Gdynia. Zakazane termometry są w sprzedaży

Beata JajkowskaZaktualizowano 
Choć od 3 kwietnia nie wolno wprowadzać do obrotu rtęci w jakiejkolwiek postaci, w gdyńskich aptekach kupić można zabronione unijną dyrektywą i rozporządzeniem ministra gospodarki termometry rtęciowe. Kosztują około 4 zł i - jak twierdzą aptekarze - ludzie nadal chętnie je kupują.

- Mamy jeszcze spory zapas - słyszę w aptece Górnośląskiej przy ul. Bytomskiej.

- Musi się pani pospieszyć, zostało nam tylko osiem sztuk po 3,5 zł za jeden - mówi pani z apteki przy ul. Krasickiego.

- Jest jeden, ostatni - to odpowiedź z apteki przy ul. Władysława IV. - Nowych zamawiać nie będziemy, bo jest zakaz. Upłynniamy tylko stare zapasy.

Tymczasem dyrektywa obowiązująca od miesiąca na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej wyraźnie zakazuje wprowadzania do obrotu rtęci zawartej w termometrach i innych urządzeniach stosowanych w medycynie.
\
- Aptekarze jednak nie naruszają prawa - zapewnia Weronika Żebrowska, pomorski wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

- Obowiązuje bowiem wykładnia Ministerstwa Zdrowia, która wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych, wprowadzenie do obrotu polega na pierwszym udostępnieniu w celu dystrybucji. Dokonuje tego wytwórca lub importer, a nie aptekarz. On nie wprowadza termometru na rynek jako pierwszy. Termometry rtęciowe znikną, gdy skończą się zapasy w hurtowniach. A wiem, że niektórzy zaopatrzyli się w większe ilości, więc może to trochę potrwać.

Nic natomiast ze strony Unii Europejskiej nie grozi termometrom używanym w szpitalach ani będącym w zasobach domowych apteczek. Nie trzeba ich po 3 kwietnia wyrzucać. Chyba że ktoś woli zastąpić wysłużony rtęciowy nowym - elektronicznym.

- Tylko proszę nie wyrzucać go na śmietnik - zastrzega Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący Komunalnego Związku "Dolina Redy i Chylonki".

- Chętnie przyjmiemy każdy termometr. Można albo zaczekać na zbiórkę odpadów niebezpiecznych, prowadzoną trzy razy w roku w trybie objazdowym, albo przynieść do stacjonarnego punktu.

Kontenery usytuowane są w Gdyni Cisowej przy ul. Chylońskiej 301, na Pogórzu przy ul. Żeliwnej 3 oraz na Witominie, obok siedziby naszego związku przy ul. Konwaliowej 1. Wkrótce kolejny powstanie na Karwinach.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie