GIOŚ obniżył Lęborkowi jedną z 3 kar za przetwarzanie odpadów na działkach. Z 1,4 mln zł zmalały do ok. 1,3 mln zł

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Udostępnij:
Generalny Inspektor Ochrony Środowiska rozpatrzył odwołanie miasta i zmniejszył z ok. 137 tys. zł do 30 tys. zł jedną z kar, którą musi zapłacić Lębork za przetwarzanie odpadów budowlanych bez zezwolenia na miejskich działkach. Lęborski magistrat zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a na rozpatrzenie GIOŚ czekają jeszcze dwie kary za to samo przewinienie. W 2019 roku WIOŚ nałożył na Lębork trzy kary w łącznej wysokości ponad 1,4 mln zł.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska po kontroli w 2019 roku trzech stwierdził, że na terenie trzech należących do miasta działek, zalegają odpady budowlane, na przetwarzanie których miasto nie ma zezwolenia. Posypały się surowe kary, w tym najwyższa, 1 mln zł, za składowanie odpadów budowlanych na terenie byłej żwirowni. Za naruszenia na pozostałych działkach kary wyniosły 137 tys. zł i 246 tys. zł, Łącznie ok. 1 mln 413 tys. zł. Lęborski magistrat z karami się nie zgodził i zaskarżył decyzje do GIOŚ. Zdaniem urzędników, miasto miało prawo składować odpady budowlane na własnym terenie do późniejszego wykorzystania. Generalny Inspektor Ochrony Środowiska zdecydował o obniżeniu jednej z kar.

- Główny Inspektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję wymierzającą Gminie Miasto Lębork administracyjną karę pieniężną w wysokości 136 995 zł i jednocześnie wymierzył karę pieniężną w wysokości 30 000 zł

- informuje dr inż. Edyta Witka Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

- GIOŚ wziął pod uwagę zmianę przepisów ustawy z dnia 14.12.2012 r. o odpadach, w części dotyczącej sposobu ustalania kwot kar, mającą miejsce w dacie orzekania swojej decyzji.

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że w przypadku pozostałych kar nadal trwają postępowania odwoławcze. Dotyczy to również kary obniżonej, ponieważ tę decyzję lęborski magistrat również zaskarżył.

-GIOŚ po przeanalizowaniu całej sprawy uznał, że te przewinienia nie były w takiej skali, jak ocenił to WIOŚ, jednak stwierdził, że te przewinienia były, w związku tym obniżył karę do 30 tys. zł

- mówi Jerzy Pernal, zastępca burmistrza Lęborka.

- Także na to orzeczenie złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie zgadzamy się z tą karą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie