Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie można grillować? Gdzie można rozpalić ognisko? Jaka kara za grillowanie, ognisko w niedozwolonym miejscu?

as, Straż Miejska Gdańsk
Gdzie można rozpalić ognisko? Gdzie można rozpalić grilla?
Gdzie można rozpalić ognisko? Gdzie można rozpalić grilla? pixobay
Wiosną w Polsce rozpoczyna się sezon grillowy. Coraz wyższe temperatury zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Gdzie można bezpiecznie rozpalić ognisko i grilla? Ile wynosi mandat za rozpalenie ogniska czy grilla w niedozwolonym miejscu?

Nie ma zapisów prawnych, które zabraniałyby grillowania. Czasami jednak takie biesiadowanie może wiązać się z zaśmiecaniem, zakłócaniem spokoju, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym, spalaniem odpadów lub spowodowaniem zagrożenia pożarowego. W takich przypadkach mogą interweniować odpowiednie służby, a sprawcy wykroczeń muszą się liczyć z mandatami.

Gdzie można grillować i rozpalać ognisko?

Jeśli organizujemy ognisko albo grillowanie na cudzym terenie, musimy mieć zgodę właściciela nieruchomości. W przypadku gruntów miejskich, w grę wchodzą jedynie miejsca wydzielone (np. Park Reagana). Także w tym przypadku konieczna jest zgoda administratora terenu (Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni).

Czytaj: Na plaży będzie można rozpalać ogniska?

Ktoś, kto chciałby rozpalić grill na balkonie domu wielorodzinnego, musi sprawdzić, czy dopuszcza taką możliwość regulamin porządkowy spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty. Skargi na mieszkańców, którzy nie stosują się do takich regulaminów również należy kierować do administratorów budynków. W przypadku uporczywego łamania przyjętych zasad, każdy lokator ma możliwość dochodzenia swoich praw z powództwa cywilnego. Straż miejska nie ma uprawnień do podejmowania interwencji domowych.

Gdzie można rozpalić ognisko? Gdzie można rozpalić grilla?
Gdzie można rozpalić ognisko? Gdzie można rozpalić grilla? pixobay

Jakie kary za grilla lub ognisko?

W przypadku imprezy zorganizowanej w plenerze, jeśli funkcjonariusze zostaną wezwani, bo biesiadnicy będą powodowali uciążliwości dla otoczenia (zadymienie, intensywny zapach grillowanych potraw), mogą przeprowadzić rozmowę albo podjąć się mediacji. Nie nałożą jednak mandatu za samo grillowanie, bo nie mają ku temu podstaw prawnych. Co innego, jeśli stwierdzą inne wykroczenie (np. zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zagrożenie pożarowe lub spalanie odpadów).

Zobacz: Warzywa na grillu. Dietetyk radzi, jak je przygotować

Opał do rozpalenia ogniska lub grilla musi być zgodny z prawem (drewno, podpałka itp.). Nie wolno używać do tego celu śmieci lub odpadów zielonych, co czasami zdarza na terenie ogródków działkowych. Pozostałości po pielęgnacji ogródka są spalane na miejscu, a przy okazji odbywa się opiekanie potraw.

Nigdy nie wolno dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia! Przy rozpalonym ognisku lub grillu zawsze musi czuwać osoba dorosła. Bardzo ważne jest odpowiednie palenisko. W przypadku ogniska można za nie uznać wydzielony okrąg, obłożony kamieniami.

Jaki mandat za grilla lub ognisko?

Każdy, kto przestrzega powyższych zasad i zachowuje odpowiednie środki ostrożności rozpalając ognisko na terenie prywatnej posesji, nie narusza ani przepisów przeciwpożarowych, ani zapisów Kodeksu Wykroczeń (art. 82§3 i 4). Jeśli popełni wykroczenie, musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Robert Makłowicz zdradza tajemnice idealnego grillowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki