Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu są schrony i bunkry w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Znasz te miejsca w Trójmieście? Zobacz podziemne lokalizacje! MAPY, ZDJĘCIA

KK
Schron pod peronem SKM na dworcu Gdańsk Główny
Schron pod peronem SKM na dworcu Gdańsk Główny Google Streetview
W całej Polsce trwa inwentaryzacja budowli ochronnych. Chodzi m.in. o schrony i bunkry. Tych w Trójmieście nie brakuje. Wiele z nich to dawne, historyczne zabudowy. Dla bezpieczeństwa tajemnicą objęte są lokalizacje czynnych schronów. Gdzie znajdują się schrony w Trójmieście? Sprawdź w naszej galerii lokalizacje, mapy i zdjęcia.

- W 2022 roku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych. Chciałbym wszystkim strażakom serdecznie podziękować za tę wielką pracę, którą wykonali – powiedział wiceminister Maciej Wąsik MSWiA.

Gdzie w Trójmieście znajdują się takie miejsca? Sprawdź!

Schron pod peronem SKM na dworcu Gdańsk Główny

Tu są schrony i bunkry w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Znasz te ...

Zobacz również w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Cmentarzysko bezimiennych statków w Gdańsku. Jasień pełen atrakcji, choć nieoczywistych. Sprawą zainteresowały się służby

Cmentarzysko bezimiennych statków w Gdańsku. Jasień pełen at...

Schrony i bunkry to miejsca, które zwykle kojarzą nam się z wojną i zagrożeniem, ale też bezpieczeństwem. Z czasem stały się dla nas także turystyczną atrakcją, gdy potężne konstrukcje udostępniono do zwiedzania dla miłośników urbexu, czyli fanów zwiedzania zwykle niedostępnych miejscówek.

Jakie zastosowania mają bunkry i schrony?

  • Ochrona przed zagrożeniami: Schrony służą jako bezpieczne miejsce, gdzie ludzie mogą się ukryć i chronić się przed różnymi zagrożeniami, takimi jak wojna, ataki terrorystyczne czy katastrofy naturalne.
  • Wojna i konflikty zbrojne: W czasie wojen schrony zapewniają ludności cywilnej schronienie przed bombardowaniami, ostrzałem artyleryjskim i innymi formami ataków militarnych.
  • Bezpieczeństwo przed promieniowaniem: W przypadku groźby promieniowania jądrowego lub chemicznego, schrony mogą zapewnić ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania.
  • Katastrofy naturalne: Podczas trzęsień ziemi, huraganów, tornad czy innych katastrof naturalnych schrony mogą stanowić miejsce bezpieczne przed wirusem.
  • Zapasy i przetrwanie: W przypadku sytuacji kryzysowych, schrony mogą być wykorzystane do przechowywania zapasów żywności, wody i innych podstawowych surowców potrzebnych do przetrwania.
  • Przygotowanie na awarie: Schrony mogą być przygotowane na wypadek awarii infrastruktury, takich jak awarie prądu czy załamanie dostaw wody.
  • Badania naukowe: W niektórych schronach prowadzone są badania naukowe z zakresu geologii, geofizyki czy innych dziedzin, które mogą pomóc w zrozumieniu procesów geologicznych.
  • Bezpieczeństwo danych i informacji: W dzisiejszych czasach schrony cyfrowe mogą służyć jako miejsce przechowywania danych i informacji w celu zabezpieczenia ich przed atakami cybernetycznymi.
  • Ochrona przed terroryzmem: Schrony mogą być wykorzystane jako miejsce schronienia przed atakami terrorystycznymi, szczególnie w obszarach o dużym zagrożeniu terrorystycznym.
  • Symbole bezpieczeństwa: Schrony stanowią także symboliczny element bezpieczeństwa i przygotowania państw i społeczeństw na różnego rodzaju zagrożenia, co może wpływać na poczucie bezpieczeństwa społeczności.

Sonda "Dziennika Bałtyckiego"

Trwa głosowanie...

Czy wiedziałeś o istnieniu schronów i bunkrów w Trójmieście?

Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki