Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ginekologia estetyczna - moda czy potrzeba?

Materiał Partnera Zewnętrznego
W ciągu ostatnich kilku lat dużą popularność pośród kobiet, między innymi za sprawą różnego rodzaju przekazów medialnych, zyskały zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Pomimo częstej obecności w środkach masowego przekazu tematyka związana z ginekologią estetyczną, czy innymi słowy kosmetoginekologią, wciąż owiana jest swoistym tabu, a zabiegi estetyczne okolic intymnych przez wiele osób uznawane za fanaberię oraz kolejny krok w zaspokajaniu kobiecej próżności. Czy słusznie? Na tak postawione pytanie postaramy sobie odpowiedzieć.

Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny estetycznej, której zadaniem jest poprawa wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. Zabiegi estetyczne w obrębie okolic intymnych są minimalnie ingerencyjne, przeprowadzane bezboleśnie – najczęściej w znieczuleniu miejscowym – oraz charakteryzują się krótkim okresem rekonwalescencji, w tym krótkotrwałej wstrzemięźliwości seksualnej. Procedury wykonywane są za pomocą narzędzi chirurgicznych, światła lasera lub preparatów bezpiecznie, ale też skutecznie oddziałujących na wrażliwe tkanki okolic intymnych, tak by zapewnić satysfakcjonujący efekt działań terapeutycznych przy minimalnym ryzyku powikłań. Do najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej zalicza się waginoplastykę i labioplastykę, nieco rzadziej hymenoplastykę. Popularność zyskują również zabiegi zmniejszenia lub zwiększenia wzgórka łonowego, ostrzykiwanie punktu G kwasem hialuronowym czy obnażenie łechtaczki z fałdu skórnego, czyli tzw. clitoplastyka.

Modna pani, czy pani szukająca pomocy?
Piękno jest pojęciem dalece względnym, zwłaszcza gdy pod rozwagę bierzemy tak osobiste elementy naszej budowy jak narządy rozrodcze. Różnice w wyglądzie z jednej strony czynią nas wzajemnie atrakcyjnymi, z drugiej natomiast przysparzają kompleksów o tyle dotkliwych, że sięgających subtelnych sfer naszej seksualności. Zatem w decyzji o zabiegu z pewnością ogromną rolę odgrywa subiektywna ocena własnego wyglądu oraz aspekt psychologiczny problemu. „(…) Tylko, jeśli kobieta nie ma w ogóle biustu, a w naszym świecie emanowanie kobiecością i wyglądem jest bardzo istotne, to trudno powiększenie piersi traktować jako widzimisię. To raczej ratowanie jej życia społecznego. I podobnie jest z ginekologią plastyczną.” – mówi w wywiadzie dla Oh!me dr n. med. Rafał Kuźlik, ginekolog-położnik specjalizujący się również w wykonywaniu zabiegów ginekologii estetycznej.

Procedury wykonywane w ramach ginekologii estetycznej, poza psychologicznym, mają również wymiar zdrowotny. Wiele kobiet boryka się z częstymi infekcjami dróg rodnych, dyskomfortem czy bólem okolic intymnych towarzyszącym aktywności seksualnej, fizycznej, a nawet zwykłym czynnościom życiowym. Według ankiety przeprowadzonej przez WirtualnaKlinika.pl we współpracy z marką Neauvia na grupie 571 respondentów z całej Polski, z problemami natury intymnej boryka się aż 71% ankietowanych, przy czym pomocy u specjalisty szukało zaledwie 22% z nich, a 55% uznaje to za temat wstydliwy. Naprzeciw problemom zdrowotnym okolic intymnych, które spowodowane są najczęściej doświadczeniami okołoporodowymi, naturalnymi procesami starzenia czy wreszcie pewnymi anomaliami budowy zewnętrznych narządów płciowych, wychodzi właśnie ginekologia estetyczna, która uwalnia kobiety od bólu oraz permanentnego uczucia dyskomfortu, a także poprawia satysfakcję z życia seksualnego.

W ostatnich latach odnotowano około 50% wzrost zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej przeprowadzanych w naszym kraju. Jest to efekt z jednej strony postępu medycznego, oddziaływania mediów, ale również ogromnej progresji samoświadomości kobiet: „Jeszcze parę lat wcześniej kobiety myślały: skoro mama tak ma, koleżanka też – trudno, urodziłam dzieci i tak ma być. A to mylne przekonanie.” – mówi dla Oh!me dr Kuźlik. Popularność tego typu zabiegów jest nie tylko trendem, przede wszystkim jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych kobiet – „To nie fanaberia czy moda, czasem to konieczność” – konkluduje dr Kuźlik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki