Gdzie zniknął "słupek Kaczyńskiego", który prezes PiS wbił...

  Gdzie zniknął "słupek Kaczyńskiego", który prezes PiS wbił na przyszłym placu budowy przekopu Mierzei Wiślanej? Teorii jest kilka

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Symboliczne wbicie słupka w miejscu przyszłego przekopu Mierzei Wiślanej
  Symbolicznego wbicia słupka geodezyjnego w miejscu przyszłego przekopu Mierzei Wiślanej dokonali Jarosław Kaczyński, Marek Gróbarczyk i kandydat na prezydenta
  1/46

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Chudzyński

  Co się stało z geodezyjnym słupkiem, który na przyszłym placu budowy przekopu Mierzei Wiślanej 16.10.2018 wkopali prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Źeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk? Słupek w zeszłym tygodniu zniknął.

  Z plaży na Mierzei Wiślanej zniknął geodezyjny słupek


  Temat chętnie podjęły media, nawiązując do uroczystości, która miała zakończyć proces geodezyjnego wytyczania terenu pod planowany przekop. 16 października 2018 r. na plaży w tzw. Nowym Świecie na Mierzei Wiślanej Jarosław Kaczyński, Marek Gróbarczyk i kandydat na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk wbili w nadmorski piasek szpadle, wkopując symboliczny, "ostatni" słupek. Przyglądali się temu sympatycy partii rządzącej z całego regionu.
  Było to kilka dni przed wyborami samorządowymi, więc nie dało się ukryć, że wizyta polityków na Mierzei Wiślanej miała charakter kampanii przedwyborczej.

  Przekop Mierzei Wiślanej. "Pierwszych szpadli" było już kilka


  W archiwach "Dziennika Bałtyckiego" znaleźliśmy, że pierwsze szpadle pod budowę przekopu wbijano już co najmniej cztery razy:
  • w roku 2015 kopał Mierzeję ówczesny poseł PiS Andrzej Jaworski,
  • w 2011 r. Anna Fotyga (szefowa MZS w rządzie PiS w latach 2005-2007),
  • w 2006 była kandydatka na prezydenta Elbląga Elżbieta Gelert oraz obecny senator Jerzy Wcisła (oboje reprezentują barwy Platformy Obywatelskiej).


  Wszystkie te daty łączy pewna kwestia - odbywały się wówczas wybory, czy to parlamentarne, czy samorządowe.


  Zniknięcie słupka. Możliwe przyczyny


  Kiedy okazało się w ubiegłym tygodniu słupek zniknął z plaży, w nieco żartobliwym tonie w Internecie znaleźć można było kilka teorii na ten temat. Jedną, że słupek ktoś potraktował jak "relikwię", drugą, że zabrali go przeciwnicy przekopu, czy trzecią, dość prawdopodobną, że zabrali go "złomiarze". Nawiązywano do symbolicznej trwałości projektu przekopu.

  Z plaży w Nowym Świecie zniknął nie tylko słupek wkopany przez Kaczyńskiego (na pewno został po uroczystości 16 października), ale też wszystkie pozostałe słupki i taśmy wytyczające teren przekopu. Dodajmy również, że w ubiegłym tygodniu na morzu był sztorm a fale zalewały plaże.

  - Najbardziej prawdopodobne jest, że słupek zniknął na skutek zeszłotygodniowego sztormu, że został po prostu zmyty przez fale - tłumaczy Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni, która przygotowuje plany budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję. - W najbliższych dniach przeniesiemy bliżej wydmy tablice z wizualizacjami kanału, by przetrwały okres sztormów, który już trwa.

  Na ten temat piszemy też w serwisie nowydworgdanski.naszemiasto.pl
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zniknięcie tych parówek...

  MIŚ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Parówkowym skrytożercom mówimy zdecydowane NIE!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak cos w Polsce ginie to za sprawa Platformy Zlodzieji !

  Budyn to jest sponsor Spolek Akcyjnych bo tam mozna zarobic ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Temat zastepczy przed druga tura wyborow w Gdansku,Budyn to jest niemieckie zatrute jablko i nie chce przekopu Mierzeji jak Rosjanie !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ej ty psychiczny

  porady lekarskie dla pisiorów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Lekarz od głowy już na ciebie czeka!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niestety

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wybraliscie już zatrute jabłko w Poznaniu. Będzie bruzdzil kolejne 5 lat i robil z pięknego konserwatywnego Poznania neomarksistowskie boordelo, wprowadzał religie berlinsko-brukselska, a więc...rozwiń całość

  wybraliscie już zatrute jabłko w Poznaniu. Będzie bruzdzil kolejne 5 lat i robil z pięknego konserwatywnego Poznania neomarksistowskie boordelo, wprowadzał religie berlinsko-brukselska, a więc czynił z Poznania zapyzialy zascianek. Bo tym są właśnie brukselskie, nieludzkie "wartosci"zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto wybrał pytam?

  wola suwerena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ja, ty? Nie, to suweren wybrał, więc wypad stąd z tymi swoimi domorosłymi przemyśleniami pisowski naziolu!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo