Gdzie jest zaginiony dzwon z Białogardu?

  Gdzie jest zaginiony dzwon z Białogardu?

  Iwona Ptasińska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mariusz Baar przed kościołem w Białogardzie
  1/3
  przejdź do galerii

  Mariusz Baar przed kościołem w Białogardzie ©Piotr Furtak

  Baar zainteresował się utraconym kościelnym dzwonem, gdy przeczytał o nim i o polskich dzwonach na cmentarzysku dzwonów w Hamburgu w artykule w "Pommern Zeitung". Gazetę tę dostał od znajomych. - Zacząłem szukać w internecie, aby dowiedzieć się, gdzie nasz dzwon się znajduje - mówi Mariusz Baar.

  - W zeszłym roku nieoczekiwanie trafiłem na stronę ewangelickiego kościoła w miasteczku Juchen-Otzenrath i między innymi był na jednym zdjęciu widoczny nasz dzwon.
  Dowiedziałem się, że w 2007 r. miejscowość ta przestała istnieć, bo założono na jej miejscu kopalnię węgla brunatnego, a miasto, zwane teraz Otzenrath-Spenraht, od podstaw zbudowano nieopodal. Zastanowiłem się, co stało się z dzwonami kościelnymi, widocznymi na zdjęciu po demontażu wiosną 2005 roku. Musiały gdzieś zostać przeniesione.

  Poinformowałem o całej sprawie księdza z Białogardu, Krzysztofa Kozakiewicza, który wyraził chęć sprowadzenia dzwonu do macierzystego kościoła. Podejrzewam, że dzwon został przeniesiony do odbudowanej miejscowości, ale stuprocentowej pewności nie mam.
  Teraz panowie będą czynić starania o zlokalizowanie białogardzkiego dzwonu i drugiego z tych trzech na zdjęciu, a pochodzącego z Bielic na Śląsku.

  - Bardzo chciałbym, żeby dzwon wrócił na swoje macierzyste miejsce - mówi ks. proboszcz Krzysztof Kozakiewicz. - Zastanawiam się jednak, czy to jest realne. Czy wspólnota, która ma go u siebie, będzie skłonna nam go oddać? Gdy był ponad 50 lat w Otzenrath, szansa wydawałaby mi się mniejsza z uwagi na przywiązanie się do rzeczy, a teraz, gdy znajduje się gdzieś zaledwie trzy lata, byłoby łatwiej zabiegać o zwrot. Żeby tylko udało nam się dowiedzieć, gdzie tym razem trafił. Będziemy działać razem z Lęborskim Bractwem Historycznym.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BiałogardA

  zx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 44

  Powinno być : Gdzie jest zaginiony dzwon z BiałogardY.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo