- Z radością przyjmujemy możliwość spotkania z członkami parlamentarnego zespołu ds. energetyki, aby omówić nasze dotychczasowe projekty i wykorzystanie rozwiązań technologicznych i doświadczenia w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział Danny Roderick, wiceprezes GEH ds. nowych inwestycji.
GEH jest jedną z trzech firm zabiegających o kontrakt na dostawy reaktorów do pierwszej polskiej elektrowni atomowej. W ubiegłym miesiącu zorganizowała w Gdańsku konferencję dostawców dla przemysłu jądrowego i zawarła porozumienie ze Stocznią Gdańsk i firmą RAFAKO SA, dotyczące możliwości budowy komponentów reaktora jądrowego dla GE Hitachi. Zawarła także umowę z Politechniką Gdańską na szkolenia studentów w zakresie technologii jądrowych oraz oferowania staży dla studentów w Stanach Zjednoczonych w lecie 2011 roku.
Na Pomorzu już dwukrotnie przebywali przedstawiciele innego amerykańsko-japońskiego konsorcjum - Westinghouse. Rozmawiali z lokalnymi firmami o możliwości współpracy przy budowie jądrówki.
Zgodnie z harmonogramem budowy elektrowni atomowej wybór konsorcjum, które dostarczy technologię atomową, ma się dokonać do 2013 r.