"Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego sukcesu gospodarczego”. W Gdańsku otwarto wystawę z okazji 30-lecia GPW

Materiał informacyjny GPW
Udostępnij:
Na dziedzińcu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto w środę, 7 czerwca 2022 roku, wystawę z okazji 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W uroczystości wzięli udział: prezes GPW dr Marek Dietl, który przybliżył sięgającą 1817 r. historię giełdy na ziemiach polskich oraz wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, który podkreślił, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego rozwoju gospodarczego.

Dynamiczny rozwój

- Wystawa w Gdańsku opowiada historię giełdy od jej reaktywacji w 1991 roku - mówił dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Warto jednak przypomnieć, że pierwsze takie miejsce na ziemiach polskich powstało już w 1817 roku w Warszawie, a więc 205 lat temu. Dokładnie w tym samym roku ruszyła giełda nowojorska.

Wystarczy nadmienić, że w 1900 roku giełda warszawska od nowojorskiej była mniejsza jedynie trzykrotnie, teraz różnica wynosi już 150-krotność.

- To pokazuje, jak dobrze na ziemiach polskich na przełomie wieków rozwijały się giełdy - dodał Marek Dietl.

W 1990 roku, mając w pamięci dwie wojny światowe oraz komunizm, podjęto kroki, które miały doprowadzić do reaktywacji giełdy. Efekty można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie z okazji 30-lecia GPW.

- Pewnie wielu z nas pamięta scenę sprzed 30 lat, gdy po raz pierwszy swój dźwięk wydał charakterystyczny dla giełdy dzwon - mówił Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. - 30-lecie GPW, a także sama Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jest symbolem polskiego sukcesu gospodarczego. Przez trzy dekady udało się od zera zbudować silną instytucję, jedną z największych giełd na świecie. Udało się to w państwie postkomunistycznym, gdzie nie było kapitału. W państwie, gdzie trzeba było wszystko budować od nowa. To sukces wszystkich nas, wszystkich Polaków - dodał.

Obydwaj panowie podkreślili również nieprzypadkowe miejsce, na jakie wybrano wystawę w Gdańsku.

- Muzeum II Wojny Światowej to miejsce, które buduje naszą świadomość, pamięć i tożsamość historyczną - mówił prezes GPW, Marek Dietl. - Cieszę się, że gdańszczanie oraz turyści, odwiedzając właśnie to muzeum, będą mogli przy okazji zapoznać się z historią najnowszą polskiej giełdy.

A jak prezes GPW ocenia 30 lat istnienia giełdy warszawskiej?

- Ostatnie 30 lat to był niesamowity czas - zaznaczył Marek Dietl w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". - Zaczynaliśmy w 1991 roku, kiedy PKB spadło o 12 procent, a inflacja wynosiła 18 procent miesięcznie. Zaczynało się wówczas w Polsce masowe bezrobocie, byliśmy odcięci od światowych rynków kapitałowych poprzez to, że ekipa Wojciecha Jaruzelskiego przestała spłacać długi zagraniczne. Oficjalnie nie było żadnych prywatnych oszczędności i własności. Można zadać sobie pytanie - po co w takiej sytuacji giełda? Rozpoczynaliśmy skromnie - od 5 spółek. Dzisiaj jest to ponad 800 emitentów akcji na obu parkietach GPW.

Prezes Dietl dodał, że warszawska giełda ma blisko 50% udziału w obrotach wśród wszystkich giełd obszaru Trójmorza, poszerzonego o Grecję. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest 2-krotnie większa pod względem obrotów niż giełda austriacka, ponad 4-krotnie większa niż grecka, blisko 6-krotnie większa niż giełda w Budapeszcie.

- Widzimy, że jesteśmy wyraźnym liderem w regionie, jesteśmy piątą giełdą w Unii Europejskiej - dodał prezes GPW. - Od strony instytucjonalnej, od tego, jak jest zorganizowany polski rynek kapitałowy - udało się zbudować bardzo silne podwaliny. Zostało to docenione w 2018 roku, gdy agencja indeksowa FTSE Russell awansowała Polskę do grona rynków rozwiniętych.

Wysoka jakość produktów

Prezes GPW dodał, że giełda warszawska jest wśród 25 najbardziej rozwiniętych rynków kapitałowych świata.

- Przeszliśmy ten proces w ciągu 27 lat. Korei Południowej czy Izraelowi zajęło to ponad 50 lat, więc jako rynek kapitałowy rozwijamy się niemal dwukrotnie szybciej niż wzory szybkiego rozwoju gospodarczego - dodał dr Marek Dietl.

Marek Dietl jest prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie od września 2017 roku. Jak ocenia ten czas?

- To był bardzo dobry czas dla giełdy - dodał. - Gdyby zestawić to w okresie pięcioletnim, od początku XXI wieku średni zysk GPW wynosił w cyklach pięcioletnich kolejno 48 milionów, 117 milionów, 112 milionów i ostatnio 155 milionów złotych zysku. - Widzimy, że skokowo poprawiliśmy wyniki spółki i częściowo jest to związane z rozwojem polskiego rynku kapitałowego, a częściowo to dywersyfikacja naszej działalności. Wchodzimy w nowe obszary i udaje się nam skutecznie konkurować z innymi parkietami.

Jak podkreślił prezes GPW, giełda nie chce się rozwijać jedynie na polskim rynku. Tworzone są rozwiązania technologiczne, które z całym zamysłem mają być produktami eksportowymi. Jednym z pierwszych klientów GPW została giełda w Kuwejcie, która używa jednego z polskich rozwiązań.

- Tworzymy własny system transakcyjny, który jest obecnie testowany - dodał Marek Dietl. - Mam nadzieję, że dobre wyniki potwierdzą się po wdrożeniu. Nasz system jest obecnie najszybszym systemem tradingowym do obrotu papierów wartościowych na świecie. Cieszę się, że wzrost i rozwój w GPW nie idzie tylko w kierunki liczby zmian, ale przede wszystkim określony jest wysoką jakością produktów oferowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Skuteczni w trudnych czasach

Prezes Marek Dietl odniósł się także do okresu pandemii oraz wojny w Ukrainie.

- Pandemia była przede wszystkim wyzwaniem operacyjnym, w ciągu dosłownie dwóch tygodni ponad 90 procent pracowników przeniesionych zostało do pracy zdalnej - dodał prezes GPW. - Coś, co wydawało się niemożliwe, udało nam się szybko przeprowadzić, dzięki czemu GPW nie musiała zawieszać swojej działalności. Warto pamiętać, że nie handlujemy tylko instrumentami finansowymi - za sprawą naszej spółki córki, Towarowej Giełdy Energii, odbywa się też obrót gazem, energią elektryczną oraz produktami spożywczymi. A tam, ze względu na handel 24-godzinny, wyzwania są szczególnie duże, ale udało się wszystko opanować.

W kontekście wojny w Ukrainie Marek Dietl przyznał, że reakcja uczestników runku kapitałowego była i jest godna pochwały. Począwszy od przekazania 100 procent przychodów z jednego dnia transakcji przez jeden z domów maklerskich, po przekazanie 0,25 proc. przychodów GPW za rok 2021 w formie pomocy gotówkowej Ukrainie.

- Nieocenione było również zaangażowanie naszych pracowników, którzy włączyli się w liczne akcje w ramach wolontariatu - dodał Marek Dietl.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie skierował również otwarty list do szefów wszystkich giełd światowych, aby przekazali 0,25 proc. przychodów za rok 2021 na pomoc naszym sąsiadom.

- Spotkałem się z trzema rodzajami reakcji - mówił Marek Dietl. - Pierwsza grupa państw twierdziła, że oczywiście współczują Ukrainie, ale to dla nich zbyt odległe państwo i nie czuli się zobowiązani do tego, aby je wspierać. Druga grupa skupiła się na pochwaleniu tego, co robi Polska, tego, co zrobiliśmy w ramach GPW, natomiast w odpowiedzi na mój apel odpowiedzieli, że ich zaangażowanie jest wystarczające. Wiele giełd jednak włączyło się w pomoc Ukrainie - pytali, na co mogą wydać pieniądze, w jaki sposób mogą pomóc. Wspominamy o programie wsparcia dla samorządu terytorialnego, o przystosowywaniu Wiejskich Domów Kultury do przyjmowania gości z Ukrainy, podpowiadamy, na co można wydawać środki. Na pewno GPW oraz giełdy światowe obojętne wobec potrzeb Ukrainy nie pozostaną.

Kierunki rozwoju

A jaka przyszłość czeka GPW? Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wskazał trzy kierunki, w jakich zamierza w najbliższym czasie rozwijać się GPW.

- Pierwszy element to cyfryzacja, cyfrowe finanse i tokenizacja - wyjaśniał. - Zaczynamy od dzieł sztuki, ale liczę, że w przyszłości także inne fizyczne aktywa będziemy mogli tokenizować i dać inwestorom możliwość handlu ich częściami. Drugi kierunek, wręcz strategiczny, to sprzedaż naszych produktów, które są coraz bardziej dojrzałe. Są to produkty naszych emitentów oraz te dla inwestorów zarządzających aktywami. Mamy całe spektrum produktów, ale musimy trafić w odpowiedni czas, aby zwrócić się do klienta. Tak jak z systemem transakcyjnym, którego średnio używa się od 10 do 15 lat, więc okazja, aby dobrze wejść w rynek zdarza się rzadko, ale warto jej pilnować i skorzystać z możliwości przedstawienia i sprzedania swojej oferty. Trzeci element to odpowiedzialny biznes, a więc spełnianie kryteriów ESG, gdzie E oznacza środowisko (z ang. environmental), S – społeczną odpowiedzialność (z ang. social responsibility), a G – ład korporacyjny (z ang. corporate governance).

Wystawę z okazji 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie będzie można oglądać na dziedzińcu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 23 czerwca 2022 roku. Wcześniej ekspozycja gościła m.in. w Zamościu - gdzie zainaugurowała swoje tournée po Polsce - oraz w Nowym Sączu i w Elblągu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie