Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Polsko-afrykańska konferencja „Business Beyond Borders – Destination Africa" w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia]

Szymon Szadurski
Polsko-afrykańska konferencja biznesowa w PPNT w Gdyni
Polsko-afrykańska konferencja biznesowa w PPNT w Gdyni mat. pras. Pracodawców Pomorza
Rynek afrykański stawał będzie się z roku na rok coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem, w stronę którego spoglądać powinny firmy z Polski i Pomorza.

Wnioski takie płyną z konferencji poświęconej tematyce gospodarczej i wymianie handlowej z Czarnym Kontynentem, którą zorganizowano w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym dyskutowali liczni paneliści. Podkreślano, że Afryka to kontynent zróżnicowany i perspektywiczny, bowiem wymaga wielkich nakładów infrastrukturalnych i dalszego postępu technologicznego. Stwarza to niemal nieograniczone możliwości działalności w tamtejszych krajach firm z wielu branż.

- Zgodnie z planem, przyjętym przez kraje Unii Afrykańskiej, do 2020 roku nakłady na projekty infrastrukturalne mają wynieść na tym kontynencie 68 miliardów dolarów - zauważył Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Dodał też, że do 2050 roku połowa światowej populacji mieszkała będzie właśnie w afrykańskich krajach.
- Prognozy pokazują, że do 2060 roku w Afryce ponad miliard osób dołączy do klasy średniej - mówił Wiesław Byczkowski. - Według McKinsey Global Institute siła nabywcza ma wzrosnąć z 860 miliardów dolarów w 2018 roku do 1,4 biliona już za dwa lata.

Polsko-afrykańska konferencja biznesowa w PPNT w Gdyni

Gdynia: Polsko-afrykańska konferencja „Business Beyond Borde...

Do inwestycji w Afryce zachęcali m.in. Eric Adagogo Bell-Gam oraz Anthony Mukwita, ambasadorzy Nigerii i Zambii. Przekonywali, że kraje Afryki żywo zainteresowane są inwestycjami zagranicznych, w tym polskich firm, które mogą uczestniczyć w wielu projektach w zakresie infrastruktury czy rolnictwa.

- Jeżeli zdecydujecie się na Nigerię, to znajdziecie sprzyjające środowisko dla biznesu - zapewniał Eric Adagogo Bell-Gam. - Każdy, kto inwestuje w Nigerii, robi to także w pozostałych krajach Afryki Wschodniej. Jesteśmy największą, afrykańską gospodarką. Będziemy dalej się rozwijać. Powołując się na dane Goldman Sachs Inc. jesteśmy jednym z dwunastu krajów z największym potencjałem zostania wiodącą gospodarką świata XXI wieku.

Z kolei Zambia jest idealnym krajem do rozwijania projektów i rozkręcania biznesów, związanych z rolnictwem.
W naszym kraju pod uprawę nadają się aż dwa miliony hektarów gruntów - mówi Anthony Mukwita. - Istnieje również duże zapotrzebowanie na rynku rolniczym. Mamy bardzo młode społeczeństwo. Oznacza to, że konsumpcja będzie rosła.

Polscy przedsiębiorcy, w tym z Pomorza, obecni są na rynku afrykańskim już od wielu lat, eksportując tam swoje produkty i oferując usługi. Przykładem jest Navimor International z Sopotu. Spółka ta wybudowała Akademię Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe w Angoli. Zaangażowana była też w projekty stoczniowe na wyspie Snake Island w Lagos w Nigerii. Z kolei fabrykę leków w Oranie w Algierii planuje uruchomić Polpharma ze Starogardu Gdańskiego. Inne, pomorskie firmy działają m.in. w branżach rafineryjnych, odzieżowych i przetwórstwa.
[email protected]

INFO Z POLSKI: Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki