Gmina Bytów

Akcja specjalna Gmina na 6
W gminie Bytów, położonej w zachodniej części województwa pomorskiego, na terenie powiatu bytowskiego turysta może nacieszyć oko niepowtarzalnymi jeziorami lobeliowymi oraz podziwiać cudowne krajobrazy podczas pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych.

Nie zboczy ze szlaku dzięki aplikacji Od Bałtyku po Kaszuby wybranej jako najlepszy przewodnik mobilny 2016 roku. Nowa aplikacja wykorzystuje technologię GPS i działa w trybie offline. Można ją pobrać całkowicie za darmo ze sklepu Google Play oraz App Store. Każdy kto pobierze aplikację dowie się także o najważniejszych wydarzeniach z okolicy.

Gmina Bytów jest idealną destynacją dla różnych typów turysty nastawionych zarówno na obcowanie z przyrodą, jak i na obcowanie z kulturą i ludźmi.

Na terenie gminy Bytów znajdują się 4 rezerwaty przyrody i wytyczono 8 atrakcyjnych ścieżek turystycznych. Każda z nich ma swój urok. Ścieżka „Wśród leśnych jezior i bagien” prowadzi np. przez objęty ochroną „Natura 2000” obszar, na którym znajdują się rzadko spotykane „pływające wyspy”. Natomiast podążając „Szlakiem Otto Smaliana przez las” turysta zobaczy jedyny na Pomorzu ewangelicki cmentarz poświęcony niemieckim leśnikom, położony na terenie rezerwatu „Bukowa Góra” oraz drzewostan daglezjowy. Na turystę czekają Punkty Informacji Turystycznej zlokalizowane w bytowskim zamku oraz sezonowo w Rekowie. W mieście warto wybrać się na Trakt Młyński poprowadzony wzdłuż nabrzeży rzeki Bytowy oraz wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

W mieście pogranicza kulturowego, widoczne jest przenikanie się tradycji polskich, kaszubskich, niemieckich oraz ukraińskich. Odbywa się tu wiele wydarzeń mających na celu utrzymanie tradycji i zwyczajów, m.in. Kaszubska Sobota i Ukraińska Watra. Turysta zainteresowany poznaniem kultury, czy nawiązaniem kontaktów ze sztuką doskonale odnajdzie się w bytowskim zamku. Przez cały rok czynne jest tu Muzeum Zachodniokaszubskie, w którym oglądać można stałą wystawę etnograficzną poświęconą kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich oraz wystawy czasowe. W baszcie Młyńskiej może zapoznać się z historią miasta i podziwiać model średniowiecznej zabudowy Bytowa. Warto wybrać się do Płotowa, gdzie mieszczą się pozamiejscowe oddziały muzeum: Zagroda Styp-Rekowskich oraz Muzeum Szkoły Polskiej. O szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych dba Bytowskie Centrum Kultury. Koneserów muzyki alternatywnej serdecznie zachęcamy do udziału w koncertach z cyklu „Muzyka na zamku”.

Miasto kryje piękne zabytki. Bezsprzecznym wyróżnikiem miasta jest górujący na wzgórzu zamek pokrzyżacki z XIV wieku. Przy bytowskim rynku warto zobaczyć domy mieszczańskie z XVIII wieku. Na Placu św. Katarzyny dumnie prezentuje się ceglana wieża zniszczonego w 1945 r. gotyckiego kościoła św. Katarzyny, w której obecnie mieści się oddział muzeum poświęcony historii miasta. Innym interesującym zabytkiem jest cerkiew św. Jerzego, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć carskie wrota. Niedaleko dworca znajduje się zabytkowy most kolejowy wzniesiony pod koniec XIX wieku, który zdobią płaskorzeźby z piaskowca przedstawiające herby Bytowa, Pomorza, Prus, Rzeszy i królewskich kolei. Utrzymaniem tradycji kolejowej są letnie przejazdy pociągiem na trasie Bytów-Lipusz. Polecamy wirtualną wizytę po Bytowie, a następnie przyjazd i poznanie całej gminy w rzeczywistości.

Dni Bytowa świętowane co roku w drugi weekend lipca gromadzą nie tylko lokalnych mieszkańców, ale w dużej mierze także turystów. W Bytowie koncert dają gwiazdy ogólnopolskiej estrady oraz miejscowi uzdolnieni artyści. Podczas Turnieju Rycerskiego każdy może spróbować swoich sił w walce na miecze czy strzelaniu z łuku. Inną imprezą z długoletnią tradycją jest Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej. Sygnaliści występują zarówno na scenie na zamku jak i na rynku w centrum miasta przykuwając wzrok oraz przede wszystkim słuch publiki i przechodniów. Warto wspomnieć także o BytOFFskim Festiwalu - kilku dniach poświęconym spotkaniom artystycznym, przedstawieniom teatralnym, plenerowym dla szerszej publiczności, koncertom, warsztatom teatralnym i muzycznym w szkołach, pokazom powarsztatowym, spotkaniom autorskim, seminariom, wystawom, projekcjom filmowych. Wszystkie działania festiwalowe są ogólnodostępne, a impreza jest darmowa dla wszystkich zainteresowanych.

Gmina Bytów to także wspaniałe miejsce dla aktywnych. Turysta może wybrać się na spacer promenadą nad jeziorem Jeleń lub poćwiczyć na siłowniach na świeżym powietrzu, natomiast w deszczowe dni może skorzystać z oferty nowoczesnego basenu „Nimfa” zlokalizowanego w pobliskim sąsiedztwie ze stadionem miejskim, na którym mecze rozgrywa 1-ligowa Drutex-Bytovia. Deskorolkarze i fani bmxów mogą sprawdzić swoje umiejętności w bytowskim skateparku. Jesienią polecamy grzybobranie w pobliskich lasach. Dla chętnych organizowane są spływy kajakowe rzeką Słupią. Latem można wziąć udział w nieodpłatnym spacerze z przewodnikiem nie tylko po mieście, ale też np. na najwyższe wzniesienie Pojezierza Bytowskiego – na górę Siemierzycką. Turystom poruszającym się na dwuśladach polecamy szlak rowerowy pn. Szlak Zwiniętych Torów (161 km) z Miastka przez Tuchomie, Bytów, Kozin, Lębork do Łeby. Na terenie gminy Bytów trasa ma długość ok. 24 km.

Fanów motoryzacji zapraszamy w dniach 18-19 listopada do startu lub kibicowania podczas 6. rundy Ogólnopolskiego Cyklu Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej – 3. Bytowskiej Gonitwy.

Wkrótce wszyscy poznają Bycia Herbu Kasztan – maskotkę miasta. Ta nieco zadziorna figurka na pewno skradnie serca najmłodszych bytowian, ale i przyjezdnych. Jednak maskotka to nie wszystko. Historia pojawienia się Bycia w Bytowie zostanie opisana w książeczce dla dzieci w dwujęzycznej wersji – kaszubskiej i polskiej.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia gminy Bytów – przyjaznej Turystom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki