reklama

Gdynianie odznaczeni za uratowanie żydowskiego dziecka w czasie okupacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Lechosław Dzierżak

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
Gdynianie - Kazimierz i Aleksandra Cybulscy - zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Nie zważali na swoje zagrożenie i uratowali młodą żydówkę, Sonię, przed zamordowaniem jej przez Niemców. Dzięki temu bohaterskiemu działaniu gdynianom Kazimierzowi i Aleksandrze Cybulskim zostało przyznane odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

To najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom. Zostało przyznane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie, a wręczone przez przedstawicieli ambasady Izraela. Uroczystość odbyła się w domu Pani Aleksandry, która już nie wstaje z łóżka, a za miesiąc będzie obchodzić swoje setne urodziny.

- Moi rodzice, Aleksandra i Kazimierz Cybulscy, mieszkali wtedy we wsi Jakrzyce, mieści się to na obecnym terenie Białorusi, w czasie zagłady uratowali małą żydowską dziewczynkę. Gdy wybuchła wojna Sonia miała niespełna sześć lat. Jej cała rodzina została wymordowana przez Niemców w lipcu 1942 roku - mówi Kazimierz Cybulski, syn Aleksandry i Kazimierza Cybulskich. - Zaopiekowali się Sonią jak własną córką. Na początku przyjęli pod swój dach trójkę dzieci, był jeszcze brat i siostra Soni. Ci jednak wrócili za rodzicami do getta. Ocalała tylko ona jedna - mówi.

Dzięki pomocy lokalnego księdza udało im się podczas wojny wydać dla Soni metrykę chrztu świętego, gdzie nadano jej imię Zofia. Dzieci trafiły do rodziny Cybulskich w 1941 roku. Zimą 1943 roku wskutek działań wojennych musieli się rozstać, gdyż dalsze jej ukrywanie stało się niebezpieczne.

Dziś nieżyjący Kazimierz Cybulski umieścił Sonię u swojej dalszej rodziny we wsi koło Pińska. Sonia wróciła do nich dopiero po wojnie, gdzie razem zostali repatriowani za zachód. Pierw w 1946 roku zamieszkali we wsi Kania koło Starogardu Szczecińskiego. Dziewczynka trafiła do organizacji żydowskiej opiekujących się żydowskimi sierotami.

Kontakt z nią się urwał. Rodzina Cybulskich w latach 50-tych przeniosła się do Gdyni. Pani Aleksandra Cybulska dziś jest już wdową. Jest jedną z niewielu żyjących naocznych świadków masakry kleckich Żydów. Jej mąż, Kazimierz Cybulski zmarł w wieku 94 lat w 2002 roku. Dziś otaczają ją bliscy - syn Kazimierz, wnuki i prawnuki. Ocaloną Sonię znaleziono dopiero nie dawno za pomocą Facebooka. Żyje obecnie w Stanach Zjednoczonych.

W Jad Waszem w Izraelu znajduje się ogród w którym znajdują się wszystkie nazwiska osób wyróżnionych odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Niedługo znajdzie się tam również nazwisko Aleksandry i Kazimierza Cybulskich.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie