Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniewino: Wydobycie gazu na skalę przemysłową już w 2015 roku

Joanna Kielas
Joanna Kielas
Gmina Gniewino, jedna z najbogatszych na Pomorzu, ma szansę stać się jeszcze zasobniejsza. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas konferencji IV Forbes Energy poinformował, że w 2015 roku może rozpocząć się już na skalę przemysłową wydobycie gazu ze złoża Opalino.

Głęboko pod ziemią w okolicach Gniewina mogą spoczywać miliardy metrów sześciennych błękitnego paliwa.

- Jeśli z tym wydobyciem gazu się powiedzie, zmieniamy etat wójta gminy na szejka gminy Gniewino, tak jak w krajach arabskich - żartują gniewinianie. - Zresztą nie tylko na tym polega podobieństwo do potentatów naftowych. Dubaj ma sztuczny stok narciarski, u nas też niedługo taki wybudują.

Wiertnię w pobliżu zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej, jakieś dwa kilometry od Gniewina, postawiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wczesną jesienią. Teraz trwają badania tak zwanych rdzeni, czyli pobranych próbek, ale wstępne informacje są bardzo obiecujące, jak zapewniają specjaliści.

- Okazało się, że w tym miejscu mamy i tradycyjny gaz ziemny, i gaz łupkowy - mówi Rafał Pazura z zespołu prasowego PGNiG. - Koncesja Wejherowo, bardzo rozległa powierzchniowo, w skład której wchodzi i Opalino w gm. Gniewino, i Lubocino w powiecie puckim, to prawdopodobnie nasza najbardziej obiecująca koncesja. I tak jak wspomniał pan minister, jeśli nie zajdą jakieś przeszkody, wydobycie będzie możliwe w 2015 roku.

Te wieści oczywiście cieszą mieszkańców Gniewina.

- Takie wiadomości dają szansę na wydobycie na skalę przemysłową, dla nas to super - dodaje Mirosław Marcinkiewicz, kierownik Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy w Gniewinie. - Dla gminy oznacza to dodatkowe dochody, zależne wprost od ilości wydobytego gazu. Choć gazu nie tylko, bo ogólnie mówi się w naszym przypadku o węglowodorach, czyli także o ropie naftowej.

Oczywiście będą też potrzebne konkretne inwestycje, bo trzeba przede wszystkim zbudować infrastrukturę do przesyłania gazu.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki