Gdzie staną Rowery Metropolitalne? Konsultacje społeczne w...

  Gdzie staną Rowery Metropolitalne? Konsultacje społeczne w Trójmieście i Redzie

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rowery będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji, SMS-a czy karty miejskiej. Na zdjęciu rowery miejskie w Sopocie

  Rowery będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji, SMS-a czy karty miejskiej. Na zdjęciu rowery miejskie w Sopocie ©Karolina Misztal

  Od piątku w Gdańsku, a potem w Gdyni, Redzie i Sopocie ruszą konsultacje społeczne w sprawie rozmieszczenia stacji Roweru Metropolitalnego.
  Rowery będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji, SMS-a czy karty miejskiej. Na zdjęciu rowery miejskie w Sopocie

  Rowery będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji, SMS-a czy karty miejskiej. Na zdjęciu rowery miejskie w Sopocie ©Karolina Misztal

  3866 - tyle pojazdów ma być dostępnych w ramach Systemu Roweru Metropolitalnego, który obejmie 14 gmin. Pilotażowo ma zacząć działać jesienią 2018 roku, a w pełni w 2019 r.

  Samorządowcy przygotowali już propozycje rozmieszczenia stacji postoju rowerów. Teraz mieszkańcy Trójmiasta i Redy - gdzie działać będzie 90 proc.
  systemu - będą mogli te lokalizacje ocenić i zaproponować swoje w ramach konsultacji. Wcześniej zrobili to już tczewiacy, a w pozostałych gminach o umiejscowieniu stacji zdecydowały specjalne grupy robocze.

  Zobacz też: Trzy kolejne stacje naprawy rowerów stanęły w Sopocie [MAPA]


  Projekt Rower Metropolitalny


  Projekt Rower Metropolitalny ma być wyjątkowy w skali kraju, bowiem będzie tzw. systemem IV generacji. Pojazdy będą miały wbudowany elektrozamek oraz moduł GPS, dzięki czemu parkowane z wykorzystaniem tradycyjnych stojaków rowerowych, zarówno już istniejących, jak i nowych, zakupionych w ramach projektu.

  W Gdańsku np. znajdować się będzie ok. 360 miejsc zgrupowania rowerów. Wypożyczyć je będzie można za pomocą aplikacji, SMS-a czy karty miejskiej.

  Oprócz Trójmiasta, Redy i Tczewa z Roweru Metropolitalnego skorzystają też mieszkańcy gmin Kartuzy, Pruszcz Gd., Puck, Rumia, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Władysławowo i Żukowo.

  Lokalizacje stacji rowerów - konsultacje


  Na temat lokalizacji stacji rowerowych na konsultacjach w najbliższy weekend (15-17 września) będą mogli wypowiedzieć się gdańszczanie. Spotkania z mieszkańcami odbędą się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ w piątek o godz. 17.30, a w sobotę i niedzielę o 11.

  W kolejnych dniach - 19, 21 i 22 września konsultacje zaplanowano na godz. 17 kolejno w Gdyni (Infobox), Redzie (Urząd Miasta) i Sopocie (boisko MOSiR na osiedlu Przylesie).

  Swoje uwagi co do ulokowania stacji RM można także jeszcze do piątku przesyłać drogą internetową - zasady zgłoszenia dostępne są na stronie metropolia.gdansk.pl.

  maciej.pietrzak@polskapress.pl

  Zobacz też: 21 Wielki Przejazd Rowerowy: Peleton z Pruszcza Gdańskiego i Tczewa

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  qqq

  maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  jakie macie opinie o tych rowerach miejskich? slyszalem skrajnie rozne zdania o ich stanie technicznym

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY