Gdzie są ich mogiły?

  Gdzie są ich mogiły?

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Poszukiwania zaginionych grobów żołnierzy niemieckich poległych w czasie walk z Armią Czerwoną w 1945 r. mają się wkrótce rozpocząć w rejonie Wyspy Sobieszewskiej. Eksperci polsko-niemieckiej Fundacji "Pamięć", zajmującej się opieką nad wojskowymi mogiłami, wciąż znajdują na terenie Pomorza podobne miejsca.
  Zdaniem jednego z wolontariuszy organizacji, na samej Mierzei Wiślanej są dwa lub trzy zaginione cmentarze wojskowe, które w latach powojennych zostały zdewastowane. - Bazujemy na informacjach z archiwów niemieckich, w których pracownicy fundacji znajdują zapiski dotyczące cmentarzy wojskowych - mówi Dariusz Parlicki z Fundacji "Pamięć".

  - Otrzymujemy również sporo zawiadomień o prawdopodobnych miejscach pochówku żołnierzy od osób, które mieszkały na terenach Pomorza. Myślę, że czeka nas jeszcze sporo pracy. Przypomnijmy, w maju ubiegłego roku w miejscowości Jantar na Mierzei Wiślanej, pracownicy fundacji pamięć ekshumowali szczątki 135 ludzi.

  Spoczywały one na cmentarzu polowym, jaki wiosną 1945 r. założono przy wojskowym lazarecie. Podobnych miejsc jest więcej. W Helu jesienią prowadzono prace ekshumacyjne na terenie dawnej jednostki wojskowej. Wykopano szczątki 1018 żołnierzy niemieckich.

  - Co prawda, niemieckie wojska bardzo skrupulatnie odnotowywały miejsca, w których chowano poległych, lecz czas zrobił swoje - zaznacza Dariusz Parlicki z Fundacji "Pamięć". - Zmieniła się topografia terenów, powstały budynki. Przed ekshumacją cmentarza w Jantarze mieliśmy jedynie orientacyjną mapkę oraz starą fotografię.
  Poszukiwania cmentarzy nie są prostym zadaniem.

  - Trzy miesiące próbowaliśmy odnaleźć miejsce pochówku w Jantarze - dodaje Parlicki. - Wyposażeni w sprzęt i odpowiednie zezwolenia przeszukiwaliśmy teren. Pomogły nam dopiero wskazówki jednego z miejscowych mieszkańców.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo