Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia statystycznie. Ponad 40 proc. jej mieszkańców urodziło się w mieście. A pozostali?

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Jak Gdynia wypada statystycznie?
Jak Gdynia wypada statystycznie? Przemyslaw Swiderski
Gdyńscy urzędnicy opublikowali najnowsze statystyki dotyczące naszego miasta. Według nich w Gdyni jest zameldowanych 222 861 osób. 102 850 z nich to ludzie urodzeni w Gdyni. Oznacza to, że mamy 46% rodowitych mieszkańców. Reszta to cudzoziemcy i osoby, które przeprowadziły się nad morze z innych polskich miast.

Gdynia statystycznie! Jak wypada miasto?

Aktualnie w naszym mieście zameldowanych jest 222 861 osób. W tym rodowitych gdynian – 102 850, co stanowi 46% wszystkich mieszkańców. Skąd w takim razie pochodzi pozostała część? Z całego świata.

Według statystyk Wydziały Spraw Obywatelskich w Gdyni na stałe zameldowanych jest 708 cudzoziemców. Skąd do nas przybyli? W pierwszej piątce plasują się następujące państwa:

  • Ukraina – 114 osób,
  • Wielka Brytania – 54 osoby,
  • Rosja – 53 osoby,
  • Niemcy – 50 osób,
  • Włochy – 43 osoby.

Ale w tej grupie nie brakuje również Greków (34), Francuzów (26), Szwedów (24), Norwegów (15) czy Hiszpanów (14). W mieście spotkamy także Japończyków (3) i Australijczyków (2).

Z kolei na pobyt czasowy w mieście zameldowanych jest 2 869 cudzoziemców. Z tego 1 444 obywateli z Ukrainy i 918 Białorusinów.

Wśród mieszkańców z meldunkiem czasowym jest także 61 osób z Indii, 31 z Wietnamu, 24 z Turcji, 19 z Afganistanu i 18 z Chin.

Według danych GUS z końca 2021 roku Gdynia była dwunastym największym miastem w Polsce. Jest też najludniejszym miastem niewojewódzkim w kraju. Powierzchnia miasta wynosi około 135 km², a po nowym podziale działek terenu morskiego wzrosła do 391 km². Gdynia jest miastem stosunkowo młodym pod względem struktury wiekowej mieszkańców. Według danych GUS z końca 2020 roku średnia wieku wynosiła 41 lat, a udział osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata) stanowił ponad 66% ogółu ludności. Miasto charakteryzuje się także wysokim współczynnikiem feminizacji - na 100 mężczyzn przypadało 107 kobiet. Gdynia ma także wysoki wskaźnik aktywności zawodowej (ponad 70 proc.) i niski wskaźnik bezrobocia (około 3 proc.).

Po II wojnie światowej nastąpił kolejny wzrost demograficzny, który osiągnął szczyt na początku lat 90., kiedy Gdynia miała ponad 253 tysiące mieszkańców. Od tego czasu liczba ludności nieznacznie spada lub utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki