Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdyńska Wielkanoc od A do Z

Adam Żóraw
Marek Gil
Poznajcie najważniejsze symbole Świąt Wielkanocnych. Oto one:


A - jak adoracja krzyża

Rozpoczyna się w Wielki Piątek poprzez uroczyste odsłonięcie krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej. Trwa przez cały piątkowy wieczór, noc i Wielką Sobotę. Czuwanie najczęściej prowadzą naprzemiennie wyznaczone wspólnoty parafialne. Modlitwie towarzyszy całowanie przez wiernych krzyża, na którym swe życie stracił Jezus.

B - jak baranek i biała kiełbasa

Baranek symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego. Zwycięstwo dobra nad złem i radość z tego, co wydarzyło się w Grobie Pańskim pomimo postawionej straży.

Biała kiełbasa to jedna z tych potraw, których na wielkanocnym stole nie może zabraknąć. Spożywanie potraw mięsnych - kiełbas i wędlin - miało symbolizować rangę wydarzeń tych świąt .


C - jak chleb

To symbol szczególny każdego chrześcijanina. Jest związany nie tylko z okresem świąt, ale każdą niedzielną Eucharystią. To pamiątka wydarzeń, które miały miejsce podczas ostatniej wieczerzy w Wielki Czwartek, kiedy Jezus ustanowił kapłaństwo oraz wytłumaczył uczniom, że to chleb, z którego robi się dziś opłatek, przemienia się w jego ciało.

D - jak Droga Krzyżowa

W okresie postu towarzyszy nam w każdy piątek, ale to właśnie w tym tygodniu poprzez odczytywanie Męki Pańskiej w dniu śmierci Jezusa , wierni najdobitniej doświadczają znaczeń jakie ze sobą niesie. Bólu, cierpienia i poświęcenia za nasze grzechy oraz grzechy minionych i przyszłych pokoleń.

E - jak Eucharystia

Jest najistotniejszym elementem mszy świętej. Symbolizuje ciało Chrystusa. Dlatego to właśnie w przededniu Wielkanocy, w celu podkreślenia rangi wydarzeń jakie mają wówczas miejsce, jest to jedyny dzień w ciągu całego roku, gdy udziela się jej wiernym.


F - jak Franciszkanie

To symbol ściśle związany z gdyńskimi obchodami Świąt Wielkanocnych. Co roku ojcowie Franciszkanie ze Wzgórza Św. Maksymiliana przygotowują przy współudziale władz miasta śniadanie wielkanocne dla najuboższych i potrzebujących oraz wszystkich tych, którzy tego dnia nie chcą spędzić w samotności. Wydarzenie co roku gromadzi wielu mieszkańców oraz wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie.

G - jak Golgota i Grób Pański

Golgota to miejsce symboliczne. Na tej górze Jezus oddał swe życie za nas wszystkich, by mogło wypełnić się to, co zostało zapisane w Piśmie Świętym.

Po ukrzyżowaniu ciało Jezusa zostało złożone do grobu. Tam, mimo postawionych straży, wydarzył się cud zmartwychwstania. Również tam Jezus pozostawił po sobie słynny całun turyński.

H - jak Herod Antypas

To postać dziś zapomniana. Pamiętamy jego ojca - Heroda Wielkiego. Pamiętamy Piłata, który wydał wyrok na Jezusa, ale czy pamiętamy tego, który go do niego wysłał, ubierając jednocześnie w prześmiewcze szaty? Dodajmy, że to właśnie Herod Antypas jest odpowiedzialny za męczeńską śmierć Jana Chrzciciela.

I - jak Iskariota Judasz

To ten z uczniów, który wydał Jezusa za 30 srebrników. Musiało się tak jednak stać, żeby mogło się wypełnić to co zapisane jest w piśmie. Nie jest to postać jednoznaczna, a wręcz tragiczna. Judasz zrozumiał błąd, oddał pieniądze, a w konsekwencji wydarzeń na Golgocie - odebrał sobie życie.

J - jak jajko wielkanocne

Jest nieodzownym elementem święconki. Symbolizuje nowe życie, jakie daje nam Chrystus zmartwychwstały. To nim rodziny dzielą się podczas wielkanocnego śniadania na znak radości. Ma symbolizować także wspólnotę. W przeszłości skorupki poświęconych jajek rozrzucano tam gdzie rosło zboże - co miało zapewnić urodzaj.

K - jak kurczaczek

Od pewnego czasu jest on obowiązkowym elementem na wielkanocnym stole. Powiązany jest oczywiście z jajkiem. Tak samo jak ono symbolizuje nowe życie. Co ciekawe nie można w kurczaczku - w przeciwieństwie do jajka - doszukać się tradycyjnego znaczenia w ujęciu Świąt Wielkanocnych. Należy go traktować jako ozdobę.

L - jak Liturgia Męki Pańskiej

Jest jednym z najistotniejszych elementów Wielkiego Tygodnia. Ma miejsce w Wielki Piątek. Mimo, że tego dnia nie odprawia się mszy świętej, odczytanie Liturgii Męki Pańskiej umożliwia wiernym przyjęcie komunii świętej. Rozpoczyna się od procesji do ołtarza, która odbywa się w ciszy, skupieniu i ciemności. Nadaje to podniosły charakter uroczystości. Na Liturgię Męki Pańskiej składają się: liturgia słowa, adoracja krzyża, komunia święta oraz procesja do grobu pańskiego, gdzie następuje jego uroczyste odsłonięcie.

M - jak Mazurek

To typowo polski wypiek związany z Wielkanocą. Często wykonuje się go z warstw oraz różnych rodzajów ciasta - np. kruchego i biszkoptowego. Najczęściej jest przekładany masą kajmakową, orzechową, marmoladą lub dżemem. Mazurek przybiera różne kształty, a jego urozmaicona dekoracja nawiązuje bezpośrednio do Wielkanocy. Mazurek orzechowy został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.

N - jak Niedziela Wielkanocna

To dzień radości, któremu towarzyszy bicie kościelnych dzwonów i słowa „Alleluja, Chrystus zmartwychwstał!” Niedziela Wielkanocna symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. Jest jednocześnie ostatnim dniem Triduum Paschalnego - najważniejszego święta w kościołach chrześcijańskich. Świętowanie rozpoczyna się już w sobotni wieczór, poprzez zapalenie paschału i odprawienie tzw. Jutrzni Paschalnej. W niedzielny poranek rodziny zasiadają do wspólnego posiłku, a na stole znajdują się potrawy poświęcone poprzedniego dnia. Dodajmy, że okres wielkanocny jest tak naprawdę świętowany przez kolejne pięćdziesiąt dni.


O - jak Ostatnia Wieczerza

Jej pamiątka jest obchodzona w Kościele w Wielki Czwartek. To tego dnia Jezus ustanowił kapłaństwo, każąc swoim uczniom nauczać. Rozproszyli się po całym świecie głosząc Słowo Boże. Większość z nich zginęła śmiercią męczeńską. To w czasie ostatniej wieczerzy Judasz wydał Jezusa, potem doszło do jego skazania i męczeńskiej śmierci.

P - jak post i pisanka

40- dniowy okres postu jest czasem wyciszenia, skupienia i wyczekiwania na wydarzenia, które będą miały miejsce podczas Wielkiego Tygodnia. Wierni często narzucają sobie liczne zakazy bądź nakazy. Poprzez wyrzeczenia i umartwienia jesteśmy w stanie odpowiednio się przygotować.

Kolorowa pisanka to element, który wpisał się na stałe w świąteczną tradycję. Nie może ich zabraknąć w koszyczku wielkanocnym oraz na stole podczas niedzielnego śniadania.

R- jak rekolekcje

Podczas kazań, wierni mają kolejną sposobność przygotować się do świąt. Zazwyczaj w poszczególnych parafiach pojawia się zewnętrzny rekolekcjonista, który daje wiernym możliwość odmiennego spojrzenia na te same słowa.

S- jak stół wielkanocny

Nie może na nim zabraknąć potraw poświęconych poprzedniego dnia. Najczęściej, oprócz pisanek, pojawiają się wędliny, biała kiełbasa, chrzan i żurek. Z elementów dekoracyjnych nie może zabraknąć baranka i rzeżuchy.

Ś - jak święconka, śniadanie, śmigus dyngus

Święconka i śniadanie wielkanocne są ze sobą ściśle połączone. Po to idziemy w sobotę święcić pokarm, aby następnego poranka podzielić się nim z bliskimi. Dzielimy się jajkiem, ale zjeść powinniśmy wszystko co zostało poświęcone.

Śmigus dyngus, czyli tradycyjne polewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny, ma być kolejną oznaką radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.

T - jak Triduum Paschalne

To okres od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej. Każdy z tych świątecznych dni jest dla chrześcijan jednakowo ważny. Nie powinniśmy dokonywać ich klasyfikacji.

U- jak ukrzyżowanie

Jezus swoją śmiercią odkupił nasze grzechy. Jednocześnie pokazał jak wielką miłością darzył każdego człowieka.

W - jak Wielki Tydzień

To wszystkie opisane z tym alfabecie wydarzenia - począwszy od Niedzieli Palmowej, a skończywszy na dniu Zmartwychwstania Pańskiego.


Z - jak Zmartwychwstanie

To radosny dzień, który najlepiej opisują słowa pieśni: „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana (...).Ustąpcie od nas smutki, troski, żale, gdy Pan Zbawiciel tryumfuje w chwale”.

Źródło: Kurier Gdyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki