Gdzie będą spać piłkarze

  Gdzie będą spać piłkarze

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trzy ośrodki z woj. pomorskiego i jeden "pozostający w zasięgu Gdańska" mają szansę stać się centrami pobytowymi, rekomendowanymi przez UEFA dla drużyn grających w Euro 2012.
  Ostateczna decyzja zapadnie za dwa lata.

  Do Ministerstwa Sportu zgłosiło się 106 ośrodków z całej Polski. Wszystkie zostały skontrolowane przez UEFA. Po zakończeniu wizytacji Europejska Unia Piłkarska dokonała weryfikacji listy. 44 ośrodki są centrami wstępnie rekomendowanymi dla drużyn, kolejnych 26 powinno służyć jako hotele dla VIP-ów ("UEFA Family"), a 36 zostało odrzuconych.


  Na "liście 44" znalazły się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, hotel Cztery Pory Roku w Straszynie, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewinie koło Wejherowa. - Pod naszym nadzorem jest też oferta miasta Ostróda - mówi Zbigniew Weinar, szef biura ds. Euro 2012 Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  Ośrodek z "listy 44" musi oferować 10 luksusowych apartamentów i 50 pokoi dwuosobowych. Transport do lotniska nie powinien zająć dłużej niż godzinę, a na boiska (muszą być trzy płyty, każda oświetlona, ze sztuczną murawą) - nie więcej niż 20 min. Ostatecznej rekomendacji UEFA dokona w 2010 roku. Wówczas na liście ma zostać 16 ośrodków. Ale...

  - Po pierwsze, ta lista może zawierać nawet 20, 25 czy 30 ośrodków. Po drugie, federacje mają prawo wybrać zupełnie inny obiekt niż te z listy. Po trzecie, jeśli jakieś inne ośrodki spełnią w ciągu najbliższego roku wymogi UEFA, zostaną dopisane do listy - mówi Małgorzata Pełechaty, rzecznik Ministerstwa Sportu.

  - W tej chwili nie można powiedzieć, że któryś z ośrodków jest faworytem. Wszystkie są na równi. UEFA celowo publikuje tak szeroką wstępną listę, żeby stymulować nie tylko rozwój samych ośrodków, ale całego regionu i kraju - dodaje Zbigniew Weinar.

  Ryszard Stachurski, dyrektor COS Cetniewo, zachwala swój ośrodek, przypominając znakomite centrum odnowy biologicznej. Zwraca też uwagę, że teren OPO jest bardzo rozległy, a z drugiej strony - bezpieczny, bo zamykany, przez co w ośrodku podczas pobytu piłkarzy będzie panować spokój, choć Cetniewo jest kurortem.

  - Mamy główny budynek hotelowy i willę, które możemy bez problemu przystosować. Wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego we Władysławowie z wnioskami o budowę boisk - mówi Stachurski.

  Krzysztof Kochan, prezes ośrodka w Gniewinie, zwraca uwagę, iż ośrodek ten dysponuje już dwoma boiskami, a jesienią rozpocznie się budowa trzeciego. Równolegle toczyć się będzie budowa hotelu na 120 miejsc.Planowane otwarcie - za dwa lata. Kochan zwraca także uwagę na panujący wokół ośrodka spokój.

  Artur Munje z Urzędu Miasta Ostróda mówi z kolei o pięknej okolicy z niezliczoną ilością jezior i lasów, pięciu powstających luksusowych hotelach i odległym o 80 km lotnisku w Szymanach, które ma być zmodernizowane.
  - Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski obiecał nam pieniądze na przebudowę stadionu miejskiego - dodaje.

  - Urzekliśmy wizytatorów gościnnością - zwraca uwagę Ewa Zakrzewska, dyrektor straszyńskich Czterech Pór Roku. Podkreśla, że hotel w Straszynie jest w stanie spełnić wymogi UEFA, a piłkarze mogą ćwiczyć na boiskach w Straszynie, Pruszczu i Kolbudach. Zakrzewska nie wyklucza jednak, że Cztery Pory Roku będą hotelem dla "UEFA Family".

  Na liście "UEFA Family" są m.in. Holiday Inn i Dwór Oliwski w Gdańsku, a także hotele Nadmorski w Gdyni i Forten w Malborku. Z listy skreślono ofertę gdańskiego MOSiR (UEFA nie chce, by ośrodki dla drużyn znajdowały się w miastach, gdzie rozgrywa się mecze) oraz hotel Murat w Redzie ze względu na złą lokalizację.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo