Gmina Choczewo: Mieszkańcy przeciw elektrowni atomowej w Lubiatowie

Tomasz Smuga
Zieloni przedstawili argumenty przeciw atomówce
Zieloni przedstawili argumenty przeciw atomówce Tomasz Smuga
Po raz pierwszy doszło do spotkania przeciwników budowy elektrowni atomowej w Lubiatowie (gmina Choczewo) z mieszkańcami. Organizatorzy, czyli Komitet Obywatelski "Nie dla atomu w Lubiatowie" wraz z gdańskim kołem Partii Zielonych, starali się przedstawić argumenty za tym, że atomówka nie powinna powstać w tym regionie.

- To bardzo ważne, że na Pomorzu powstał pierwszy społeczny komitet przeciwko rozwojowi energetyki jądrowej - mówi Beata Maciejewska z Zielonych, działaczka antyatomowa. - Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy gminy Choczewo nie dają się zwieść lobby atomowemu, które obiecuje złote góry, a w rzeczywistości działa tylko w swoim interesie.

Komitet nie chce budowy elektrowni między innymi ze względu na walory turystyczne okolicy. - Chcemy zachować piękną plażę i wydmę, które są w Słowińskim Parku Narodowym ewenementem - mówi Tadeusz Pastusiak.

Czytaj także: Lubiatowo: Fundacja Anny Dymnej obawia się budowy atomówki

Około 80-osobowa grupa, która zjawiła się na czwartkowym spotkaniu, również boi się o swoją przyszłość. Zarówno część stałych mieszkańców Lubiatowa, jak też właściciele nadmorskich działek letniskowych są negatywnie nastawieni do mogącej powstać na terenie gminy elektrowni. Obawiają się, że stracą miejsce odpoczynku, znikną ich dochody z wynajmowania pokoi innym letnikom, a wartość nieruchomości może spaść i może być problem z ich sprzedażą. Pod protestem przeciwko budowie podpisało się już 200 rdzennych mieszkańców gminy.

Elektrownia jądrowa w Żarnowcu, Choczewie lub Gąskach

- Prowadzę skromną agroturystykę. Wzięłam spory kredyt na rozkręcenie interesu. A teraz z powodu tego, że Lubiatowo jest potencjalnym miejscem pod budowę elektrowni musiałam zrezygnować z kilku inwestycji, które pomogłyby mi utrzymać firmę. Turyści nie będą chcieli przyjeżdżać do naszej gminy. Kto zwróci mi za to pieniądze - zastanawia się Dorota Borówka, mieszkanka gminy. - Jedyną rzeczą, którą możemy zrobić, to zebrać 100 tysięcy podpisów. Wówczas będziemy mogli wyegzekwować referendum - apeluje inny mieszkaniec gminy, Leszek Szymański.

Zieloni podczas spotkania przekonywali zebranych, że wejście w energetykę atomową w Polsce i budowa elektrowni jądrowej - czy to w Choczewie, czy gdzieś indziej - jest po prostu niekorzystne pod każdym względem: dla ludzi, społeczności lokalnych, gospodarki oraz środowiska. - W historii komercyjnej energetyki jądrowej jej plagą są wysokie koszty i ich ciągły wzrost, a także bardzo wysokie ryzyko i niepewność - podkreśla Elżbieta Śliwowska, przewodnicząca gdańskiego koła Partii Zielonych.

Czytaj także: Fundacja Anny Dymnej chce w Lubiatowie wybudować warsztaty terapii i ośrodek dla niepełnosprawnych.

A wtóruje jej członek zarządu krajowego Zielonych Dariusz Szwed. - Premier Tusk forsuje budowę elektrowni jądrowej w sytuacji, gdy badania opinii publicznej jednoznacznie wskazują: większość z nas nie chce atomówki, a jednocześnie mocno popiera rozwój energetyki odnawialnej - argumentuje.

Komitet zapewnia, że na tym jednym spotkaniu się nie skończy. - Będziemy zawsze działali zgodnie z przepisami prawa. W przyszłości będziemy również chcieli, po naszych akcjach promocyjnych, zorganizować debatę, na którą zaprosimy różnych specjalistów, żeby mieszkańcy otrzymali rzetelną wiedzę na temat elektrowni - mówi Tadeusz Pastusiak. - Bo obawy mają zarówno nabywcy działek rekreacyjnych, jak i stali mieszkańcy gminy Choczewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
elektrownia atomowa zniszczy całe piękne pomorze w Choczewie nie dać wcale tego budować szkoda tego pomorza i tej pięknej plaży stop stop budowie elektrowni atomowej na stanowiskach chyba są same wariaty do leczenia żeby na takim pięknym pomorzu budować taki debilizm
P
Pat
A jak kupowaliśmy od Was ziemię, nie przypominam sobie abyście nazywali nas dziadostwem, wówczas pieniądze "dziadostwa" pachniały i te Wasze przepite łapy aż się trzęsły.Tak więc nie liczy się opinia pijaczków i nierobów.
e
eko- pomorze
...specjaliści będą pleść głupoty jakie to bezpieczne i potrzebne-potrzebne ale dla kogo ?dla sprzedajnych osłów.
S
Slazaczka
EJ Lubiaowo - kto to wymyslil? A ci zwolennicy to niech juz szykuja swoje dzialki, na te atomowe odpady, bo gdzies to trzeba zakopac.
U nas sie gadalo: najgorszy ptok co do swojego gniazda sro
t
tom
Czy reaktor stwarza podobne zagrożenie jak bomba atomowa?
Mało kto wie, że skażenie promieniotwórcze, jakie tworzy awaria reaktora, jest gorsze i setki razy większe od bomby atomowej. Przykładowo do reaktora wchodzi 190 ton paliwa w formie wzbogaconego uranu, a z czasem dochodzi jeszcze najgroźniejsze składowanie paliwa zużytego, tymczasem bomba atomowa zawiera zaledwie kilka, kilkanaście kilogramów uranu lub plutonu, to 2000 razy mniej. Dlatego w Czarnobylu ilość uwolnionego promieniowania przekraczała 200 do 280 razy to, które pochodziło z bomby zrzuconej na Hiroszimę. Opanowano sytuację, skończyło się dobrze, a co mogło się stać? Według gorszego scenariusza cała Europa mogła zostać tak silnie skażona, że nie nadawałaby się do zamieszkania przez najbliższe 500 lat.

Wypadek w Czarnobylu
Rozliczony po 20-u latach Czarnobyl, to miliony ofiar promieniowania, dziesiątki milionów chorych na Ukrainie, Białorusi, w Europie. Ile dzieci nosi w sobie uszkodzone geny? Ile będzie chorób w kolejnych pokoleniach? To są prawdziwe gigantyczne koszty. Pierwiastki promieniotwórcze są łatwo przyswajalne, akumulują się w kościach i promieniują uszkadzając dna, powodują raka i dziesiątki innych chorób. Przykładowo, co piąty obywatel Białorusi żyje na skażonej ziemi, nie ma kasy na wysiedlenie całych miast. Rolnicy produkują skażoną żywność, 23% terytorium kraju jest silnie skażone.

Wypadek w Fukushimie
Śledztwo ujawniło, że doszło do awarii reaktora zaraz po trzęsieniu ziemi, jeszcze przed falą tsunami. Wystarczyło więc samo trzęsienie ziemi, aby wywołać katastrofę. 100% bezpieczne reaktory zaczęły strzelać jeden po drugim jak zimne ognie na nowy rok. Dziesiątki mln. Japończyków uraczono rakotwórczym opadem, a mieli wyjątkowe szczęście, że wiatr prawie wszystko wydmuchał nad ocean. Matsumoto, prezes firmy Tepco przekazał, że emisja materiałów radioaktywnych jest równa lub większa niż ta w Czarnobylu. Po czasie, gdy opad radioaktywny i skażoną wodę zabrały prądy oceaniczne, zaczęto tę dane korygować.

Czy reaktory są bezpieczne?
Podobnie jak kiedyś producenci azbestu czy Titanica, teraz potężne lobby atomowe przekonuje o bezpieczeństwie nowych reaktorów, do promowania i uwiarygodnienia tego przekazu wykorzystują różne kanały- ludzi nauki, komisje europejskie, itd. Oczywiście reaktory są bezpieczniejsze, tak jak nowy opel jest bezpieczniejszy od łady. Fizyka reakcji lawinowego rozszczepienia jądra atomu jest jaka jest, dlatego nie unikniemy kolejnych awarii reaktorów, tak samo jak wypadków drogowych czy lotniczych. Oby następne awarie skończyły się tak szczęśliwie jak Czarnobyl czy Fukushima.

Co lepiej obstawić? Katastrofę samolotu, czy elektrowni atomowej?
Na świecie mamy zaledwie 150 elektrowni atomowych, z czego w 34 lata 3 wywołały katastrofę, mamy też 35 000 samolotów pasażerskich. Można porównywać dane z różnych raportów i samolot okaże się bezpieczniejszy. Duże ryzyko awarii powoduje, że nie da się ubezpieczyć elektrowni atomowej, nie znajdziemy tak głupiej firmy ubezpieczeniowej. Porównajmy jednak minimalne skutki rozbicia samolotu, w stosunku do awarii elektrowni. Odnotowano 156 poważnych wycieków, to ponad jeden na elektrownię, mogą one zatruć ziemie i lokalne wody gruntowe. Skażenie uranem trwa całą wieczność (np. uranu-234, okres połowicznego rozpadu 245 500 lat)

Pułapka inwestycyjna
Amerykanie po awarii Three Mile Island przestali budować elektrownie atomowe, Rosjanie po Czarnobylu, Japończycy i Niemcy po Fukushimie likwidują wszystkie. A co będzie jak zdarzy się wypadek w Europie. Już na świecie w wyniku protestów zamykają elektrownie atomowe, a my będziemy dopiero budować. Należy pamiętać, że aby elektrownia była na granicy opłacalności to trzeba ją eksploatować 50 lat, a nie wykluczone, że już za kilka lat po kolejnym wypadku typu Fukushima, będziemy nowe elektrownie zamykać nie patrząc na koszty. Na likwidację
A
Alicja Kowzan
gdzie ja żyję? w Polsce w Gminie Choczewo i smuci mnie stygmatyzacja, ksenofobia i zaściankowość - zarozumiały i pewny siebie autor zapewne liczy na nagrodę za prowokowanie awantur - zło jest złem i nie ma mniejszego - to co knuje grupa "tak dla atomu" to jawne uczestnictwo w propagowaniu zła - można tylko ubolewać, że dla pieniędzy sprzedasz własną duszę - brawo dla twojej naiwności - i jeszcze jedno - tylko "nie dziadostwo" a jeśli jesteś taki odważny i prędki w obrażaniu to się podpisz nazwiskiem i imieniem....
A
Alicja Kowzan
gdzie ja żyję? w Polsce w Gminie Choczewo i smuci mnie stygmatyzacja, ksenofobia i zaściankowość - zarozumiały i pewny siebie autor zapewne liczy na nagrodę za prowokowanie awantur - zło jest złem i nie ma mniejszego - to co knuje grupa "tak dla atomu" to jawne uczestnictwo w propagowaniu zła - można tylko ubolewać, że dla pieniędzy sprzedasz własną duszę - brawo dla twojej naiwności - i jeszcze jedno - tylko "nie dziadostwo" a jeśli jesteś taki odważny i prędki w obrażaniu to się podpisz nazwiskiem i imieniem....
J
Jablonowice
Jest tu na forum wyjątkowo złośliwy/złośliwa mieszkaniec/mieszkanka Choczewa ?! to jakiś frustrat i niezły manipulator - nie dla atomu i basta - raz na zawsze dla mieszkańców Polski, właśnie tak powiada rolnik, który pracuje a nie manipuluje z wójtem i paroma oszołomami bombowymi za kasę PGE
o
opinia
chyba zupełnie rozum trzeba postradać
Z
Zimny
Lubiatowo dzieli od Wejherowa 33km a nie 50km. Uczmy się na błędach innych, a nie powielajmy ich. Bułgaria zrezygnowała z budowy elektrowni atomowej w styczniu br. to najnowsza wiadomość. Szkocja przez ea ma największą zachorowalność za nią Niemcy na choroby popromienne. Niemcy rezygnują z ea Szkoci są pod jarzmem Anglików i nie mogą tego zrezygnować. Koszty przechowywania odpadów przewyższają zyski z energii, te elektrownie nigdy się nie bilansują !!!
Wystarczy wyremontować. Linie przesyłowe wysokiego napięcia a zmniejszenie strat będzie tak znaczące że nie trzeba budować ea. Przypominam że w Rajkach k. Pelplina jest planowana elektrownia węglowa. Ma być sfinansowana z polskiego prywatnego kapitału, nie będzie generowała zadłużenia Polski.
pozdrawiam
b
bs
Część przyjezdnego dziadostwa może i martwi się dochodami z wynajmowania pokoi letnikom, ale część nie myśli o "kasie", tylko o tym pięknym miejscu, najpiękniejszym na całym polskim wybrzeżu i o zdrowiu mieszkańców i ich dzieci.
b
bs
Przyjezdni też mają coś do powiedzenia, bo wydali ciężką kasę na zakup działek, postawili domki, płacą podatki dla gminy, zostawiają tu pieniądze w sezonie, gmina się dzięki nim bogaci. Są właścicielami terenów, więc mają prawo o nich współdecydować.
b
bea
jeśli chodzi o te 200 osób to chciałabym podkreślić że byli to przedstawiciele naszej gminy- to osoby które nas reprezentowały. Pozdrawiam
Ś
ŚW KRZYSZTOF
SZEROKIEJ DROGI
m
mieszkaniec
Niektórzy wypowiadają się krytycznie na temat budowy atomówki w lubiatowie, przedstawiając jako zło dla czystego miejsca jakim jest nasza plaża. Piszą, a nawet werszem sypną na facebooku o czystości naszego regionu, ale sami nie dostrzegają ile złego robią dla środowiska, lejąc ścieki z własnych szamb za swoje posesje!!!! Tak to jest PROBLEM!!!!! Gdzie jest ta nasza straż gminna. Powinni karać, karać i jeszcze raz karać. Ale podniecać się pięknem i przedstawiać jaki to piękny i czysty nasz rejon, nie będąc samemu fer wobec środowiska to jakiś apsurd tych ludzi. Jakie to ma znaczenie czy będziemy się truli wdychając atom, czy zabiją nas własne ścieki "ekologiczne szamba". A może atomówka to szansa, aby oczyszczalnia z prawdziwego zdarzenia u nas powstała i rozwiązała nasz odwieczny problem. Oczywiście jeżeli to jest problem, bo ci co leją bo chcą oszczędzić swój portfel nie mają i nie będą go mieć.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie