Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Znikną Łazienki przy orłowskim molo [ZDJĘCIA]

Ksenia Pisera
Łazienki w Orłowie w 1938 r., w czasach swojej świetności
Łazienki w Orłowie w 1938 r., w czasach swojej świetności Henryk Poddębski ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
Zniszczone Łazienki, które jeszcze przed II wojną stanęły przy orłowskim molo, mają zniknąć. Zastąpić je mają umocnienia brzegów. Do tej inwestycji przygotowują się miejscy urzędnicy. Choć zdania mieszkańców Orłowa na ten temat są podzielone, władze miasta twierdzą, że odbudowanie tego obiektu nie ma sensu, a umocnienia są niezbędne.

Części mieszkańców to nie przekonuje. - To charakterystyczny punkt miasta - mówi Barbara Wlaczyk z Orłowa. - Już dawno powinien się nim ktoś zająć, a nie czekać, aż sam się rozpadnie. To wielka szkoda.
Łazienki w Orłowie zostały zniszczone wskutek sztormu w październiku w 2009 roku. Urzędnicy nie wydali decyzji o tym, żeby obiekt doprowadzić do pierwotnego stanu.

Zobacz także: Historyczne zdjęcia Gdyni od 1926 roku

- Pomysł i funkcjonowanie Łazienek przy molo jest niedzisiejszy, w obecnych czasach nie ma sensu ich odbudowywać - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni. - Zostaną rozebrane, a teren doprowadzimy do porządku, żeby nie przynosił już wstydu. Trwało to tak długo, ponieważ musieliśmy opracować dokumentację, a odnośnie tej inwestycji jest to skomplikowany projekt.
Po rozbiórce Łazienek skarpa ma być naturalnie ukształtowana. - Dokumentacja projektowa była przygotowywana już od ubiegłego roku - mówi Beata Brzostowska, naczelnik Wydziału Budynków gdyńskiego magistratu. - Umocnienia brzegów będą rozwiązaniami czysto technicznymi, ten projekt nie zawiera planu późniejszego zagospodarowania terenu.

Rozbiórka zdemolowanych Łazienek i zagospodarowanie skarpy mają być elementem większego planu. - W 2007 roku przedstawiliśmy miastu koncepcję rewitalizacji pasa nadmorskiego Orłowa, która powoli jest wdrażana, także we współpracy z Urzędem Morskim - mówi Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.- Sztormy zagrażają temu, co zbuduje człowiek nad morzem, i podwodne falochrony są konieczne.

Łazienki zostały zbudowane w latach 30. Były drewniane, a 15 marca 1937 roku Komisariat Rządu postanowił obiekt - jak na tamte czasy - unowocześnić. Ostatecznie został on zamieniony na murowany. Na dwóch piętrach było w nim 100 kabin z bieżącą wodą i cztery kabiny z wannami na gorące kąpiele morskie. Mimo długiej historii Łazienki nigdy nie zostały zabytkiem.
- Nie wszystko, co zostało zbudowane przed wojną, musi być zabytkiem - mówi Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków. - W tym przypadku mam wątpliwości, czy łazienki mogłyby być chronione. Są w fatalnym stanie technicznym, były budowane jako prowizorka. Fundamenty są podmyte i budynek grozi zawaleniem.

Zobacz także: Pomorze: Potężny sztorm zniszczył plaże i wydmy

Umacnianiem brzegów w Orłowie zajmie się nie tylko miasto, ale też Urząd Morski w Gdyni.
- Rozpatrujemy możliwość budowy przy molo podwodnych progów - mówi Roman Kołodziejski, główny inspektor Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni. - Mamy już przygotowane opracowania naukowe i analizę przyrodniczą. Nie ma przeszkód, by te umocnienia zastosować.

Węższe plaże
Mimo że jesienno-zimowe sztormy uszczupliły trójmiejskie plaże, w tym roku nie będą one poszerzane.
Takie prace odbywają się na zasadzie wypłukiwania piasku z dna morskiego i ponownego ułożenia go na plaży. Inspektorzy z Urzędu Morskiego oceniają, że plaże między Brzeźnem a Orłowem są w dobrym stanie i nie trzeba ich poszerzać. Tego rodzaju prace będą za to prowadzone na Półwyspie Helskim. Poszerzanie orłowskiej plaży w ubiegłym roku kosztowało 2 mln zł.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki