Gdynia: Spór o wykup działek w Wiczlinie. Mieszkańcy zdumieni

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Udostępnij:
W zdumienie wprawił część mieszkańców Gdyni opublikowany w "Dzienniku Bałtyckim" artykuł na temat problemów ze skanalizowaniem ulic Śnieżnej, Tęczowej i Gradowej w Wiczlinie.

Urzędnicy fakt wyłączenia tych dróg z programu uzbrajania dzielnicy tłumaczyli niemożnością zawarcia porozumienia z właścicielami gruntów.

W Wiczlinie położą kanalizację

Tymczasem jednak część posiadaczy spornych terenów w tej części miasta, słysząc takie argumenty, wprost oskarża gdyńskich włodarzy o manipulację. Uważają, że słowami urzędników, jakoby to właśnie właściciele działek przy ulicach Śnieżnej, Gradowej i Tęczowej uniemożliwiali skanalizowanie tych dróg, zostali pomówieni. - Jestem współwłaścicielką działki położonej w bardzo ważnym punkcie projektu inwestycyjnego - informuje Dorota Tarkowska. - Oświadczam, że nie próbowano ze mną rozmawiać czy negocjować cen w sprawie wykupu tej działki.

Dorota Tarkowska dodaje, że już ponad dwa lata temu zwróciła się pisemnie do Urzędu Miasta z pytaniem o rekompensatę za ewentualne zajęcie części jej nieruchomości. Ani odpowiedzi, ani żadnych negocjacji w sprawie ewentualnego wykupu jednak nie było.

Według Bogusława Stasiaka, wiceprezydenta Gdyni, w sprawie działki, której współwłaścicielem jest Dorota Tarkowska, rozmowy toczyły się już w 2008 r. Wówczas właściciele - jak twierdzą urzędnicy - nie zgodzili się na sposób podziału geodezyjnego, tak aby część terenu można było przeznaczyć pod drogę publiczną. Dlatego w późniejszych latach nie było, ich zdaniem, możliwości kontynuowania rozmów.

Wiczlino kanalizowane za dziesiątki milionów złotych

Nie mogliśmy zbyt długo czekać
Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. inwestycji.
Kompleksowy program kanalizowania i uzbrojenia Gdyni Zachód, czyli Chwarzna i Wiczlina, to zakrojona na szeroką skalę inwestycja dofinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Jednak właśnie fakt udzielenia nam dotacji z ramienia UE powoduje, iż terminy wykonania prac są napięte. W związku z tym, prowadząc rozmowy z właścicielami terenów pod tę inwestycję na temat wykupu gruntów, nie mogliśmy miesiącami czekać na ich decyzje. Przeciągnięcie w czasie prac wykonawczych groziłoby bowiem nawet odebraniem dotacji z UE.

Kanalizują za miliony złotych
Program kanalizowania i uzbrojenia Gdyni Zachód samorząd realizuje razem z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni.
Koszt inwestycji jest olbrzymi, ocenia się go na 40 mln zł. Z tej sumy około 19 mln zł pokrywa Unia Europejska. Faza budowlana prac rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku, zakończenia robót spodziewać można się w roku 2012.
Projekt zakłada wybudowanie 18,5 km sieci kanalizacji sanitarnej, w tym 17,8 km kanalizacji grawitacyjnej i 0,7 km sieci tłocznej wraz z dwiema przepompowniami ścieków. W ramach inwestycji zaplanowano ponadto ułożenie ponad 10 kilometrów nowej sieci wodociągowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie