Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na Pomorzu jest najbardziej zanieczyszczone powietrze?

Maciej Pietrzak
Maciej Gapinski
Problem z dużym zanieczyszczeniem powietrza oprócz Trójmiasta ma też Kościerzyna i Starogard Gd. W piecach spalane są śmieci, plastik i części opon - to, mimo licznych kontroli, nagminne zjawisko.

W ostatnich dniach weszła w życie podpisana w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa antysmogowa. Daje ona sejmikom wojewódzkim kompetencje do uchwalania aktów prawa miejscowego w zakresie ochrony powietrza. Od wielu tygodni Kraków czy Warszawa zmagają się z problemem nieustępującego smogu. Choć na Pomorzu skala problemu jest mniejsza, to daleko nam jeszcze do wypełnienia surowych unijnych norm w zakresie czystości powietrza.

- W ostatnim czasie na sesji Sejmiku nie był poruszany temat związany z ochroną powietrza. W przyszłym roku przeprowadzona zostanie aktualizacja Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji trójmiejskiej i strefy pomorskiej. Wyniki tych badań zdecydują, czy skorzystamy z kompetencji, jakie daje nam tak zwana ustawa antysmogowa - informuje Sławomir Lewandowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Władze naszego województwa być może nie będą musiały korzystać z nowych uprawnień, ponieważ pod względem walki z zanieczyszczeniami wyprzedzają samorządy z innych części kraju. Na Pomorzu funkcjonuje np. jedyny w Polsce regionalny system zarządzania informacją o jakości powietrza - Air Pomerania. Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie dotyczącym czystości powietrza, z 2014 roku, pochwaliła i uznała za wzorcowe dla reszty kraju działanie pomorskiego samorządu w tym zakresie.

Z danych WIOŚ za ten rok wynika, że problem z głównym zanieczyszczeniem powietrza, czyli pyłem zawieszonym PM10, poza Trójmiastem mają głównie Starogard Gdański i Kościerzyna.

- Tam kilkadziesiąt razy został przekroczony dopuszczalny, średniodobowy poziom stężenia PM10. Na szczęście w żadnym miejscu na Pomorzu w tym roku nie został przekroczony najpoważniejszy alarmowy poziom stężenia - mówi Adam Zarembski, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Gdańsku.

Jak podkreśla Katarzyna Szymańska, dyrektor Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG), naszym płucom najbardziej szkodzimy przez to, co robimy w naszych domach i mieszkaniach. Tzw. niska emisja związana ze spalaniem odpadów do celów grzewczych to niemal w 90 proc. przyczyna zanieczyszczeń powietrza.

- Tylko od początku tego roku interweniowaliśmy ponad 300 razy w związku ze spalaniem odpadów. W sezonie grzewczym prowadzimy w poszczególnych dzielnicach prewencyjne kontrole. Do pieców wrzucane są części opon, styropian oraz plastikowe opakowania - mówi Wojciech Siółkowski z gdańskiej Straży Miejskiej.

Za spalanie odpadów może grozić mandat do 500 zł lub grzywna do nawet 5 tys. zł. Jednocześnie ARMAAG podkreśla, że wieloletnie wyniki pomiarów potwierdzają, że w ochronie powietrza ogromny postęp poczynił pomorski przemysł.

Jaki jest zatem najskuteczniejszy sposób walki z zanieczyszczeniami i smogiem? Według ekspertów, to całkowita likwidacja indywidualnych pieców opalanych węglem i przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Na taką politykę stawia grupa GPEC, czyli czołowy w Gdańsku i regionie dostawca ciepła.

- Ponad 61 procent budynków mieszkalnych i obiektów w Gdańsku ogrzewanych jest ciepłem systemowym. Ta liczba z roku na rok rośnie. Obecnie prowadzimy akcję przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej kolejnych dzielnic Gdańska - Przeróbki i Stogów. Wiąże się to z likwidacją węglowej kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej. Dzięki inwestycji emisja szkodliwych pyłów zostanie ograniczona o ponad 37 ton rocznie - zapewnia Grzegorz Blachowski z grupy GPEC.

Czym jest pył PM10?
To tzw. pył zawieszony, jest głównym zanieczyszczeniem powietrza. Jego dopuszczalne dobowe stężenie wynosi 50 mikrogramów na metr sześc. Jednorazowy, rekordowy poziom stężenia PM10 - 159 ug/m3 odnotowano w tym roku w Wejherowie. PM10 jest emitowany głównie w wyniku spalania odpadów. Powstaje także na skutek ścierania się okładzin hamulcowych czy asfaltu. Pył jest substancją niewidoczną, która po przeniknięciu do układu oddechowego człowieka nie może zostać wykrztuszona, przez co powoduje duże niewydolności oddechowe.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki