Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Gdynię Oksywie czeka modernizacja polany przy Osadzie...

  Gdynię Oksywie czeka modernizacja polany przy Osadzie Rybackiej. Mieszkańcy wypowiedzieli się o projektach

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcy wypowiedzieli się o projektach rewitalizacji Gdyni Oksywie

  Mieszkańcy wypowiedzieli się o projektach rewitalizacji Gdyni Oksywie ©Piotr Kallalas

  W ramach programu rewitalizacyjnego zostania zmodernizowana polana przy Osadzie Rybackiej na Oksywiu. Obecnie jesteśmy po kolejnym etapie konsultacji, podczas których mieszkańcy oceniali trzy propozycje projektowe. Dyskusja dotyczyła jednak także okolicznej infrastruktury.
  Mieszkańcy wypowiedzieli się o projektach rewitalizacji Gdyni Oksywie

  Mieszkańcy wypowiedzieli się o projektach rewitalizacji Gdyni Oksywie ©Piotr Kallalas

  W piątek, 28 lipca w salce V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni na Oksywiu odbyła się burzliwa debata dotycząca planowanych zmian na obszarze polany przy Osadzie Rybackiej. Miejsce jest obecnie zaniedbane i zniszczone zarówno przez wjeżdżające samochody, jak i pozostawione śmieci. W tym roku zostanie zakończony etap zbierania dokumentacji, natomiast pierwsze prace budowlane mają ruszyć już w przyszłym roku

  - Polana jest jednym z takich miejsc, które w ramach rewitalizacji chcemy przekształcić w miejsce rekreacyjne służące mieszkańcom tej dzielnicy. Do tej pory odbyły się dwa spotkania,na których rozmawialiśmy o potrzebach mieszkańców. Zebraliśmy wszystkie wnioski, a informacje przekazaliśmy projektantom, którzy zaproponowali trzy koncepcje - powiedziała Agnieszka Jurecka, która przedstawiła trzy propozycje projektantów.

  Na piątkowym spotkaniu nie chodziło jednak o wybór konkretnej koncepcji, a o ustalenie i zebranie najważniejszych zastrzeżeń i pomysłów. Teraz projektanci będą mieli czas, aby uzupełnić swoje założenia i przygotować ostateczny i pełny wariant. Mieszkańcy mieli dużo własnych uwag.

  - Po całej polanie walają się odpady i śmieci. Jeden śmietnik to jest zdecydowanie za mało, tym bardziej, że korzystają z niego również działkowicze - podkreśliła jedna z mieszkanek.

  Przeczytaj także: Nowy dojazd na plażę w Babich Dołach w Gdyni. Teren zajmowany przez wojsko udostępniono miastu. Miejsce przyciągnie turystów? [ZDJĘCIA]
  W pewnym momencie uczestnik debaty poruszył kwestie związane z zejściem na plaże. Zdaniem większości osób teren ten nie jest przystosowany w żadnej mierze do użytkowania przez osoby starsze czy niepełnosprawne. Padły ostre słowa.

  - To zejście jest dla rybaków, a nie dla turystów. Proszę mi powiedzieć, czy o tym pomyśleliście, bo zrobić polanę to pięknie, tylko co dalej? Czy my nie mamy prawa do normalnego zejścia? - dopytywał mieszkaniec Oksywia.

  Temat ten nie został jednak wyjaśniony, bowiem teren polany nie obejmuje wspomnianej infrastruktury. Z kolei innym ważnym tematem omawianym na spotkaniu była kwestia parkingu. Priorytetem jest zakaz wpuszczania samochodów na polanę. Rekreacyjny charakter tego miejsca może sprawić, że okoliczne ulice będą oblegane przez auta. Na razie projekty nie przewidują, jednak więcej miejsc parkingowych. Samochody mają zatrzymywać przy sąsiednich arteriach.

  Duże kontrowersje wywołała możliwość powstania drogi technicznej w obrębie polany. Jest to jednak kwestia otwarta, ponieważ nie ma jeszcze decyzji Urzędu Morskiego, a to ta instytucja będzie korzystać z traktu. Wszystkie uwagi mieszkańców zostały spisane przez pracowników Laboratorium Innowacji Społecznej.

  Warianty zakładają między innymi stworzenia strefy zabaw dla dzieci i młodzieży, części wypoczynkowej, a także punktu widokowego. Opinie dotyczące stworzenia paleniska były podzielone. Niektórzy mieszkańcy uznali, iż jest to zbędny koszt, a dla części osób koncepcja wydała się świetnym pomysłem na integrację.

  Ponadto mieszkańcy zgłosili szereg innych uwag, wśród nich stworzenie monitoringu.

  Do 5 sierpnia są aktywne ankiety, jakie można wypełnić na stronie internetowej projektu rewitalizacyjnego. Podobne konsultacje odbyły się także w Babich Dołach i Witominie.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!