Gdyński Sierpień '80 oraz 100-lecie odzyskania niepodległości na Pomorzu w ramach wystawy przy gdyńskiej Bazylice Morskiej

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
To w sumie 68 plansz przedstawiających znaczące dla Gdyni i mieszkańców regionu wydarzenia i ludzi. Wystawa już stoi na placu przy Bazylice Morskiej i kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej w Gdyni. Przed oficjalnym otwarciem wystawy odbyła się msza św. w rocznicę pierwszej mszy w strajkującym zakładzie pracy w Polsce, w Stoczni im. Komuny Paryskiej odprawionej przez śp. księdza prałata Hilarego Jastaka, późniejszego kapelana gdyńskiej Solidarności. Złożono również kwiaty na odnowionym grobie prałata oraz przy pomiku kapłana.

W Gdyni trwają obchody upamiętnienia 40. rocznicy strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych.Przypomnijmy, że rocznicowe obchody zbiegają się z 40-leciem powstania „Solidarności” oraz setną rocznicą Bitwy Warszawskiej.

- Świętujemy stulecie obrony naszej niepodległości, dla państwa Polskiego kolosalne znaczenie miało i ma Pomorze - podkreślał Aleksander Kozicki, prezes gdyńskiego oddziału „Solidarności”. - Już na początku XX wieku działacze narodowi jasno wyrazili opinię, iż kluczowym dla odzyskania niepodległości Polski, będzie zdobycie linii Wisły z jej ujściem w Gdańsku. Sto lat temu nie udało się odzyskać Gdańska, natomiast powróciło Pomorze, które wraz z Górnym Śląskiem od 1938 roku stanowiło o niepodległości ekonomicznej Polski. Bez Pomorza państwo Polskie nie mogłoby funkcjonować w okresie międzywojennym.

Upamiętniać bohaterów Sierpnia '80 Gdynia będzie przez cały miesiąc. Już teraz można podziwiać dwie wystawy koło gdyńskiej Bazyliki Morskiej oraz kościoła pw. NMP Królowej Polski.

- Ta wystawa dla nas to zaproszenie do godnego życia - mówił ks. prałat dr Edmund Skalski. - Do życia w gorliwym patriotyzmie. Kiedy te poszczególne elementy były tutaj stawiane, ludzie bardzo się interesowali. Wczoraj podchodzili i przypominali sobie wiele wydarzeń. W tym roku zbiega się wiele rocznic. Setna rocznica obrony niepodległości, również setna rocznica urodzin papieża. To on jest tym, który zawsze nam przypominał, że Polska to nasza matka, trzeba nieustannie o nią walczyć.

Uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia strajków w 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych potrwają w tym roku trzy dni. Otworzy je 29 sierpnia, o godz. 10.00 w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9), konferencja pt. „Geneza protestów robotniczych na Wybrzeżu. Strajki w gdyńskich zakładach pracy w sierpniu 1980 roku”, a zakończy złożeniem kwiatów 31 sierpnia pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 na placu Wolnej Polski.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie