Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie do szkoły po podstawówce? Tylko w Gdyni 1100 osób nie dostało się do żadnej szkoły. Kuratorium: jest jeszcze 2778 miejsc na Pomorzu

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Łukasz Gdak
Rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych trwa. Kuratorium oświaty podało, że na Pomorzu jest jeszcze 2778 miejsc dla uczniów (dane z 1 sierpnia), którzy nie dostali się do szkół średnich w pierwszym etapie rekrutacji. Tylko w Gdyni takich osób jest 1100.

Pomorze. Ostatnie miejsca dla absolwentów szkół podstawowych. Rekrutacja uzupełniająca trwa do 4 sierpnia

Przypomnijmy, do 28 lipca kandydaci potwierdzali swoją wolę podjęcia nauki w danej szkole, dostarczając oryginał świadectwa ukończenia szkoły, a także oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Listy przyjętych opublikowane zostały 29 lipca. Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się 2 sierpnia i potrwa do 4 sierpnia.

W Gdyni do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 2630 uczniów, w szkołach średnich wstępnie przygotowano 2720 miejsc. W trakcie trwania naboru tę liczbę zwiększono do 2944 miejsc. Dokumenty złożyło 3777 kandydatów, z czego aż 40 proc. spoza Gdyni.

- Zgodnie z prawem, w szkołach średnich nie ma czegoś takiego jak rejonizacja. Uczeń z dowolnego zakątka Polski może ubiegać się o przyjęcie do gdyńskich szkół, a fakt zamieszkiwania w Gdyni nie daje preferencji. Jak wiadomo, gdyńskie szkoły cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysokie pozycje w rankingach. W całym mieście do żadnej szkoły, po pierwszym etapie rekrutacji, nie dostało się 1100 osób. Obserwujemy, jak przebiega proces, a ostateczne decyzje podejmowane będą blisko końca wakacji – informuje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. - Gdynia, która z pełną świadomością przygotowywała się na ten trudny moment, jakim jest tegoroczna rekrutacja, do dzisiaj ma przyszykowanych 736 dodatkowych miejsc w 23 oddziałach. Pamiętajmy jednak, że nie tylko sala stanowi o tym, że możemy otworzyć nową klasę, a szkoły nie są z gumy. Potrzebni są też pedagodzy, których trzeba znaleźć, by utrzymać wysoki poziom nauczania, a tych na dziś niestety brakuje – dodaje Jakub Ubych.

W Gdyni (według danych kuratorium) jest jeszcze 41 miejsc w liceach ogólnokształcących i 16 w technikach. Szczegółowe informacje dotyczące całego Pomorza są opublikowane na stronie kuratorium.

W Sopocie przygotowano 418 miejsc w 16 oddziałach. 610 kandydatów wybrało sopockie szkoły w pierwszej preferencji.

– W związku z trudną sytuacją absolwentów szkół podstawowych, którzy pomimo osiągniętej wysokiej liczby punktów nie zostali zakwalifikowani do żadnej szkoły, w porozumieniu z dyrektorami przygotowujemy się w Sopocie do zwiększenia oferty rekrutacyjnej – informuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Urząd Miasta Sopotu podał, że w sumie 80 kandydatów będzie mogło podjąć naukę w: I LO (klasa biologiczna) – 24 uczniów, II LO (klasa matematyczna) – 24 uczniów, III LO (klasa humanistyczna) – 32 uczniów. Liczba sopockich ósmoklasistów w 2022 roku wynosi 249, a w 2021 r. było ich 163.

W Sopocie, jak wynika to z danych kuratorium z 2 sierpnia, jest jeszcze 10 miejsc w Zespole Szkół Technicznych.

Z kolei Urząd Miejski w Gdańsku podaje, że w gdańskich liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia, na absolwentów podstawówek czeka jeszcze 486 miejsc. Miasto Gdańsk otworzyło 36 dodatkowych klas we wszystkich typach szkół. I ta dodatkowa oferta została uwzględniona w rekrutacji zasadniczej. Dzięki temu szkoły były w stanie przyjąć o tysiąc uczniów więcej, w porównaniu do ubiegłego roku.

Tegoroczna rekrutacja jest wyjątkowo trudna, z powodu większej ilości uczniów. Przez przeprowadzane w poprzednich latach reformy, w tym roku podstawówkę skończyło 1,5 rocznika. To oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku jest więcej chętnych na jedno miejsce w liceach i technikach. Trzeba też pamiętać, że do trójmiejskich szkół aplikują również uczniowie mieszkający poza rejonem trójmiejskim. Efekt jest taki, że nawet uczniowie, którzy mieli bardzo dobre wyniki w nauce, w pierwszym terminie nie dostali się do wybranej przez siebie szkoły. Teraz muszą oni czekać na ostateczne wyniki rekrutacji uzupełniającej.

Czytaj też: Rekrutacja. Co jeśli masz za mało punktów, żeby się dostać do szkoły średniej? Co zrobić? Sprawdź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki