18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Gdynia: Rozbudowa centrum handlowego wznowiona

Szymon SzadurskiZaktualizowano 
Budowa CH wzgórze wkrótce ma być wznowiona
Budowa CH wzgórze wkrótce ma być wznowiona Archiwum/ Tomasz Bołt
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce wznowiona zostanie jedna z największych inwestycji prywatnych w Trójmieście, rozbudowa centrum handlowego przy hipermarkecie Real w Gdyni Wzgórzu św. Maksymiliana

Wyłoniona została już nowa firma, która zamiast spółki Apsys Polska podejmie się pilotowania tego przedsięwzięcia. Został nią koncern Mayland Real Estate.

- Deweloper przygotowuje obecnie budowę nowego parkingu i odnowienie istniejącego centrum. Prace mają się rozpocząć przed końcem 2009 roku - informuje Anna Skrocka, PR manager Mayland Real Estate.

Inwestycja, której koszt szacowano dotychczas na 800 mln zł, zostanie też przeprojektowana. Najprawdopodobniej chodzi o zredukowanie kwoty potrzebnej na rozbudowę. To istotne, bo poprzedni realizator projektu, Apsys Polska, ze względu na kryzys na rynkach finansowych miał olbrzymie problemy, aby pozyskać 400 mln zł kredytu bankowego na inwestycję, stąd właśnie w październiku ubiegłego roku prace zostały wstrzymane.

Z placu budowy wycofał się główny wykonawca, firma Mostostal Warszawa. Na czas zimy fragmenty wybudowanych w ziemi fundamentów jedynie zabezpieczono. Negocjacje z bankiem przeciągały się następnie długimi tygodniami, aż w końcu, w kwietniu tego roku, grupa Apsys postanowiła rozwiązać umowę partnerską z grupą Fonciere Euris na realizację wspólnych projektów, w tym CH Wzgórze, i od tego czasu drugi z tych koncernów zaczął szukać nowego project managera dla inwestycji.

Centrum Handlowe Wzgórze, według założeń poprzedniego inwestora, miało być największym tego typu obiektem w Trójmieście, większym nawet niż Galeria Bałtycka w Gdańsku Wrzeszczu. Na obszernym, atrakcyjnie usytuowanym terenie, nieopodal stacji SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, powstać miał gmach o powierzchni ponad 150 tys. m kw., z czego 65 tys. m kw. zajmować miały obiekty handlowe - nie tylko ekskluzywne sklepy i restauracje, lecz także kino.
Obiekt w pierwotnych planach otwarty miał zostać 8 marca 2010 roku, jako prezent na Dzień Kobiet. Wiadomo jednak, że terminu tego ze względu na ponadpółroczną przerwę w budowie nie uda się dotrzymać, bo harmonogram robót już wcześniej był bardzo napięty.

Nowy project manager Centrum Handlowego Wzgórze, Mayland Real Estate nie jest spółką na polskim rynku anonimową. Koncern specjalizuje się w realizacji innowacyjnych obiektów handlowych, rozrywkowych i usługowych. Tylko w ubiegłym roku otworzył w Polsce trzy nowoczesne centra handlowe. Są to CH Karolinka w Opolu, CH Pogoria w Dąbrowie oraz pierwsza część CH Jantar w Słupsku. Do końca 2012 roku Mayland planuje otwarcie kolejnych projektów.

Nowe centra

Centrum Wzgórze nie jest jedyną, dużą inwestycją handlową, która realizowana ma być w najbliższych latach w Gdyni.

Plany rozbudowy ma także właściciel CH Batory przy ul. Władysława IV, jednego z najstarszych centrów handlowych w Gdyni. W gdyńskim Urzędzie Miasta leży już wniosek, który umożliwić ma dobudowanie do tego charakterystycznego gmachu dodatkowego piętra.

W Gdyni Leszczynkach, nieopodal ul. Morskiej, powstanie też w przyszłości hipermarket Carrefour. Niewykluczone ponadto, że obiekty handlowe budowane będą w przyszłości w okolicach Skweru Tajnego Hufca Harcerzy, na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego, a także vis-a-vis Centrum Handlowego Batory, przy ul. 3 Maja. Niedawno rozbudowane zostało też Centrum Handlowe Klif w Orłowie.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie