Gdynia: Puchar Opti

Marek Stern
115 młodych żeglarzy brało udział w regatach
115 młodych żeglarzy brało udział w regatach A. Komorowski
Kolejny Puchar Opti rozgrywany w Gdyni za nami. Tym razem pogoda była wymarzona. Wiatr 2-3 stopnie w skali Bouforta z kierunku wschodniego pozwolił na rozegranie 7 wyścigów "pod publiczkę", czyli zaraz obok bulwaru nadmorskiego.

W tym roku wystartowała rekordowa liczba zawodników. Było ich aż 115 osób, w tym żeglarze z Rosji. Walka była zacięta do samego końca. Młodzi optimistkarze rywalizowali w kilku kategoriach.
W grupie B zdecydowanie zwyciężył Szymon Buksak z YKP Gdynia. Drugie miejsce wywalczył Michał Sawicki z YK Stal Gdynia, trzeci był doskonale pływający w tych regatach 9-letni Mikołaj Staniul, dla którego było to pierwsze "pudło" w życiu. Pechowe czwarte miejsce zajął Mateusz Salamon z Opti CWM, piąte Jagniewski Marcel YK Stal.

W grupie B dziewcząt najszybsza była Aleksandra Jędryczka z YK Stal przed Emanuelą Bartkowiak z Zatoki Puck i Anną Markowską z Opti CWM. Dla tej ostatniej to pierwszy sukces w karierze, bo przygodę z żeglarstwem zaczęła właśnie w tym sezonie.

W mistrzostwach UKS do lat 11, rozgrywanych w ramach Pucharu Opti najlepiej spisali się wśród chłopców Bartek Rutkowski - Arka, Kacper Stanisławski - Arka i Kacper Wysocki - Stal, wśród dziewcząt Karolina Błaszak - Arka, Natalia Bazylko - Arka i Iwona Selonke - Arka.
Rozegrano również wyścigi w grupie NIVEA Błękitne Żagle, gdzie o podium walczyli najmłodsi żeglarze.

Oto wyniki;

W kategorii chłopców do 9 lat: 1. Wiktor Kamiński - Opti CWM, 2. Mateusz Pietrzak - Opti CWM, 3. Kacper Stanisławski - Arka
W kategorii chłopców do 11 lat: 1. Wiktor Kamiński - Opti CWM, 2. Mateusz Pietrzak - Opti CWM, 3. Bartek Rutkowski - Arka
W kategorii dziewczyn do 9 lat: 1. Weronika Janowska - Opti CWM, 2. Karolina Błaszak - Arka, 3. Kinga Brzóska - Zatoka

W wyścigu o Błękitną Wstęgę zwyciężyła Weronika Janowska z Opti CWM Gdynia. W Pucharze Opti co roku wyłaniana jest również klasyfikacja drużynowa, w której bierze się pod uwagę 4 zawodników z gr B i 4 z UKS. W tym roku zwycięzcom został klub Opti CWM Gdynia przed Stalą Gdynia i Zatoką Puck.
Nagrodzono również najmłodszych zawodników regat. 5-letniego Alana Kocięda z Opti CWM, który ukończył trzy wyścigi oraz o rok starszego Igora Siata z Zatoki, który ukończył wszystkie wyścigi.