Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest oświadczenie majątkowe dyrektora Grzegorza Szczuki z gdańskiego magistratu?

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
fot. Karolina Misztal
W Urzędzie Miejskim w Gdańsku panuje bałagan? Od ponad trzech miesięcy na stronach biuletynu gdańskiego magistratu nie ma oświadczenia majątkowego Grzegorza Szczuki, dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. Magistrat twierdzi, że oświadczenie jest, ale podlega weryfikacji przez pracowników. Sam dyrektor jest zaskoczony sytuacją. Przekonuje, że oświadczenie było nieskomplikowane i złożył je razem ze swoimi zastępcami.

Nieopublikowane oświadczenie majątkowe Grzegorza Szczuki, dyrektora gdańskiego magistratu

30 kwietnia upłynął termin składania oświadczeń majątkowych. W gdańskim magistracie, oprócz prezydenta i jego zastępów oraz radnych, majątek muszą ujawnić też pracownicy magistratu na stanowiskach kierowniczych - łącznie kilkadziesiąt osób. Urzędnicy wskazani przez Aleksandrę Dulkiewicz muszą usunąć wtedy dane adresowe dotyczące majątku i zeskanować oświadczenie celem jego umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej (BiP).

Co prawda, ustawodawca nie określił terminu publikacji oświadczeń w BIP-ie. Niemniej powinno to nastąpić bez zbędnej zwłoki - jest to czas konieczny dla dotarcia przesyłek listowych z oświadczeniami, wykonania ich kopii i wprowadzenia informacji do BIP. Co ważne, warunkiem publikacji nie jest dokonanie uprzedniej analizy oświadczeń przez osobę uprawnioną.

Tymczasem od ponad trzech miesięcy na stronach BIP gdańskiego magistratu brakuje oświadczenia majątkowego za 2021 rok Grzegorza Szczuki, dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. Co ciekawe, są tam za to oświadczenia majątkowe zastępców wspomnianego dyrektora - m.in. Izabela Chorzelska i Renata Topór,

Zapytaliśmy w biurze prasowym: co się takiego stało, że akurat tego oświadczenia nie ma w biuletynie?

- Oświadczenie zostało złożone w stosownym terminie, podlega weryfikacji przez służby urzędowe i zostanie opublikowane po zakończeniu tychże procedur - wyjaśnił Dziennikowi Bałtyckiemu, Patryk Rosiński z Referatu Prasowego Biura Prezydenta.

Z uwagi na bardzo lakoniczną odpowiedź, długi czas weryfikacji (od 30 kwietnia) i fakt, że sytuacja może wywoływać atmosferę podejrzeń w gdańskim magistracie skontaktowaliśmy się z Grzegorzem Szczuką. Dyrektor był zaskoczony zaistniałą sytuacją.

- W urzędzie oświadczenia składamy do 30 kwietnia do odpowiedniej komórki. Dalej ta komórka weryfikuje oświadczenia i umieszcza w BIP. Z tego co wiem to ma jakieś określone terminy. Trudno mi się odnieść co do szczegółów, bo mój kontakt kończy się w chwili złożenia dokumentu. Moje oświadczenie zostało złożone w tym samym dniu kiedy i moich zastępców. Nie śledzę czy są opublikowane bo zawsze odkąd pracuje w urzędzie odpowiada za to kancelaria. Moje źródło dochodów jest dość proste i nie było nigdy żadnych trudności - tłumaczy Szczuka.

Dyrektor zapowiedział, że postara się niezwłocznie wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Dodajmy na koniec, że kilka dni temu zapytaliśmy urząd: dlaczego od miesiąca - od 1 lipca 2022 r. nie działa rejestr wydatków - umów cywilnoprawnych? To internetowy spis wydatków miasta Gdańska aktualizowany na bieżąco.

- Rejestr działa. To był tylko chwilowy brak komunikacji między serwerami, już wszystko jest w porządku - wyjaśniał 2 sierpnia Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.

CZYTAJ TEŻ: Płażyński: Prezydent Dulkiewicz powinna przeprosić za słowa o fuzji Orlen - Lotos

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki