Gdynia świętuje razem z NATO. Jakie atrakcje?

Tomasz ModzelewskiZaktualizowano 
Morska Jednostka Działań Specjalnych, znana obecnie jako Formoza, uczestniczyła między innymi w misjach (ale również ćwiczeniach) realizowanych poza granicami Polski. Była w Zatoce Perskiej oraz Afganistanie. Sprzęt bojowy komandosów z jednostki Wojsk Specjalnych Formoza będzie można zobaczyć w piątek, od godz. 11 do 18 na skwerze Kościuszki. Wojciech Matusik
Gdynia włączyła się w obchody Dni Sojuszu Północnoatlantyckiego. W programie m.in. pokazy sprzętu. Będzie można też zwiedzić okręt podwodny i zobaczyć Mig-29.

Trzy tysiące biało-niebieskich balonów wypuścili marynarze na otwarciu gdyńskiego festynu, gdy świętowaliśmy wstąpienie Polski do NATO w marcu 1999 r. Było też zwiedzanie okrętów i pokazy.

Nie mniej atrakcji przygotowano w Gdyni na ten weekend w związku ze szczytem NATO, który już 8 i 9 lipca odbędzie się w Polsce.

Wszystko rozpocznie się w piątek przed południem. Zaplanowano prezentację sprzętu Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych i Sił Powietrznych. Będzie np. sprzęt bojowy komandosów z Formozy. Do zwiedzania udostępnione zostaną okręt muzeum ORP Błyskawica oraz okręty 3 Flotylli Okrętów, w tym również jeden z podwodnych.

Przed publicznością wystąpi zespół Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Kompania Reprezentacyjna MW, po niebie, nad skwerem Kościuszki przelecą trzy samoloty Mig-29, a potem jeszcze śmigłowce Mi-24D i Mi-14 PŁ oraz patrolowe Bryzy.

Pokazy w Gdyni w czasie szczytu w Warszawie

Druga część wydarzenia została zaplanowana na sobotę, 9 lipca. Każdy, kto przegapi powietrzne pokazy w piątek, zobaczy je jeszcze następnego dnia. Atrakcją soboty będzie pokaz dynamiczny Brzegowej Grupy Dynamicznej z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 FO i Straży Granicznej wspomaganej przez śmigłowiec Anakonda. Na uwagę zasługuje również efektowny sprzęt Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 9 Dywizjonu Przeciw-lotniczego 3 Flotylli Okrętów. Wystawione dla publiczności zostaną np. stacje radiolokacyjne oraz wyrzutnia rakietowa.

- Wyjątkowe zaangażowanie w to przedsięwzięcie władz, wojska i służb świadczy o dobrej organizacji i współpracy tych podmiotów w województwie pomorskim, ale podkreślić należy, że jest to wydarzenie skierowane do wszystkich mieszkańców naszego województwa - zaprasza do udziału w Ogólnopolskich Dniach NATO Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Dokładnie w tym samym czasie w Warszawie będzie odbywać się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, podczas którego poruszane będą kwestie istotne dla bezpieczeństwa nie tylko tej części Europy.

W Polsce takie wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy. Wcześniej szczyty organizowano m.in. we Włoszech oraz we Francji - kiedy to Polska otrzymała zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, w Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

- NATO to dla Polski gwarancja bezpieczeństwa, wspólne działanie na rzecz pokoju i stabilizacji. To wreszcie sojusze, które budują naszą pozycję na arenie międzynarodowej. Cieszy mnie niezmiernie, że Polska jest gospodarzem tegorocznego szczytu i pełni aktywną rolę w pakcie - dodaje Dariusz Drelich.

Polska rozpoczęła współpracę z państwami NATO już kilka lat przed przystąpieniem do Sojuszu. Okręty Marynarki Wojennej w 1991 roku brały udział - co było zupełnie odmienne od wcześniejszych przedsięwzięć - w „Pustynnej Burzy” na Zatoce Perskiej.

Marynarka Wojenna jest naszą chlubą

Przez kilka lat, zanim nasz kraj formalnie stał się członkiem NATO, Marynarka Wojenna RP uczestniczyła również w ćwiczeniach organizowanych na Bałtyku, a już kilka miesięcy po wstąpieniu do Sojuszu była także gospodarzem takich ćwiczeń.
Podczas gdyńskiej części Ogólnopolskich Dni NATO odbywających się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej siły Marynarki Wojennej będą niewątpliwie główną atrakcją dla publiczności.

TUTAJ zobacz szczegółowy PROGRAM obchodów Dni Sojuszu Północnoatlantyckiego w Gdyni.

t.modzelewski@prasa.gda.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie