Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest niebezpiecznie w Gdańsku? MAPA zagrożeń stworzona przez gimnazjalistów

Jacek Wierciński
Portal internetowy, który do wskazywania zagrożeń w miastach zaangażować ma ich mieszkańców, a w przyszłości może stać się podstawą działań "patroli sąsiedzkich" i bardzo ułatwić międzynarodową współpracę w walce z wykroczeniami i przestępczością, przygotowuje gdańska Straż Miejska. Inicjatywa wyszła od... gimnazjalistów z gdańskiej Zaspy. Przygotowanie projektu sfinansuje Unia Europejska i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w kilka lat obejmie on całą sieć miast.

Gimnazjum nr 16 zwyciężyło w europejskim konkursie "Safe & Cool" Związku Miast Bałtyckich. W 2012 roku wspólnie ze strażnikami miejskimi uczniowie stworzyli mapę miejsc niebezpiecznych w otoczeniu swojej szkoły. Zaznaczyli m.in. punkty, w których "zbierają się agresywne grupy" i takie, w których byli zaczepiani.

Gdańscy strażnicy miejscy przyznają, że podobne inicjatywy i współpraca z mieszkańcami bardzo ułatwia im pracę. Dzięki temu wiedzą bowiem, jak ustalać najważniejsze działania i gdzie potrzebni są najbardziej.

- Zasoby straży są ograniczone, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby działać efektywniej - mówi Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej w Gdańsku.

W oparciu o to doświadczenie strażnicy, wspólnie ze swoimi odpowiednikami z litewskiego Wilna i łotewskiej Lipawy, przygotowali projekt stworzenia uniwersalnej internetowej mapy bezpieczeństwa dla miast. W oparciu o portal dostępny w różnych językach i dla wielu miast, ich mieszkańcy będą mogli zgłaszać problemy, z jakimi spotykają się na co dzień, zaznaczając je bezpośrednio na mapie przy pomocy komputera lub mobilnego urządzenia. Klikając na konkretne miejsca na planie miasta będą tam umieszczać marker, a z listy wybierać będą rodzaj problemu do rozwiązania, dodając krótki opis.

- Chcemy, by mogły dotyczyć nielegalnego parkowania, działalności kieszonkowców, usiłowania kradzieży torebki, a może nawet wypalonej lampy ulicznej - tłumaczy Miłosz Jurgielewicz, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej. - Szczegóły zależeć jednak będą od uzgodnień z naszymi partnerami z innych miast.

Na razie projekt otrzymał ponad 34 tysiące euro dofinansowania w ramach unijnej "Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego".
[email protected]

Więcej na ten temat oraz o kwietniowym spotkaniu przedstawicieli miast zainteresowanych udziałem w programie tworzenia systemu wirtualnych map, a także o projekcie "standaryzacji straży miejskich" przygotowanym na Pomorzu przeczytasz w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dn. 22-23.02.2014 oraz w e-wydaniu gazety na prasa24.pl

  • czerwone kwadraty - miejsca słabo doświetlone
  • niebieskie kwadraty - niebezpieczne przejścia dla pieszych
  • fioletowe kwadraty - miejsca, w których zdarzyło się, ze ktoś ciebie zaczepiał
  • czarne kwadraty - miejsca spotkań grup, które są agresywne
Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki