Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Uniwersytet Morski chce mieć Centrum Offshore. List intencyjny został podpisany. 18.05.2021

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
mat. pras. UMG w Gdyni
Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podejmą współpracę na rzecz rozwoju Centrum Offshore. List intencyjny w tej sprawie podpisany został 18.05.2021 w siedzibie uczelni.

Współpraca ekspercka w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce objąć ma wspólne badania, analizy, wymianę doświadczeń, jak również utworzenie Centrum Offshore.

Przedstawiciele PGE deklarują, że będą wsparciem dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w tworzeniu bazy laboratoryjnej Centrum Offshore, które będzie mogło służyć wspólnym badaniom na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Planowane centrum będzie ośrodkiem tworzenia wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie kształcenia kadr dla polskiej gospodarki morskiej. W kwietniu tego roku projekt Centrum Offshore przy Uniwersytecie Morskim w Gdyni objął patronatem Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

- Aby budować rodzimy rynek morskiej energetyki wiatrowej, konieczna jest współpraca z ośrodkami naukowymi - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Dzięki wspólnym działaniom będziemy w stanie odpowiednio dobierać technologie do budowy morskich farm wiatrowych do warunków panujących na polskim wybrzeżu, jak również będziemy mogli podnosić stan wiedzy i szkolić przyszłe kardy w obszarze nowoczesnych technologii.

- Jedną z czterech uczelni, wymienianych przez rząd, które mogą zapewnić kadry do obsługi farm wiatrowych, jest Uniwersytet Morski w Gdyni - dodaje prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Nasza silna pozycja wynika między innymi z ugruntowanej pozycji, doświadczenia i możliwości badawczych Instytutu Morskiego, który od ponad dwóch lat jest częścią Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To właśnie poprzez Instytut Morski jesteśmy zaangażowani w badania środowiskowe dla większości aktywnych inwestorów sektora energetyki wiatrowej na morzu w Polsce.

Dzięki podjętej współpracy zrealizowany ma zostać czekający od 2016 roku projekt uczelnianego Centrum Offshore w Gdańsku, przy Nabrzeżu Wisłoujście.

- Lokalizacja budynku z bezpośrednim dostępem do nabrzeża przełoży się na dużą oszczędność czasu i pieniędzy dla potencjalnych klientów - uważa dr hab. Maciej Matczak, prof. UMG, dyrektor Instytutu Morskiego. - Usprawni także obsługę pływających jednostek badawczych, statków IMOR oraz IMOROS. Skupienie zakładów i jednostek instytutu w jednym budynku usprawni realizację projektów badawczych i rozwojowych już poprzez ułatwioną komunikację i zarządzanie tymi pracami.

Jak zapewniają władze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczelnia przygotowana jest do zrealizowania inwestycji, która może zostać zakończona jeszcze do końca 2023 roku. Na przełomie maja i czerwca planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą. Wybuduje on dwa budynki dwukondygnacyjne. Znajdzie się w nich m.in. magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy, pomieszczenia laboratoryjne, biurowe, warsztatowe oraz zaplecze socjalne.

Według przewidywań zwiększone zainteresowanie elektrowniami wiatrowymi na Bałtyku tylko na etapie ich budowy wygeneruje zapotrzebowanie nawet na 8 tysięcy specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki