Gdynia: Opłaty w przedszkolach budzą kontrowersje

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
R. Kwiatek/ archiwum
Zmiany w systemie opłat za opiekę nad dziećmi w gdyńskich przedszkolach wywołały niezadowolenie części rodziców. Kontrowersje budzi m.in. konieczność podpisywania umów z dyrekcją placówek.

Rodzice zostali też zaskoczeni wiadomością, iż od nowego roku będą więcej płacić za zajęcia dodatkowe, jak gimnastyka czy angielski, ponadto uiszczą kary, gdy spóźnią się z odebraniem swojej pociechy. Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni, mówi tymczasem, iż wprowadzenie zmian jest konieczne, bo poprzednią uchwałę Rady Miasta, regulującą opłaty za opiekę nad dziećmi, mógłby uchylić sąd lub wojewoda.

Rodzice o nowych zwyczajach w przedszkolach dowiadywali się m.in. na spotkaniach wigilijnych z dyrekcją placówek.

- Od stycznia będziemy płacić 2,30 zł za każdą godzinę ponad 5-godzinną podstawę programową - mówi jedna z matek. - To wydaje się mało, ale trzeba z góry na rok zadeklarować liczbę godzin codziennego pobytu dziecka, a za każdą przekroczoną godzinę, choćby o 2 minuty, zapłacimy trzykrotność stawki. Niezrozumiała jest też sprawa odpłatności za zajęcia dodatkowe, która pokrywa się z opłatą za pobyt dziecka w przedszkolu. Gdy będzie prowadzona gimnastyka korekcyjna, opłacać będę zarówno przedszkolankę, jak i rehabilitantkę, choć przecież zajęcia prowadzić będzie tylko ta druga.

Zdaniem rodziców, nowy system wymusi na nich wnoszenie opłat przez cały rok, nawet gdy dziecko będzie wyjeżdżało na wypoczynek.

- Zostaliśmy poinformowani, że możemy rozwiązać umowę np. na okres wakacji, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia - mówi jedna z matek. - Wówczas jednak przy naborze na następny rok dziecko nie będzie uprzywilejowane z tytułu kontynuacji edukacji w tym przedszkolu, lecz będzie traktowane jak nowe.

- Zmiany są konieczne, bo nie możemy już pobierać takiej samej stawki od rodziców niezależnie od czasu spędzanego przez dzieci w przedszkolu - tłumaczy tymczasem Ewa Łowkiel. - Ustaliliśmy więc takie kryteria, aby opłata za pobyt 9-godzinny nie uległa zmianie. I tak pobieramy mniej niż wynoszą rzeczywiste koszty, bo godzina pobytu dziecka w przedszkolu kosztuje 3,7 zł. Rodzic może także, uprzedzając o planowanym urlopie, nie ponosić za jeden miesiąc, np. wakacyjny, żadnych kosztów w czasie nieuczęszczania dziecka do przedszkola. Szczególnie ważne jest, że umowy z rodzicami 3- i 4-latków mogą być podpisane do grudnia 2010 r. To oznacza, że rodzic ma gwarancję kontynuacji edukacji przedszkolnej w następnym roku, bez dodatkowej rekrutacji.
Według Ewy Łowkiel określanie z wyprzedzeniem liczby godzin, które dziecko ma spędzić w przedszkolu, a także podpisywanie umów między rodzicami, a dyrekcją, to konieczność, bo tylko na takiej podstawie dyrektor może dokładnie zaplanować zatrudnienie nauczycieli i określić koszt opłaty.

- Tryb wypowiadania umów o pracę odbywa się w 3-miesięcznym terminie, stąd także rodzice o zmianach będą informować z takim właśnie wyprzedzeniem - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni. - Jeśli chodzi zaś o opłaty za opóźnienia w odbiorze dziecka, i tak są mniejsze niż rzeczywiste koszty. Jeśli rodzic spóźni się z odbiorem, opiekun musi zostać i opiekować się maluchem, a nadgodzina pracy kosztuje więcej niż 10 zł. Jeszcze wyższe są koszty, gdy dziecko nie zostanie odebrane do czasu, gdy przedszkole powinno zakończyć tego dnia pracę. Rzekomo podwójne opłaty za zajęcia dodatkowe wynikają natomiast z faktu, iż dla przykładu rehabilitanci, prowadzący gimnastykę, nie mają uprawnień do opieki nad małymi dziećmi. Stąd podczas gimnastyki obecny musi być także opiekun przedszkolaków. Poza tym, nie wszystkie dzieci uczestniczą w tych zajęciach. W takiej sytuacji trzeba więc płacić zarówno opiekunowi, jak i rehabilitantowi.

Do gdyńskich przedszkoli uczęszcza około pięciu tys. dzieci.

"Dobry start". Jak dostać pieniądze przed 1 września?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie