Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Porozmawiają o rodzicielstwie zastępczym

Aleksandra Dylejko
"Podaruj miłość. Zostań rodziną zastępczą" - to temat dzisiejszej konferencji i debaty w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizator - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - termin wybrał nieprzypadkowo. W roku 2006 Sejm ustanowił 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego.

Cel spotkania to zwrócenie uwagi na problematykę opieki nad dzieckiem oraz propagowanie wdrażania w tej dziedzinie nowoczesnych rozwiązań.

- Wszystkie organizowane do tej pory imprezy związane z rodzicielstwem zastępczym miały charakter pikników. Ale teraz, gdy pojawiła się pewnego rodzaju niepewność, ale i szanse związane z ustawą o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej, potrzebne są rozmowy w gronie specjalistów - przyznaje Franciszek Bronk, zastępca dyrektora gdyńskiego MOPS. - Z jednej strony chcemy przypomnieć, czym jest dobro rodziny i dzieci, z drugiej będziemy się zastanawiać, co zrobić, by rodzin zastępczych było więcej i by było im lepiej.

Do rozmowy zaproszeni zostali wiceprezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni, dyrektorzy trójmiejskich ośrodków adopcyjnych, przedstawiciele rodzin zastępczych i dyrektorzy rodzinnych domów dziecka. - To fakt, jest o czym rozmawiać, bo ustawa przewraca do góry nogami pewne kwestie związane z opieką, postawi przed samorządami nowe wyzwania i zadania, ale jestem spokojna o ich realizację - przyznaje poseł Iwona Guzowska, zaangażowana w prace nad nowymi regulacjami. - Niezbędne będzie stworzenie całego systemu wsparcia rodzin zastępczych. Mam tu na myśli pomoc finansową, bo samorządy będą np. partycypowały w remontach rodzinnych domów dziecka, ale i tę w wymiarze czysto praktycznym. Chodzi o tzw. rodziny wspierające, które na czas urlopu zawodowych rodziców zastępczych przejęłyby ich obowiązki.

Organizatorzy konferencji przyznają, że o rodzicielstwie zastępczym nie mówi się dość dużo. Dzisiejsze spotkanie ma więc pomóc w nagłośnieniu tej kwestii, być może pozyskaniu nowych chętnych oraz przełamaniu stereotypów. Jak na przykład tego, że rodzina zastępcza to rodzina spokrewniona. - Tymczasem mamy sporo zawodowych rodzin zastępczych niespokrewnionych z dzieckiem - zauważa Franciszek Bronk. - Z myślą o nich Gdynia wprowadziła własny "pakiet pomocowy", w którym jest np. wsparcie psychologa, specjalistów od FAS czy innych zaburzeń dziecięcych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki