Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdyńska edycja największego festiwalu filmów fabularnych w Polsce

Aor
www.gdynia.pl
Wiemy już jakie filmy powalczą w konkursie głównym nadchodzącej 14. edycji Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jego gdyńska edycja odbędzie się między 17 a 26 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Festiwalowe filmy będziemy mogli oglądać w tym roku – niemal równolegle – w pięciu miastach Polski: w Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i – po raz pierwszy – w Lublinie. Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu. Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

W tegorocznym konkursie głównym powalczy 14 tytułów, w tym m.in. nominowany do Oscara „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz”, ukazujący turystów odwiedzających muzea w byłych obozach zagłady . Jury będzie wybierać pośród najnowszych, najwybitniejszych dzieł kina dokumentalnego.

O najwyższe laury powalczy też ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” („Untitled”), „Safari” Ulrich Seidla, w którym portretuje on austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie czy „Zero days” zdobywca Oscara Alexa Gibneya. To film ukazujący fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego, odkrytego przez międzynarodowych ekspertów IT w 2010 roku.

W konkursie głównym zobaczymy także film przedstawiający sylwetkę Josepha Beuysa, niemieckiego twórcy, teoretyka, którego koncepcje określiły kształt dzisiejszego myślenia o sztuce współczesnej („Beuys” Andresa Veiela) oraz „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendriksa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”.

Tonislaw Hristow w „Dobrym listonoszu” („The Good Postman”) zastanawia się, co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych. Bohaterami filmu są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją. Z kolei w nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. „Last Men in Aleppo” Ferasa Fayyada i Søren Steen Jespersen (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017) to obraz przedstawiający wolontariuszy „Białych Hełmów”, przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą ponad 100 filmów non-fiction. W Gdyni przyznana będzie Nagroda prezydenta miasta Gdyni. W jury znajdą się: aktorka Katarzyna Figura, saksofonista Mikołaj Trzaska oraz teoretyk filmu, prof. Mirosław Przylipiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki