MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Główny Inspektorat Sanitarny przygotowuje wytyczne sanitarne dla szkół na wrzesień. Czy uczniowie wrócą do stacjonarnego nauczania?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Gdańsk, 16.06.2020 r.
Gdańsk, 16.06.2020 r. Fot. Karolina Misztal
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości publicznej, że we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowuje wytyczne sanitarne dla szkół. Według wstępnych ustaleń uczniowie nie będą musieli zakładać maseczek w trakcie lekcji, ale to nie koniec prawdopodobnych założeń MEN i GIS. Podaje się, że wejdą one w życie 1 września 2020 roku. Co istotne, nadal nie ma ostatecznej decyzji, czy 1 września uczniowie wrócą do szkół, czy będą kontynuować naukę w trybie zdalnym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowuje wytyczne sanitarne dla szkół podstawowych i podstawowych. Póki co udało się dotrzeć do wstępnych ustaleń. Zbiór zasad ma obowiązywać od 1 września.

Wstępne wytyczne epidemiologiczne dla szkół od września. Co z maseczkami?

Z dostępnych informacji wynika, że wstępne ustalenia sanitarne dla szkół dotyczą trzech kwestii.

Pierwsza z nich dotyczy organizacji pracy szkoły i zasad higieny. Obowiązkowe będzie każdorazowe mycie rąk po wejściu do szkoły. Jeśli chodzi o maseczki to nie będzie obowiązku ich noszenia, chyba że podczas dużych zgromadzeń, jak np. apele. Co więcej, funkcjonowanie placówek trzeba będzie zorganizować tak, aby uniknąć tworzenia się dużych skupisk osób. W sytuacjach, gdzie zachowanie odpowiedniego dystansu nie będzie możliwe, trzeba będzie nosić maseczki. Jeśli chodzi o mierzenie temperatury to będzie to uskuteczniane tylko w przypadku, gdy uczeń lub nauczyciel będzie miał objawy zakażenia.

W tej kwestii głos zabrał rzecznik GIS, Jan Bondar:

To, że na terenie szkoły będą termometry i będą maseczki, ale nie w każdej sytuacji będą noszone, jest raczej pewne. Nikt jednak nie planuje lekcji w maseczkach

Kolejną kwestią uwzględnioną we wstępnych ustaleniach są procedury, które zostaną uskutecznione w przypadku złego samopoczucia lub potwierdzonego zakażenia. Mowa tutaj m.in. o izolacji ucznia i powiadomieniu rodziców o podejrzeniach zakażenia koronawirusem.

Przy tworzeniu wytycznych sanitarnych nie zapomniano o organizacji pracy pracowników szkoły z tzw. grup ryzyka. Mowa o osobach powyżej 60. roku życia, z chorobami sercowymi czy cukrzycą. Dyrekcja szkoły będzie zobowiązana do zorganizowania pracy tych osób tak, aby potencjalne ryzyko było jak najmniejsze. Osoby te mają być zwolnione z zajęć wymagających kontaktu z dużą grupą, zajęć świetlicowych czy dyżurów na korytarzach. Możliwe, że osoby w grupie ryzyka będą zobowiązane do noszenia rękawiczek i maseczek.

WAŻNE! Przedstawione wyżej nowe wytyczne dla szkół mają obecnie charakter roboczy. Wraz z początkiem sierpnia zostaną przekazane do konsultacji.

Czy uczniowie wrócą do szkół we wrześniu? Głos zabierają politycy

W związku z informacjami napływającymi dosłownie zewsząd, wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich pociechy będą musiały wrócić do szkół 1 września. Odpowiedzi na to pytanie udzielił ostatnio wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas jednej audycji radiowej. Został on zapytany o to, czy uczniowie wrócą do szkół już na początku września. Z odpowiedzi Kraski wynika, że wszystko zależne będzie od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia.

Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego.Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy

- dodał wiceminister MZ.

Przypominamy, że głos w tej kwestii w przeddzień zakończenia minionego roku szkolnego zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Zapytany o organizację kolejnego roku szkolnego odpowiedział, że rządowi zależy, aby uczniowie wrócili do szkół od 1 września.

Chcemy żeby, w zależności od tego oczywiście, czy nie będzie jakiś bardzo niespodziewanych wydarzeń, ale takich dzisiaj nie oczekujemy, żeby od 1 września dzieci i młodzież normalnie wróciły do szkół, od 1 października młodzi ludzie, żeby wrócili na uczelnie

- wyjaśnił szef rządu.

Na koniec swojej wypowiedzi dodał, że jest pewien iż czas wakacyjny zostanie dobrze wykorzystany przez dyrektorów i organy prowadzące. Wszystko to po to, aby we właściwy sposób przygotować się od strony operacyjnej na powrót uczniów.

Stopniowe odmrażanie oświaty

Przypominamy, że ze względu na wybuch epidemii koronawirusa od 12 marca br. wszystkie zajęcia stacjonarne w szkołach i na uczelniach zostały zawieszone. Niespełna dwa tygodnie później wprowadzono obowiązkowe kształcenie zdalne. To właśnie w takiej formie szkoły funkcjonowały do końca roku szkolnego.

Na początku maja zaczęto powoli wznawiać działalność przedszkoli. Kilka dni później umożliwiono wzięcie udziału w zajęciach opiekuńczych uczniom klas I-III szkół podstawowych. Następnych krokiem było wprowadzenie konsultacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Stopniowo przywracano zajęcia praktyczne w szkołach zawodowych. Przesunięto również terminy egzaminu ósmoklasisty czy matur. Ten pierwszy o blisko dwa miesiące, a matury - o miesiąc.

Warto wspomnieć, że proces tzw. odmrażania oświaty odbywał się w ściśle określonym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS.

Czy uczniowie rzeczywiście rozpoczną naukę stacjonarnie już od 1 września? Na jednoznaczną odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Jakie macie zdanie na ten temat? Czy dzieci powinny wrócić do szkół wraz z początkiem września? Piszcie w komentarzach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki