Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIS ostrzega przed bąblowicą. Kupujesz lub samodzielnie zbierasz owoce leśne? Koniecznie umyj je przed spożyciem!

Sandra Janikowska
Okres letni i wakacyjny sprzyja okazjom do spędzania czasu poza domem. Jeśli planujesz wycieczkę do lasu i zbieranie jagód, jeżyn czy malin - bądź ostrożny! To na nich może znajdować się niebezpieczny pasożyt - tasiemiec bąblowcowy. Właśnie przed nim przestrzega GIS. Co to za pasożyt? Co powoduje? Jak zapobiegać i leczyć? Sprawdź, co na ten temat pisze Główny Inspektorat Sanitarny!
Okres letni i wakacyjny sprzyja okazjom do spędzania czasu poza domem. Jeśli planujesz wycieczkę do lasu i zbieranie jagód, jeżyn czy malin - bądź ostrożny! To na nich może znajdować się niebezpieczny pasożyt - tasiemiec bąblowcowy. Właśnie przed nim przestrzega GIS. Co to za pasożyt? Co powoduje? Jak zapobiegać i leczyć? Sprawdź, co na ten temat pisze Główny Inspektorat Sanitarny! Pixabay
Okres letni i wakacyjny sprzyja okazjom do spędzania czasu poza domem. Jeśli planujesz wycieczkę do lasu i zbieranie jagód, jeżyn lub malin - bądź ostrożny! To na nich może znajdować się niebezpieczny pasożyt - tasiemiec bąblowcowy. Właśnie przed nim przestrzega GIS. Co to za pasożyt? Co powoduje? Jak zapobiegać i leczyć? Sprawdź, co na ten temat pisze Główny Inspektorat Sanitarny!

GIS ostrzega przed bąblowicą. Co to za choroba?

Bąblowica jest chorobą przenoszoną głównie ze zwierząt na ludzi. Wywołują ją larwy tasiemca Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jaja pasożyta uwalniane są wraz z kałem zarażonych kotów, psów lub lisów i mogą przedostać się do organizmu człowieka różnymi sposobami - chociażby podczas bliskiego kontaktu z pupilem, nie umycia rąk po zabawach ze zwierzakiem (następuje wtedy przeniesienie jaj do ust) czy poprzez spożycie skażonej żywności.

Bąblowiec w organiźmie ludzkim przybiera postać cyst, które najczęściej lokalizują się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ale również w ośrodkowym układzie nerwowym, kościach czy oczach. Warto wspomnieć, że mimo upływu lat od momentu spożycia jaj pasożyta - cysty wciąż mogą pozostać w danym organie.

ZOBACZ TAKŻE: GIS wycofuje produkt "Mąka owsiana bezglutenowa" 400 g i 800 g marki Denver Food

GIS ostrzega przed bąblowicą. Jakie są jej objawy?

Bąblowica objawia się głównie pojawieniem się i powiększeniem cyst. Często towarzyszy jej ucisk na otaczające tkanki i narządy. Dolegliwości i zmiany zależne są od umiejscowienia cyst. Dla przykładu - objawy w płucach mogą przypominać nawet nowotwór, a nieleczone - zaskutkować śmiercią.

Przewlekły rozwój choroby sięga od 5-10 lat. Brak objawów w pierwszej (czasami kilkuletniej) fazie rozwoju.

GIS ostrzega przed bąblowicą. Liczba zachorowań wzrasta

Na przełomie ostatnich lat można zaobserwować wzrost zachorowań na tasiemca bąblowcowego. Osiem lat temu - w 2011 r. odnotowano 20 przypadku zachorowań, a w 2017 r. już 80. Prawdopodobnie liczba stwierdzonych przypadków bąblowicy jest zaniżona ze względu na ciężką i rzadką wykrywalność choroby.

Środowisko jest skażone jajami tasiemców, które wydalane są wraz z kałem przez zarażone lisy. Ostatnie badania dowodzą, że 1 na 3 listy posiada tasiemca bąblowcowego. Ponadto, na wielu owocach leśnych - tych w sklepach, i tych zbieranych samodzielnie - znajdują się larwy Echinococcus granulosus i multilocularis.

Ze względu na duży wzrost zachorowalności GIS postanowił wydać ostrzeżenie, w którym przypomina o konieczności mycia owoców leśnych, ale nie tylko! Poniżej zamieszczamy post GIS-u na Facebooku, który dotyczy bąblowicy:

ZOBACZ TAKŻE: Salmonella w gorczycy. GIS wydał ostrzeżenie!

GIS ostrzega przed bąblowicą. Profilaktyka i leczenie

Aby zapowiec zachorowaniu na bąblowicę bardzo istotne jest przestrzeganie zasad higieny w trakcie i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie. Warto też zadbać o ochronę posesji przed lisami - poprzez stawianie ogrodzeń i zabezpieczeń dookoła domów i śmietników, które są głównym źródłem resztek żywności, przyciągającym zwierzęta. Nie zapominaj o wykonywaniu regularnych zabiegów odrobaczania zwierząt domowych preparatami tępiącymi tasiemce wszelkiego rodzaju.

W przypadku zdiagnozowania bąblowicy u człowieka - pacjetn będzie musiał się poddać chirurgicznemu usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Przypominamy, że zarażenie tasiemcem nie zawsze jest jednoznaczne z chorobą. Istnieje też możliwość nosicielstwa. Wszystko zależne jest pod poziomu odporności danego organizmu.

Oficjalne ostrzeżenie GIS-u znajdziesz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki