Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia z grantem finansowym od Bloomberga. W przyszłym roku zmieni się okolica Szkoły Podstawowej nr 53

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Okolice Szkoły Podstawowej nr 53 w Gdyni już w przyszłym roku zostaną przeprojektowane na wzór sztuki projektów przebudowy ulic, które mają poprawić bezpieczeństwo ruchu ulicznego. Miasto na ten cel otrzymało grant finansowy od Bloomberg Asphalt Art Initiative.

Projekt "Koda" w SP nr 53 w Gdyni

W Gdyni w nowy projekt sztuki ulicznej zaangażowane zostaną dzieci niesłyszące oraz społeczność lokalna, którzy razem przeprowadzą rewitalizację przestrzeni publicznej przed Szkołą Podstawową nr 53. Ograniczony zostanie też tam ruch kołowy w celu stworzenia bezpiecznej strefy dla pieszych. Powstanie również mural.

- Chcemy stworzyć dla nich wspaniałe, atrakcyjne miejsce, w którym będą mogły spędzać swobodnie czas i otwierać się na otaczający je świat - mówi nam Adam Chyliński, który jest zaangażowany w projekt. - W ramach akcji powstanie mural poziomy z elementami sensorycznymi. Skąd ta nazwa? Koda to osoba słysząca, która urodziła się w głuchoniemej rodzinie i przez swoje wyjątkowe położenie może stać się mediatorem między tymi dwoma światami. W muzyce koda to pasaż, który łączy różne części utworu. Nasz projekt pomyślany jest właśnie jako taki symboliczny most, łącznik między światem szkoły a światem zewnętrznym, światem ciszy a światem dźwięku. "Koda" ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ale też wzmocnić lokalną społeczność. Naszym priorytetem jest włączenie dzieci głuchych w życie okolicy i uwrażliwienie najbliższych sąsiadów na szczególną sytuację dzieci z SP53. Dlatego projekt będzie realizowany wspólnymi siłami - do pracy zaprosimy dzieci, nauczycieli, rodziców i sąsiadów szkoły. To będzie świetna okazja do tego, żeby się lepiej poznać, otworzyć na siebie nawzajem i zbudować wartościową relację.

- Ten projekt ma dwa podstawowe cele. To oczywiście poprawa bezpieczeństwa przy szkole podstawowej, ale nie mniej ważne jest poszerzanie współpracy i zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie, że w tym przypadku mówimy o tzw. projektowaniu wrażliwym - zapewnieniu bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni dla osób o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Liczę, że współpraca z Bloombergiem pomoże stworzyć prototyp na tyle przekonujący, aby wdrażać go w innych lokalizacjach w mieście. Dzięki temu grantowi przetestujemy naszą sprawność instytucjonalną i faktyczne koszty tego narzędzia - uważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Realizacja projektu planowana jest na przyszły rok.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki