18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie 1 września padły pierwsze strzały II wojny światowej?

Sebastian Dadaczyński
Mosty w Tczewie były na pewno jednym z pierwszych obiektów zaatakowanych przez Niemców
Mosty w Tczewie były na pewno jednym z pierwszych obiektów zaatakowanych przez Niemców
Westerplatte, Wieluń, a może jednak Tczew? Historycy spróbują teraz rozstrzygnąć ten spór.

Gdzie naprawdę rozpoczęła się II wojna światowa? Za początek uznaje się atak niemieckiego szkolnego pancernika "Schleswig-Holstein" na Westerplatte. Jednak zarówno historycy z Tczewa, jak i z Wielunia twierdzą, że to u nich padły pierwsze strzały.

Na Westerplatte można się dowiedzieć, że ostrzeliwanie polskiej placówki wojskowej na półwyspie niemiecki pancernik rozpoczął o godz. 4.45. Za to w Wieluniu słyszymy, że bombardowanie miasta zaczęło się trzy minuty wcześniej. W Tczewie z kolei mówi się, że samoloty zaatakowały most na Wiśle 11 minut prędzej niż się rozpoczęły walki na Westerplatte. Historycy z Wielunia i Tczewa walczą, by to ich miasta uznać za miejsca, gdzie faktycznie rozpoczęły się działania wojenne. Chcą, by stosowny zapis znalazł się w podręcznikach.

- Pomysł skreślenia symbolu Westerplatte z historii Polski, jako miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, jest nieodpowiedni - uważa Mariusz Wójtowicz-Podhorski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

- Nie chcemy obalać mitu Westerplatte. Chcemy tylko wskazać, że przed rozpoczęciem walk na Westerplatte czy w Wieluniu wojna w Tczewie już trwała - argumentuje Krzysztof Korda, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.

Poseł PSL, Mieczysław Łuczak z Wielunia, który jako pierwszy wystąpił o korektę podręczników do minister edukacji narodowej, dodaje: - Chodzi mi tylko o uhonorowanie miasta, które zbombardowano pięć minut przed pierwszym wystrzałem na Westerplatte.

O tym kto ma rację, badacze historii będą mogli porozmawiać na wspólnej konferencji w Tczewie, 9 - 10 października, w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Mają się na niej pojawić badacze z Chojnic, Malborka, Torunia oraz z miejsc najbardziej zainteresowanych tematem, czyli z Westerplatte, Tczewa i Wielunia. Organizatorzy zaprosili też m.in. szefa Urzędu ds. Kombatantów.
Jutro o bohaterskiej obronie Westerplatte. Dlaczego stało się polskim symbolem?

1 września 1939 roku. Co się działo pierwszego dnia II wojny światowej w Polsce i na Pomorzu

Jednocześnie z Niemcami ruszyła przeciwko Polsce słowacka Armia Polowa.
- 4.34 - 3. eskadra 1. pułku bombowców nurkowych por. Bruno Dilleya zbombardowała przyczółki mostu kolejowego w Tczewie.
- 4.42 rano - I dywizjon 76 pułku Luftwaffe bombowców nurkowych rozpoczął bombardowanie Wielunia.
- 4.45 - niemiecki pancernik szkolny "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Niemcy dwukrotnie szturmują Westerplatte.
- W Wolnym Mieście Gdańsku toczyły się walki o budynek Poczty Polskiej. Po 14 godzinach walk, gdy Niemcy podpalili budynek miotaczami ognia, polscy pocztowcy skapitulowali.
- Rozpoczęła się bitwa pod Mławą.
- Wołyńska Brygada Kawalerii stoczyła pod Mokrą bitwę z niemiecką 4 Dywizją Pancerną, niszcząc około 70 czołgów wroga.
- Dwa szwadrony 18. pułku ułanów dokonały pod Krojantami udanego kontrataku w szyku konnym na tyły niemieckiej 20. Dywizji Zmotoryzowanej.
- Od rana trwało bombardowanie Pucka, Tczewa, południowej Wielkopolski, Częstochowy, Krakowa i Górnego Śląska.
- Około godziny 18 niemieckie bombowce Ju-87 zaatakowały stawiacz min ORP Gryf i 6 trałowców. Torpedowiec ORP Mazur został zatopiony w porcie gdyńskim.
- Brygada Pościgowa w czasie walk powietrznych nad rejonem Warszawy zestrzeliwuje 14 samolotów.
- Dywizjon polskich niszczycieli ("Grom", "Błyskawica" i "Burza") przybywa do Rosyth. Początek działań Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Północnym.
- Żołnierze niemieccy w 15 egzekucjach zamordowali 139 Polaków.

Na podstawie 1939.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki