reklama

Gm. Stare Pole: Strażnicy będą pilnować porządku w gminie?

Radosław KonczyńskiZaktualizowano 
W gm. Stare Pole problemem są kierowcy przekraczający prędkość. Komendant policji wypowie się nt. straży gminnej w Starym Polu.

Czy Stare Pole będzie miało strażników gminnych? Samorząd przymierza się do utworzenia takiej jednostki. Na razie pomysł jest na wstępnym etapie. Gdyby przedsięwzięcie doszło do skutku, byłaby to pierwsza straż gminna w powiecie malborskim.

Jak się okazuje, samorządowcy ze Starego Pola od około roku zastanawiają się nad utworzeniem własnej straży. Niedawno rozważane było utworzenie takiej jednostki we współpracy z sąsiednią gminą - Gronowo Elbląskie, leżącą w województwie warmińsko-mazurskim. Mogłaby to być jedna wspólna straż działająca na terenie tych dwóch samorządów. Przedsięwzięcie jednak upadło ze względu na zbyt zawiłe procedury, bo konieczna byłaby m.in. zgoda komendantów wojewódzkich policji z obu województw.

Samorząd Starego Pola nie zamierza rezygnować z pomysłu. Łatwiej mu będzie realizować go na własną rękę. A sprawa jest warta zachodu.

- U nas mamy duże problemy drogowe - mówi Włodzimierz Załucki, wójt Starego Pola, mając na myśli kierowców przekraczających prędkość. Dzieje się tak na drodze krajowej nr 22 przebiegającej przez środek stolicy gminy. "Krajówka" napędziła strachu mieszkańcom choćby w miniony poniedziałek, gdy doszło do karambolu z udziałem dwóch tirów i samochodu osobowego volkswagen. Ale w tym przypadku na tę chwilę trudno powiedzieć, jaka była przyczyna i czy wiązała się z szybkością jazdy. Policja cały czas prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Obawy o zachowania kierowców dotyczą też trasy powiatowej ze Starego Pola do granicy powiatu (w kierunku Dzierzgonia), której remont powoli się kończy. Doświadczenia lat ubiegłych, zaczerpnięte z innych terenów powiatu malborskiego, pokazują, że na nowych drogach - niestety - zmotoryzowani po prostu szarżują, często niestety, z opłakanym skutkiem, czasami wręcz tragicznym.

Ale straż gminna oprócz pilnowania, by kierowcy nie łamali przepisów, miałaby też się zająć sprawdzaniem, czy mieszkańcy przestrzegają regulaminu porządku i czystości. Zajmowałaby się chociażby podrzucanymi śmieciami.
Nowa jednostka to ciągle tylko wizja, choć powoli nabierająca realnych kształtów.

- Na razie były tylko rozmowy w komisjach Rady Gminy. Dostałem wolną rękę do poczynienia dalszych kroków - mówi wójt Włodzimierz Załucki.

Z Urzędu Gminy w Starym Polu trafiło już pismo do komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku, w którego kompetencjach jest opiniowanie między innymi pomysłów tworzenia straży gminnych. Wójt Załucki czeka na odpowiedź. Od niej uzależnione są dalsze procedury.

Nowa jednostka ze Starego Pola, gdyby powstała, byłaby jedyną strażą gminną w powiecie malborskim, nie licząc oczywiście Straży Miejskiej w Malborku, która po restrukturyzacji jest wydziałem Urzędu Miasta.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie