Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gdzie zaparkować w Gdańsku? Ile za parking nadmorski? Strefa Płatnego Parkowania. Stawki, godziny otwarcia, lokalizacje

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Przemyslaw Swiderski
Okres wakacyjny zawsze wiąże się ze zwiększoną liczbą turystów oraz plażowiczów. Zawsze latem jest problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. W związku z tym Gdański Zarząd Dróg i Zieleni udostępnił parkingi sezonowe. Jakie panują na nich stawki? A co ze Strefą Płatnego Parkowania? Gdzie można zaparkować w Gdańsku? Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Parkingi nadmorskie w Gdańsku - ceny, godziny otwarcia

W okresie od 24 czerwca br. do 14 września kierowcy mogą skorzystać z płatnych sezonowych parkingów, które znajdują się przy gdańskich plażach oraz w Oliwie (w sąsiedztwie Parku Oliwskiego i Katedry Oliwskiej). W tym roku parkingi prowadzone są przez Fundację Społecznie Odpowiedzialni, a cały dochód będzie przeznaczony na cele statutowe Fundacji.

Łącznie do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie 7 parkingów, które są czynne całą dobę. Opłaty obowiązują w godzinach od 9:00 do 17:00. Opłata jest jednorazowa i wynosi 10 zł niezależnie od czasu postoju (postój do 15 minut jest bezpłatny). Osoby z niepełnosprawnościami posiadające identyfikator N+ oraz właściciele pojazdów elektrycznych i pojazdów PHEV (Hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in) są zwolnieni z opłat. Dodatkowo od 16 czerwca do 31 sierpnia można również korzystać z bezpłatnego Eko Parkingu zlokalizowanego przy hali widowiskowo-sportowej ERGO Arena, która znajduje się na granicy Gdańska i Sopotu.

Lokalizacje parkingów nadmorskich w Gdańsku

Gdańsk Stogi, ul. Nowotna

Przy plaży na Stogach do dyspozycji kierowców znajdują się trzy parkingi zlokalizowane przy ul. Nowotnej. Parkingi P1 oraz P2 są płatne w sezonie wakacyjnym, natomiast parking P3 jest bezpłatny przez cały rok.

Stogi, ul. Nowotna
Stogi, ul. Nowotna
GZDiZ

Zaspa, ul. Czarny Dwór

Przy kąpielisku w Brzeźnie do dyspozycji kierowców znajdują się dwa parkingi zlokalizowane przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II. Parking P4 jest płatny w sezonie wakacyjnym, natomiast parking P5 jest bezpłatny przez cały rok.

Zaspa, ul. Czarny Dwór
Zaspa, ul. Czarny Dwór GZDiZ

Jelitkowo, ul. Kapliczna

Przy plaży w Jelitkowie kierowcy mogą skorzystać z parkingu P6 przy ul. Kaplicznej. Posiada on m.in. 55 ogólnodostępnych miejsc postojowych, 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i niepełnosprawnych.

Jelitkowo, ul. Kapliczna
Jelitkowo, ul. Kapliczna GZDiZ

Jelitkowo, ul. Błękitna

Przy kąpielisku w Jelitkowie zaparkować można na parkingach znajdujących się przy ul. Błękitnej. Parking P7 jest płatny w sezonie wakacyjnym. Z kolei bezpłatne miejsca postojowe znajdują się na parkingu P8.

Jelitkowo, ul. Błękitna
Jelitkowo, ul. Błękitna GZDiZ

Oliwa, Plac Inwalidów Wojennych

Przy wejściu do Parku Oliwskiego pojazd można zostawić na parkingu zlokalizowanym przy Placu Inwalidów Wojennych. Korzystanie z parkingu jest płatne w sezonie wakacyjnym.

Oliwa, ul. Cystersów

W sąsiedztwie Katedry Oliwskiej funkcjonuje parking przy ul. Cystersów. W sezonie wakacyjnym postój jest płatny.

Strefa Płatnego Parkowania i Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku - zasady, podział na strefy

Stawki za parkowanie na terenie Gdańska są różne w zależności od sektora, w jakim znajdziemy miejsce. Obecnie w mieście znajduje się 11 sektorów Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Żeby kierowcy w łatwy sposób zapamiętali sektory oraz obowiązujące w nich stawki, użyto trzech kolorów. Widoczne są one na słupach i tablicach pod znakami sektorowymi D-44 „Strefa Płatnego Parkowania” oraz słupkach znaków D-18 "Parking" i parkometrach w miejscach poboru opłat.

Podział stref parkingowych na kolory:

 • Kolorem czerwonym oznaczone zostały sektory należące do Śródmiejskiej Strefy Płatnego. Pobór opłat odbywa się codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00.
 • Kolorem niebieskim oznaczone zostały sektory Strefy Płatnego Parkowania, gdzie opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) w godz. 9:00 – 17:00.
 • Kolor zielony przeznaczony został na sektory Strefy Płatnego Parkowania, w których opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) w godz. 9:00 – 15:00.

Do SPP zaliczają się:

 • Sektor Młode Miasto (AMM) - kolor niebieski,
 • Sektor Wrzeszcz Politechnika (AWP) - kolor niebieski,
 • Sektor Wrzeszcz Górny (AWG) - kolor niebieski,
 • Sektor Jelitkowo (AJE) - kolor niebieski,
 • Sektor Aniołki (BAN) - kolor zielony,
 • Sektor Oliwa (BOL) - kolor zielony,
 • Sektor Przymorze (BPR) - kolor zielony.

Do ŚSPP zaliczają się:

 • Sektor Główne Miasto (FGM) - kolor czerwony,
 • Sektor Stare Miasto (FSM) - kolor czerwony,
 • Sektor Długie Ogrody (FDO) - kolor czerwony,
 • Sektor 3 Maja (FSM) - kolor czerwony.

Strefa Płatnego Parkowania i Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku - stawki

W sektorach SPP w czasie upływania pierwszej godziny kierowcy zapłacą za postój 3,90 zł, drugiej – 4,60 zł, trzeciej 5,50 zł, a czwartej i kolejnych 3,90 zł. Natomiast w ŚSPP obowiązują wyższe stawki za postój pojazdu niż w pozostałych sektorach. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 5,50 zł, za drugą 6,60 zł, za trzecią 7,90 zł, a za czwartą i kolejne godziny 5,50 zł.

Parkingi w Gdańsku - mapa

Parkuj i Jedź - bezpłatne parkingi na terenie Gdańska

Parkuj i Jedź to bezpłatne parkingi na terenie Gdańska zlokalizowane przy przystankach PKM. Powstały one specjalnie dla kierowców, którzy całkiem bezpłatnie mogą zostawić samochód i w łatwy sposób przesiąść się na transport publiczny.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki