Na Wiślaną Trasę Rowerową biegnącą po wale przeciwpowodziowym Wisły, od granicy z Gdańskiem do Giemlic i granicy z gminą Suchy Dąb czekali miłośnicy dwóch kółek od dawna. Decyzja o budowie takiej trasy z północy na południe kraju zapadła w 2012 roku, gdy Bronisław Komorowski, jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwiedził Port Jachtowy w Błotniku i rozmawiał z mieszkańcami, dlaczego nie jeżdżą rowerami po koronie wału. W tamtym okresie jazda rowerem po wale była zakazana. Udało się to zmienić i gminy już budują odcinki rowerowych tras na swoich terenach.
Gmina Cedry Wielkie. Wiślana trasa rowerowa otwarta [zdjęcia]
- Prace zostały zakończone jesienią ubiegłego roku, ale otwarcie ścieżki zaplanowaliśmy na wczesną wiosnę – przypomniał Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Epidemia pokrzyżowała te plany. W naszej gminie mamy ponad czterdzieści kilometrów ścieżek rowerowych. Oddawana do użytku ścieżka ma walory estetyczne z pięknymi widokami na Wisłę i żuławskie pola, obecnie żółte od rzepaku.
- Ścieżka nadaje się idealnie dla rodzin z małymi dziećmi, bo jest płaska i samochody nie zagrażają. Niedawno udało się wytyczyć ścieżkę rowerową po asfalcie starej drogi nr 7 na odcinku między Przejazdowem, Koszwałami, Cedrami Małymi i po starym moście na drugą stronę Wisły. Wytyczona trasa łączy się ze ścieżką zbudowaną na koronie wału.
Inwestycja polegała na zbudowaniu 19,5 km tras rowerowych w tym siedem kilometrów po koronie i stopie wału oraz 12 km ścieżek dojazdowych, które razem tworzą pętlę przez Giemlice, Cedry Wielkie Cedry Małe Błotnik, do wału na granicy z Gdańskiem. Do tego są dwie wiaty dla rowerzystów w Kiezmarku i Długim Polu. Całość kosztowała 9,5 mln zł, w tym 60 proc. stanowią dotacje z funduszy Unii Europejskiej.
- Cieszę się z zakończonej inwestycji, bowiem wójt, Janusz Goliński systematycznie realizuje swój plan budowania tras rowerowych – przyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas przecinania wstęgi. - To jest nie tylko atrakcja turystyczna dla miłośników jazdy na rowerach z sąsiednich gmin, ale dobrze służy również mieszkańcom. Jestem zadowolony z powodu łączenia się poszczególnych odcinków w większe całości.
Samorząd Gdańska zbudował już ścieżkę przez całą Wyspę Sobieszewską i obecnie buduje trasę po wale, od Świbna przez Przegalinę do istniejącej w gminie Cedry Wielkie. Po zakończeniu inwestycji będzie można jeździć piękną trasą do Gdańska, przez Sobieszewo, Wiślinkę i Przejazdowo.
- Trasa po wiślanym wale łączy się ze Szlakiem Mennonickim, oplatającym Żuławy Gdańskie. Budowana jest również trasa po prawym brzegu Wisły i wkrótce z wiślanego wału w Kiezmarku będzie można bezpiecznie jeździć rowerami aż do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej - dodał marszałek.
Z myślą o turystach, otwarto wypożyczalnię rowerów w Porcie Jachtowym w Błotniku. Cena takiego wypożyczenia to 10 zł od roweru na całą dobę.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?