Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniewino. Dawny blask odzyskała zabytkowa XIX-wieczna Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Można śmiało powiedzieć, że XIX-wieczna Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu odzyskała dawny blask. Zabytek, znajdujący się pod opieką Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, przeszedł szereg prac naprawczych i będzie mógł cieszyć oko zwiedzających w nadchodzącym sezonie.

Pierwsze prace naprawcze nad zabytkowym obiektami Zagrody Gburskej i Rybackiej w Nadolu rozpoczęły się w listopadzie 2022 r.

Już w zeszłym roku podjęliśmy pierwsze kroki, by dokonać poprawy stanu poszyć dachowych naszych budynków. Niektóre z dachów miały już spore szczeliny w kalenicy, a strzecha trzcinowa ze względu na korozję atmosferyczną nie chroniła ani dachów obiektów, ani tym samym wnętrz przed wpływem opadów i wiatrów - mówi Joanna Grochowska, kierownik działu etnograficznego i kustosz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

Naprawy dekarskie wznowiono na początku stycznia 2023 r, a zadanie udało się zrealizować dzięki wsparciu powiatu puckiego oraz gminie Gniewino.

Prace dekarskie przeprowadzono m.in. na oborze, stróżówce-recepcji i wiacie rybackiej. Dokonano uzupełnień trzciny, poprawiono wiatrownice - mówi Joanna Grochowska.

Kilka dni później podjęto kolejne prace, tym razem nad stodołą. Dzięki temu dach na największym budynku w zagrodzie odzyskał swoje podstawowe funkcje.

Do tej pory był w najgorszej kondycji, przez co cierpiały obiekty znajdujące się wewnątrz budynku. Teraz zniszczony zębem czasu oraz warunkami atmosferycznymi szczyt dachu stodoły przeszedł niezbędne naprawy. Dokonano uzupełnienia i wymiany poszycia trzcinowego w kalenicy oraz wymieniono wiatrownice. Oczyszczono połać dachową z mchu, podbito poszycie i zabezpieczono. Prace udało się zrealizować dzięki Polskim Elektrowniom Jądrowym sp. z o.o., które na ten cel przekazały darowiznę. Dzięki temu wsparciu ten największy w zagrodzie budynek będzie mógł cieszyć oko zwiedzających w nadchodzącym sezonie - dodała kustosz puckiego muzeum.

Zagroda Gburska i Rybacka - historia w pigułce

Projekt budowy zespołu elektrowni w rejonie Jeziora Żarnowieckiego stał się przyczyną podjęcia działań związanych z organizacją skansenu w Nadolu. Ochroną konserwatorską objęto tradycyjną XIX-wieczną zagrodę wiejską.
Skansen otwarto równocześnie z Kamienicą Mieszczańską znajdującą się w Pucku 23 czerwca 1987 r. i obecnie w jego obrębie znajdują się: domostwo, zabudowania gospodarcze oraz obiekty towarzyszące jak studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy.

Chata, w której koncentrowało się życie trzypokoleniowej rodziny, posadowiona jest w głębi podwórza, odgrodzona od części gospodarczej ogrodem kwiatowym. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się piwnica, studnia oraz warzywnik.
Stodoła zlokalizowana jest równolegle do drogi z możliwością obustronnego wjazdu na klepisko z drogi i z podwórza. Obecnie w stodole znajduje się ekspozycja poświęcona transportowi zimowemu.

W skład zespołu wchodzi wielofunkcyjna obora, która pod jednym dachem mieściła pomieszczenia dla koni, bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu. Do obory dobudowana została wozownia. Kompleks wzbogaciła niedawno zrekonstruowana chata rybacka, remiza i scena.

źródło: muzeumpuck.pl

Zagroda Gburska i Rybacka - godziny otwarcia

XIX-wieczny zabytek zlokalizowany jest przy ul. Bałtyckiej 2 w Nadolu. Orientacyjny czas zwiedzania wynosi około 60 minut. Ostatnie wejście na wystawę jest możliwe na godzinę przed zamknięciem wystaw.
Zagrodę można zwiedzać praktycznie przez cały rok poza okresem od 11 grudnia do 31 stycznia, gdy obowiązuje przerwa techniczna.

Kiedy i w jakich godzinach zwiedzać Zagrodę Gburską i Rybacką?

1 maj - 31 sierpień:

  • poniedziałek: godz. 10 - 13
  • wtorek - piątek: godz. 10 - 18
  • sobota - niedziela: godz. 10 - 17
  • *Wstęp bezpłatny na teren skansenu (bez wnętrz): poniedziałek: godz. 10 - 13

1- 30 wrzesień:

  • poniedziałek: godz. 10 - 13
  • wtorek - piątek: godz. 9 - 16
  • sobota - niedziela: godz. 10 - 16

1 październik - 30 kwiecień

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - piątek: godz. 9 - 15
  • sobota - niedziela: godz. 10 - 14
  • * W każdą pierwszą niedzielę miesiąca Skansen jest nieczynny
  • * Wstęp bezpłatny na teren skansenu (bez wnętrz) – godz. 10 - 14

11 grudzień - 31 styczeń

  • Oddział nieczynny (przerwa techniczna)

Zagroda Gburska i Rybacka - ceny biletów

Usługa świadczona jest w j. polskim. Obowiązuje rezerwacja usługi przewodnickiej z tygodniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 58 676 76 44. Ceny biletów przedstawiają się następująco:

  • Bilet normalny: 10 zł
  • Bilet ulgowy: 8 zł
  • Usługa przewodnicka: 50 zł

Bilet łączony Na oddziały “Szpitalik”, “Kamienica Mieszczańska”, Skansen "Zagroda Gburska i Rybacka" i "Hallerówka":

  • bilet normalny łączony: 30 zł
  • bilet ulgowy łączony: 25 zł

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy - kontakt

Stary Rynek 28, 84-100 Puck
telefon: +48 537 333 719
e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki