Gm. Debrzno: Na placu zabaw odkopano tablicę z nazwiskami...

  Gm. Debrzno: Na placu zabaw odkopano tablicę z nazwiskami niemieckich żołnierzy

  Piotr Furtak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nazwiska 15 niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej znajdują się na tablicy, którą odkopano w piątek na placu zabaw w Rozworach, w gminie Debrzno. Prawdopodobnie przeleżała tu kilkadziesiąt lat. Teraz oparto ją o postument, na którym stała, zanim zniszczono pomnik.
  Gm. Debrzno: Na placu zabaw odkopano tablicę z nazwiskami niemieckich żołnierzy

  ©Piotr Furtak

  - Pomnik został zburzony prawdopodobnie zaraz po II wojnie światowej - mówi Mirosław Burak, burmistrz gminy Debrzno. - Od dawna tablica leżała zakopana w ziemi. Teraz jednak doszliśmy do wniosku, że warto ją wykopać i w ten sposób oddać cześć żołnierzom, którzy tu polegli. Sądzę, że to miejsce będzie chętnie odwiedzane przez Niemców przebywających na terenie naszej gminy. Mamy kontakty partnerskie z kilkoma niemieckimi gminami. Gdy ich przedstawiciele przyjadą do nas, na pewno zabierzemy ich tutaj, aby pokazać tablicę.

  Co się stało z ciałami poległych żołnierzy? Prawdopodobnie spoczęły one na cmentarzu znajdującym się kilkaset metrów dalej.
  Tablicę można oglądać już teraz, zostanie ona jednak jeszcze dodatkowo zabezpieczona.
  Mimo że bardzo długo leżała zakopana w ziemi, jest w dość dobrym stanie. Jedynie niewielki jej fragment jest odłamany. - Widać, że to solidna robota - mówili mężczyźni wykopujący tablicę z ziemi. - Sama tablica waży na pewno ponad 200 kilogramów.

  Przy nazwiskach poległych żołnierzy jest ich stopień wojskowy oraz data śmierci. Nie zawsze te dane są kompletne. Z drugiej strony tablicy wyryty jest natomiast miecz.

  - Częścią pomnika były jeszcze dwie duże płyty - mówi Irena Kaszubowska, sołtys Rozworów. - One nie były zakopane, leżały na miejscu, gdzie znajduje się plac. Kilkadziesiąt lat temu zabrano je jednak . Zgodę na to wyraził ówczesny naczelnik gminy. Nie wiem, co się z nimi stało.

  Prawdopodobnie celowo zakopano jedynie fragment pomnika, na którym znajdowały się nazwiska żołnierzy.
  Mirosław Burak podkreśla, że tablica wykopana w Rozworach nie jest jedyną tego typu pamiątką znajdującą się w okolicy.
  - Kilka lat temu w pobliskim Pędziszewie znaleziono tablicę z nazwiskami niemieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny - mówi burmistrz gminy Debrzno. - Jest ona ciekawa chociażby dlatego, że znajduje się na niej zdjęcie Adolfa Hitlera. Ta tablica została znaleziona na terenie prywatnym i nie została nigdzie wyeksponowana. Znajduje się w gospodarstwie ludzi, którzy ją znaleźli.

  Kilka tygodni temu właśnie w Rozworach wolontariusze Fundacji Pamięć odkopali szczątki kilkudziesięciu niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w okolicach tej miejscowości w czasie II wojny światowej. Zostały one przeniesione na cmentarz wojenny w okolicach Szczecina.


  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta....

  Armand (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 40

  Ja tam pocisnę z wykrywaczem i dopiero sie okarze o co kaman...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marek

  66663222 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 43

  jak ty też dobrze nie wiesz to nie pisz, bo front szedł przez tą wioskę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ignorancja

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 50

  Czy szanowny wójt Debrzna mógłby zajrzeć do jakiegokolwiek podręcznika historii i sprawdzić, jakie to bitwy toczono w jego okolicy podczas I wojny światowej? Wyjaśnię dla oszczędności czasu, że...rozwiń całość

  Czy szanowny wójt Debrzna mógłby zajrzeć do jakiegokolwiek podręcznika historii i sprawdzić, jakie to bitwy toczono w jego okolicy podczas I wojny światowej? Wyjaśnię dla oszczędności czasu, że najbliższe rozegrały się w odległości 200-300 km. Takie tablice po I wojnie stawiano w każdej miejscowości Niemiec, Francji i innych państw walczących aby uczcić pamięć żołnierzy pległych gdziekolwiek na frontach. Autor tekstu i redakcja też mogliby o tym wiedzieć. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marek

  goścu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 53

  zawsze znajdzie się taki cwaniaczek co popisuje się swoją jedynkową wiedzą na temat historii Polski i opiepsza za przeproszeniem władze gminy ..... Marek dowiedz się więcej na temat Rozwór i wtedy...rozwiń całość

  zawsze znajdzie się taki cwaniaczek co popisuje się swoją jedynkową wiedzą na temat historii Polski i opiepsza za przeproszeniem władze gminy ..... Marek dowiedz się więcej na temat Rozwór i wtedy wylewaj swoje mądrości a nie niedoinformowany lejesz wodę ; tyle ci powiemzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo