Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Pożar zakładu utylizacyjnego przy Chwaszczyńskiej. Co wykazały badania laboratoryjne prób gleby? Wcześniejsza kontrola w zakładzie

Anna Krenc
Anna Krenc
Gdynia, Chwaszczyńska. Pożar zakładu utylizacyjnego. 21.11.2022 r.
Gdynia, Chwaszczyńska. Pożar zakładu utylizacyjnego. 21.11.2022 r. Przemek Świderki | Dziennik Bałtycki
Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przekazała wyniki badań gleby pobranej z terenu objętego pożarem zakładu utylizacyjnego, do którego doszło 21 listopada 2022 r. Jak się okazało, przedsiębiorstwo było rok wcześniej kontrolowane przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy wykryli wiele nieprawidłowości.

21 listopada 2022 r. doszło do pożaru budynku zakładu utylizacyjnego, położonego w Gdyni przy ulicy Chwaszczyńskiej 129 E, o czym pisaliśmy: Pożar w Gdyni 21.11.2022. Ogień w Fabryce Farb Graficznych na ul. Chwaszczyńskiej. Na miejscu 16 zastępów

Po pożarze inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdńsku wszczeli kontrolę, o czym pisaliśmy: Gdynia. Pożar zakładu utylizacyjnego przy Chwaszczyńskiej. WIOŚ pobrał próby gleby. Wcześniej podczas kontroli wykazano nieprawidłowości

Jak się okazało, zakład utylizacyjny kontrolowany był przez WIOŚ już w 2021 r. Działania inspektorów były interwencyjne i zostały wszczęte na wniosek, bez wcześniejszego zawiadomienia podmiotu prowadzącego działalność. Skończyły się w grudniu 2021 r. Inspektorzy ujawnili wówczas szereg nieprawidłowości.

- W wyniku kontroli stwierdzono między innymi gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadaną decyzją – pozwoleniem na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem przetwarzania odpadów, wydaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, za co została wymierzona administracyjna kara pieniężna w wysokości 50 000 zł. Za nieprzekazanie kart charakterystyki substancji chemicznych wprowadzanych do obrotu, wymierzono grzywnę w postaci mandatu karnego. Zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami za prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym osoba odpowiedzialna została ukarana mandatem karnym - przekazał Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska dr inż. Edyta Witka-Jeżewska.

Z informacji przekazanych przez pracownika pomorskiego oddziału WIOŚ, wynika, że należność wynikająca z mandatu została zapłacona w całości w terminie. Poza ukaraniem mandatem Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przekazał informacje o stwierdzonych naruszeniach do Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdynia, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Przedstawicieli wyżej wymienionych instytucji zapytaliśmy o podjęte w tej sprawie czynności.

Czy można było zapobiec pożarowi, który wybuchł w zakładzie 21 listopada 2022 r.? Nie wiemy, mamy natomiast wstępną informację, jak wpłynął on na środowisko wokół zakładu. Pobrane w dniu 22 listopada 2022 r. przez inspektorów próby gleby z terenu objętego pożarem były badane przez GIOŚ Centralne Laboratorium Badawcze Oddział w Gdańsku. W laboratorium kontrolowano zawartość węglowodorów alifatycznych oraz metali ciężkich.

CZYTAJ TAKŻE:
Gdynia. Rakieta sygnałowa wpadła do budynku szkoły językowej La Mancha. Jak doszło do zdarzenia? Czy petardy powinny być zabronione?

- W celu ustalenia stanu faktycznego związanego z pożarem inspektorzy WIOŚ w Gdańsku uzyskują i analizują informacje, również od innych organów, w kierunku ustalenia, czy doszło do zanieczyszczenia środowiska - dodała dr inż. Edyta Witka-Jeżewska.

Na co wskazują wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych? Czy doszło do chemicznego skażenia środowiska?

- Pobór prób odbył się z miejsc, gdzie ze względów bezpieczeństwa było to możliwe(...). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz. U. poz. 1395) uzyskane wyniki analiz nie wskazują na przekroczenia w badanych parametrach dla terenów przemysłowych - przekazała inspektor.

Na czym jeszcze polegały działania inspektorów WIOŚ? Poza badaniami gleby, pracownicy inspektoratu przekazali informację o możliwości wystąpienia zanieczyszczenia terenu chemikaliami typu farby i rozpuszczalniki chemiczne Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dodatkowo inspektorzy PWIOŚ zwrócili się o udostępnienie wyników ustaleń związanych z pożarem do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdynia.

- Zgodnie z uzyskanymi informacjami, została między innymi naruszona konstrukcja budynku, popękane ściany stanowią bezpośrednie zagrożenie zarówno wewnątrz jak i w sąsiedztwie budynku. Powyższe, ze względów bezpieczeństwa, uniemożliwiło inspektorom WIOŚ w Gdańsku wykonanie dalszych czynności w obiekcie. Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wystąpił również do dwóch podmiotów, użytkujących budynek przy ul. Chwaszczyńskiej 129E w Gdyni, o podanie informacji, między innymi na temat ilości i rodzajów substancji oraz instalacji, które uległy spaleniu, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu zagospodarowania powstałych w wyniku pożaru odpadów. Aktualnie trwają jeszcze ustalenia - podsumowała dr inż. Edyta Witka-Jeżewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki