Gdyńska podstawówka wprowadza zakaz korzystania z telefonów. Na czym polega nowy zapis w statusie Szkoły Podstawowej nr 11?

Sandra Janikowska
Bezwzględny zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz wszelkich innych urządzeń elektronicznych został wprowadzony w Szkole Podstawowej nr 11 w Gdyni przy ulicy Wrocławskiej 54. Zapis ten obowiązuje od 3 lutego br. Dotyczy on także pracowników placówki i osób zewnętrznych.

Zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych w gdyńskiej podstawówce

Od 3 lutego 2020 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z telefonów komórkowych i osobistych urządzeń elektronicznych (smartwatch itp.)

Decyzję tę powziął dyrektor placówki Sławomir Wiśniewski.

Pozytywny wpływ wprowadzonych zmian

- Procedura ograniczająca korzystanie z telefonów powstała we współpracy z rodzicami uczniów. - mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor szkoły. - 18 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie, podczas którego zostały przedstawione wstępne propozycje zasad. Spotkały się one z akceptacją ze strony rodziców.

Z wypowiedzi dyrektora gdyńskiej podstawówki wynika, że dotychczas nie zostały zgłoszone żadne głosy sprzeciwu wobec wprowadzonych zasad. Co więcej, podkreśla on, że szkoła jest otwarta na wszelkie opinie i dyskusje.

- Idea wprowadzenia tego typu zmian pojawiła się na początku bieżącego roku szkolnego, we wrześniu - mówi Sławomir Wiśniewski - O zwrócenie uwagi na problem nadmiernego używania telefonów komórkowych przez dzieci w szkole poprosili rodzice. Wprowadzenie pewnych ograniczeń w posługiwaniu się telefonami na terenie szkoły miało na celu ochronę przed cyberprzemocą i zagrożeniami, które coraz liczniej napływają do nas z Internetu. Ponadto, dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania zaistniała możliwość powrotu do budowania relacji międzyludzkich.

Dyrektor gdyńskiej podstawówki w rozmowie zaznaczył, że ograniczenia te zostały wprowadzone wyłącznie na okres bieżącego roku szkolnego. Po upływie tego czasu nastąpi analiza efektów, na podstawie której zapadnie decyzja o rzekomej kontynuacji przepisów uwzględnionych w statusie w przyszłym roku szkolnym - 2020/2021.

ZOBACZ TAKŻE: Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach. To nowy pomysł ministerstwa. Przejdzie?

Co zakaz oznacza dla uczniów?

Uczniowie mają obowiązek przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły. Okoliczności, w których można korzystać z telefonów określa „Procedura korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni"

Zasady korzystania z telefonów i innych urządzeń

Z postanowień ogólnych wynika, że uczniowie oraz nauczyciele mają prawo do korzystania z urządzeń elektronicznych tylko na ściśle określonych zasadach zawartych w dokumencie. W dalszej części założeń definiowane są takie pojęcia jak "telefon" czy "inne urządzenia elektroniczne".
Co wynika z zapisu?
Telefony powinny zostać wyłączone przed zajęciami. Ponadto, zakazowi podlega także jakakolwiek próba fotografowania czy filmowania. Warto jednak dodać, że istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Wszelki kontakt z rodzicami lub opiekunami odbywać się będzie za pośrednictwem wychowawcy, pielęgniarki czy sekretariatu. W dalszej części tego rozdziału uwaga została skupiona dookoła korzystania z urządzeń podczas wszelakich wycieczek, kolonii itd.

Za wszelkie naruszenia ww. wytycznych grożą kary. Mają one formę upomnienia, adnotacji w e-dzienniku, uwzględnienia jej przy wystawianiu oceny z zachowania. Jeśli te metody okażą się nieskuteczne - uczeń oddaje wyłączony telefon do sekretariatu, skąd po skończeniu zajęć - odbiera go.

Pracownicy z telefonów mogą korzystać tylko w pokoju nauczycielskim lub w pomieszczeniach służbowych. Zakazem objęte zostało także korzystanie ze urządzeń elektronicznych podczas zajęć - chyba, że ma to na celu korzyści dydaktyczne.

Nie przestrzeganie zasad korzystania z telefonów komórkowych przez pracowników szkoły jest traktowana jako naruszenie dyscypliny pracy

Osoby zewnętrzne przebywające na terenie jednostki nie mogą korzystać z telefonów za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych - jak np. sekretariat.
ZOBACZ TAKŻE: Wigilia z telefonem. Z jakich aplikacji korzystali Polacy?

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marysia

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej kupić dziecku smartwatcha niż telefon. Na pewno jest to zdrowsze rozwiązanie. Dla mojego syna kupiłam z garetta i sprawdza się super.

T
Tymon

Zawsze należy znaleźć złoty środek, a nie popadać w skrajności i wprowadzać całkowite zakazy.

Dodaj ogłoszenie