Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gen. Józef Haller znów w Pucku. 97. rocznica Zaślubin Polski z Morzem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Hoffmann
Zaślubiny Polski z Morzem 2017 w Pucku
Zaślubiny Polski z Morzem 2017 w Pucku Krzysztof Hoffmann
- Właśnie w Pucku 10 lutego 1920 roku odrodziła się Polska morska i Puck jest historyczną, morską stolicą Polski - mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka podczas obchodów 97. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Oficjalna część rozpoczęła się na rynku. W tym roku do miasta nie zawitał prezydent Andrzej Duda.

wideo: Echo Ziemi Puckiej

Wydarzenie o wielkiej historycznej randze co roku właśnie 10 lutego bardzo uroczyście obchodzone jest w Pucku. To w niewielkim mieście nad Zatoką Pucką dokładnie 97 lat temu gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem. Błękitny Generał wrzucając srebrny pierścień do wody, przywrócił krajowi Bałtyk.

W tym roku na specjalne zaproszenie władz miasta oraz Ligi Morskiej i Rzecznej przybyli liczni goście. Choć tym razem zabrakło prezydenta Andrzeja Dudy, który poprzednią rocznicę postanowił uczcić właśnie w Pucku. Tym razem nie dojechali także posłowie związani z ziemią pucką: Kazimierz Plocke i Małgorzata Zwiercan przysłali swoich reprezentantów. Pojawił się też przedstawiciel europosłanki Anny Fotygi. Osobiście w uroczystościach wziął udział m.in. senator Sławomir Rybicki oraz przedstawiciel MON - Sławomir Frątczak. Wśród oficjeli byli także władze samorządowe z marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele, a także abp. Sławoj Leszek Głódź. Nie mogło zabraknąć delegacji sił zbrojnych.

Zaślubiny Polski z Morzem 2016 - prezydent Andrzej Duda w Pucku | ZDJĘCIA, WIDEO

Oficjalna część rozpoczęła się na puckim rynku. Tutaj nastąpiło uroczyste złożenie meldunku przez dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej por. mar. Pawła Narlocha a także wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, którego odegrała Orkiestra Reprezentacyjna MW pod dowództwem kmdr. ppor. Macieja Budzyńskiego.

- To wydarzenie sprzed 97 lat miało dla Polski niezwykłe znaczenie. O nim trzeba przypominać, należycie je czcić i pamiętać. Pucczanie pamiętają i pielęgnują tę pamięć - mówiła Hanna Pruchniewska jednocześnie witając wszystkich zebranych.

Chwilę później uroczysty korowód złożony m.in. z licznie zebranych pocztów sztandarowych ruszył do puckiej fary. W pochodzie wziął udział także sam Józef Haller. W postać Błękitnego Generała wcielił się jeden z rekonstruktorów. Po uroczystej mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty pod słupkiem zaślubinowym stojącym niedaleko portu rybackiego. Na pamiątkę wydarzeń z 10 lutego 1920 roku do Zatoki Puckiej wrzucono wieniec z pokładu śmigłowca. Wcześniej zostały wręczone Pierścienie Hallera - największe wyróżnienia przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną.

Zobacz więcej zdjęć na: puck.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki