywiście taka informacja do nas dotarła, ale z protokołów wynika, iż jak dotąd nie wykryto chorobotwórczych szczepów, czyli Escherichia - uspokaja Aleksandra Lange, zastępca dyrektora PSSE w Pucku. - Póki co nie ma potrzeby wyłączania wody w całym obiegu.

  Pucki sanepid podkreśla, że przy ul. Sezamkowej w Dębogórzu nie zaszkodzi ostrożności. Pobrano szereg próbek do analizy. Szczegółowe wyniki będą znane dopiero w piątek (13.07).

  - Dokładnie będziemy wszystko wiedzieć za dwie doby - dodaje Aleksandra Lange. - Do tego czasu zaleca się nie spożywania wody bezpośrednio z kranu. Wystarczy ją przegotować. Podobnie z myciem owoców. To też raczej robić wcześniej gotując wodę w czajniku.  Skąd bakterie typu cola w wodzie na tak nowoczesnym osiedlu w Dębogórzu? Przyczyn może być wiele. Ich występowanie może mieć związek z nieodpowiednim uzdatnianiem. Jak czytamy na stronie sanepidu, najczęściej spotykane są w odchodach, wodach bogatych w substancje odżywcze, glebie, rozkładających się resztkach roślinnych, a także w wodzie pitnej o relatywnie wysokiej zawartości substancji pożywkowych.


  Głos w sprawie zanieczyszczenia wody zabrał Urząd Gminy Kosakowo. Pracownicy magistratu poinformowali, że Spółka PEKO zleciła badania w hydroforni Kosakowo i Dębogórze:
  Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „PEKO” Spółka z o.o. informuje, że w związku z doniesieniami związanymi z zanieczyszczeniem wody na osiedlu Harmony zlecono badania wody dostarczanej do mieszkańców z hydroforni Kosakowo i Dębogórze. W dniu dzisiejszym w godzinach przedpołudniowych zostały pobrane próbki wody przez pracowników Sanepidu w Pucku. O wynikach badania wody mieszkańcy zostaną poinformowani.  Bakterie E. coli w Sopocie. "Nie ma to związku z rzutem ścieków":

  źródło: TVN24

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  STUDIO BAŁTYCKIE

  ROZMOWY WIDEO - nie przegap!

  Studio Bałtyckie #14: Roman Kużel

  Studio Bałtyckie #14: Roman Kużel

  Studio Bałtyckie #13 Tyberiusz Narkowicz

  Studio Bałtyckie #13 Tyberiusz Narkowicz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!