Gdyńscy policjanci weszli na ambony

  Gdyńscy policjanci weszli na ambony

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  To nie były zwyczajne msze święte. Pod koniec czterech nabożeństw trzy gdyńskie kościoły krokiem marszowym przemierzał umundurowany policjant - podinspektor Tomasz Wojaczek, zastępca naczelnika sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji. Stawał u boku księdza prezentującego ogłoszenia duszpasterskie i odczytywał swój, policyjny, apel.
  A apelował o rozwagę. Ostrzegał gdynian przed grasującymi w mieście oszustami.
  - W Gdyni ludzie po raz pierwszy widzieli umundurowanego policjanta, który przemawia do nich podczas mszy - wyjaśnia Tomasz Wojaczek.

  - Muszę przyznać, że słuchali mnie bardzo uważnie i mam nadzieję, że akcja w kościołach przyczyni się do zmniejszenia lub nawet wyeliminowania oszustw, do których dochodzi w naszym mieście.

  A tych w Gdyni notuje się ostatnio niepokojąco wiele. Oszuści telefonują do wybranej ofiary i przedstawiają się jako krewni, którym nagle potrzebna jest gotówka. Najczęściej zapowiadają, że po pieniądze nie przyjdą osobiście, odbierze je znajomy "krewnego".

  Inna metoda to podawanie się za pracowników administracji osiedla czy budynku. Oszust razem z lokatorem sprawdza na przykład szczelność rur lub przewodów gazowych. W tym czasie jego kompan plądruje mieszkanie. Gdy starszy przeważnie człowiek zauważy, że skradziono mu oszczędności, oszuści są już daleko.

  Policyjna akcja, która odbyła się w kościołach przy ulicy Ujejskiego (pw. świętego Antoniego), Armii Krajowej (Najświętszego Serca Pana Jezusa) i Portowej (Gwiazda Morza) przypadła do gustu wiernym oraz księżom.

  - Jeszcze dziś pójdę do sąsiadki i opowiem jej o tym, że policja w kościołach ostrzega przed oszustami - zapowiedziała Janina Szczechura z ul. 10 Lutego. - Jak usłyszałam o sposobach, jakimi posługują się oszuści, to aż włos mi się na głowie zjeżył.

  - Tego typu akcje popieram z całego serca, ponieważ mogą ustrzec ludzi przed utratą oszczędności - mówi ksiądz Marek Mirus, proboszcz parafii kościoła oo. Redemptorystów.
  - Niektórzy ludzie są bardzo łatwowierni i wpuszczają do mieszkań nieznane im osoby. Później okazuje się, że padają ofiarą przestępstwa. Kościół sprzyja skupieniu, dlatego uważam, że nasi wierni policyjnych ostrzeżeń wysłuchali z wielką uwagą i wezmą je sobie do serca.

  Akcja w kościołach będzie kontynuowana. Każdy dzień pokazuje, jak bardzo jest potrzebna.
  - W sobotę zatrzymaliśmy trzech oszustów, którzy ukradli starszym ludziom ponad 30 tysięcy złotych - informuje Hanna Kaszubowska, rzecznik prasowy komendanta miejskiego policji w Gdyni. - Jak widać, niebezpieczeństwo utraty oszczędności jest duże.
  W przyszłym tygodniu policjant pojawi się na mszy w kościele przy ulicy Świętojańskiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo