Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gedania 1922. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku partnerem najstarszego gdańskiego klubu sportowego

Adam Mauks
Adam Mauks
Materiały prasowe
Nie często zdarza się, by klub sportowy współpracował z muzeum. W Gdańsku takie rzeczy są możliwe. Najstarszy klub sportowy tego miasta podpisał właśnie umowę z Muzeum II Wojny Światowej.

„Historia zobowiązuje” - to motto Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922, czyli spadkobiercy piłkarskich tradycji klubu, który kiedyś swoje mecze rozgrywał na stadionie przy ul. Kościuszki. Dziś Gedania 1922 to już blisko 800 młodych ludzi trenujących piłkę nożną na obiekcie prz ul. Hallera. Tam oprócz świetnej bazy sportowej, boisk naturalnych i ze sztuczną murawą mieści się Szkoła Mistrzostwa Sportowego, szkoła CreoGedania i przedszkole sportowo-naukowe. Klub od lat stawia nie tylko na piłkarskie szkolenie dzieci i młodzieży, ale także na aspekty wychowawcze, które w wielu innych klubach są zaniedbywane.

Przygotowania Gedanii 1922 do jubileuszu 100-lecia to argument do szerszego spojrzenia na przyszłość klubu, jak żadnego innego w Gdańsku, mocno związanego z historią Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Ich często tragicznymi losami podczas II wojny światowej i niewiele łatwiejszymi po jej zakończeniu. To są rzeczy, o których w klubie się nie zapomina. Dbanie o tradycję i świadomość młodych ludzi w Gedanii przyczyniło się do podpisania umowy o współpracy klubu z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od piątku muzeum jest oficjalnym partnerem klubu, a w ramach współpracy szkolące się w klubie dzieci i młodzież - gdy tylko sytuacja związana z pandemią na to pozwoli - będą mogły bezpłatnie zwiedzać muzeum, w tym także korzystać m.in. ze strefy nowych technologii, która w przystępny i atrakcyjny sposób zachęca młodych ludzi do poszerzania wiedzy.
Gedania na stałe wróci do swoich przedwojennych wzorów koszulek piłkarskich z pionowym czerwonym pasem na białym tle. Na strojach gdańskich piłkarzy umieszczone będzie logo Muzeum II Wojny Światowej oraz podobizna jednego z ponad 100 gedanistów, którzy podczas wojny stracili życie.

– Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gedanią 1922 - powiedział Karol Nawrocki, dyrektor muzeum.
– Organizując na nowo klub w 2006 roku, przyjęliśmy nazwę Gedania 1922, żeby szczególnie uwzględnić historię najstarszego polskiego klubu piłki nożnej w Gdańsku - dodał Władysław Barwiński, prezes klubu. Wybraliśmy również motto „Historia zobowiązuje”, które dzisiaj się niemal w stu procentach dopełniło. To jest dla Gedanii element stałości i trwałości, na którym budowaliśmy rozwój edukacyjny, sportowy i szkoleniowy naszej młodzieży i im mówimy, czym była Gedania, kim byli gedaniści, jakie jest znaczenie tego klubu w Gdańsku.

Jubileuszu 100-lecia Gedanii nie da się dobrze przygotować bez udziału takich instytucji jak choćby gdańskie muzeum. Jak zaznaczył Mateusz Kotecki, koordynator współpracy międzyinstytucjonalnej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obie strony chcą, aby te wydarzenia miały charakter godny i adekwatny do rangi klubu.
- Sportowe plany obchodów 100-lecia to, między innymi, mecz towarzyski pierwszego zespołu Gedanii z klubem z ekstraklasy - powiedział Bartosz Dolański, dyrektor sportowy klubu.

Muzeum też będzie mówić o 100-leciu klubu. Jak poinformował Karol Nawrocki, prof. Janusz Trupinda wraz z częścią zespołu muzeum przygotowuje wystawę o Gedanii i jej historii. Władysław Barwiński zapowiedział wydanie książki na 100-lecie Gedanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki